Zmiana karmy u psa – jak zrobić to optymalnie?

zmiana-karmy-u-psa

Zmiana karmy u psa to proces, który nie może następować nagle. Jeśli właśnie zostałeś opiekunem szczenięcia lub z różnych względów planujesz zmienić dotychczas podawaną swojemu podopiecznemu karmę, warto, abyś poznał poniższe fakty. Podpowiadamy, jak bezpiecznie przeprowadzić zmianę karmy, aby uniknąć problemów z układem pokarmowym i bez problemu przekonać psa do nowego pożywienia.

Zmiana karmy u psa – kiedy warto rozważyć zmianę karmy?

Zmiana karmy u psa najczęściej związana jest ze zmianą opiekuna i miejsca zamieszkania. Dotyczy to zarówno psów adoptowanych z hodowli, jak i schroniska. W wielu przypadkach opiekunowie, kierując się np. rekomendacją lekarza weterynarii, decydują się wprowadzić karmę pełnoporcjową: suchą i mokrą. Należy to robić stopniowo – pośpiech absolutnie nie jest w tym względzie wskazany nawet w sytuacji, gdy dotychczas stosowana karma nie w pełni odpowiadała potrzebom psa. 

Psy, których poprzednim miejscem zamieszkania była hodowla, najczęściej żywione były optymalnie do swoich potrzeb. W takim wypadku specjaliści zalecają przez okres szczenięcy pozostać przy dotychczasowym pożywieniu, aby nie powodować dodatkowego stresu młodemu psu. Niekiedy jednak jest to niemożliwe – jak zmienić karmę u szczeniaka, wyjaśniamy poniżej.

Kolejnym powodem potrzeby zmiany karmy u psa jest zmiana kategorii wiekowej, do jakiej zaliczany jest nasz podopieczny, a czasem także zmiana preferencji smakowych.

Zmiana karmy u psa dorosłego

Biegunka po zmianie karmy u psa to jeden z najczęściej pojawiających się problemów. Można jej w bardzo prosty sposób uniknąć, jeśli zachowa się podstawowe zasady bezpieczeństwa, chroniące delikatny układ pokarmowy naszego podopiecznego.

Warto mieć świadomość, że układ trawienny psa działa odmiennie, niż u ludzi. Psy nie są przyzwyczajone do nagłych zmian pożywienia. W przeciwieństwie do ludzi, którzy powinni spożywać zbilansowane, ale różnorodne posiłki uwzględniające sezonowość, psy powinny być żywione pełnoporcjową karmą o stałym składzie przez cały rok. Nie ma potrzeby – a nawet jest to niewskazane – częstego modyfikowania diety naszego podopiecznego, Jeśli chcemy wprowadzić urozmaicenie dla posiłków złożonych z karmy suchej i mokrej, możemy podawać naszemu psu wysokiej jakości przysmaki. Tutaj jednak ważna uwaga: tego typu produkty powinny być również wliczane do bilansu kalorycznego naszego podopiecznego i nie powinny dostarczać więcej niż 10% jego dziennego zapotrzebowania na energię.

Jak zatem powinna przebiegać zmiana karmy u dorosłego psa? Przede wszystkim: stopniowo. Należy zacząć od następujących proporcji: 75% każdego posiłku powinno stanowić dotychczasowe pożywienie, a pozostałe 25% – nowe. Po 3 dniach proporcje mogą zostać zmienione, tak aby stosunek dotychczasowego pożywienia do nowego wynosił 50%:50%. Po upływie kolejnych 3 dni można przejść do podawania posiłków złożonych w 75% z nowego pożywienia i w 25% z poprzedniego. Po dalszych 3 dniach możliwe jest całkowite zrezygnowanie z dotychczasowej karmy.

Dodatkową istotną kwestią jest gramatura posiłku i jego kaloryczność. Nim wymieszasz obie karmy, sprawdź, ile gramów konkretnej karmy należy podać, aby nie przekarmić podopiecznego. Pamiętaj, że producenci umieszczają wskazania w tym względzie na opakowaniu. 

Jeśli masz powody przypuszczać, że Twój pies może mieć problemy ze zmianą, podziel mu standardowe posiłki na kilka mniejszych. W ten sposób łatwiej będzie Ci zareagować, gdyby jednak przytrafiła się biegunka. Pamiętaj, że delikatny rozstrój żołądka nie jest powodem do niepokoju (wówczas należy wstrzymać się od podawania ulubieńcowi jedzenia), jeśli jednak u psa wymioty i biegunka utrzymują się dłużej niż dobę, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii.

Zmiany karmy u szczeniaka

Zmiana karmy u szczeniaka, podobnie jak w przypadku psów dorosłych, również powinna przebiegać w sposób spokojny i stopniowy. Warto pamiętać, że dla szczenięcia wprowadzenie się do nowego domu jest wydarzeniem stresującym. Młody pies może też stresem reagować na inne nowości, jak zmiana karmy. U szczeniaka biegunka może wystąpić, nawet gdy karma zmieniania jest w sposób prawidłowy. Związane jest to z niedojrzałością układu trawiennego – jeśli jest to jeden czy dwa luźniejsze stolce, którym nie towarzyszą inne objawy, nie ma powodów do niepokoju. Gdy biegunka utrzymuje się jednak dłużej niż dobę, warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii. 

Szczenięta powinny być wydawane od matek nie wcześniej, niż po 7. tygodniu życia według Związku Kynologicznego w Polsce. Jednak zdaniem behawiorystów jest to zdecydowanie za wcześnie – polecają oni nie separować maluchów od matek i miotu do ukończenia 3. miesiąca życia. Jeśli zaadoptowałeś młodego psa, który ma więcej niż 10. tygodni, prawdopodobnie żywiony już był stałym pokarmem (nie tylko mlekiem matki lub preparatem mlekozastępczym). W takim wypadku wskazane jest dowiedzieć się, jakie było to pożywienie i jeśli nie zachodzi konieczność jego zmiany, dobrze jest pozostać przy danej karmie co najmniej przez okres adaptacji zwierzęcia w nowym domu, a najlepiej przez cały okres szczenięcy. 

Jeśli jednak zostałeś opiekunem szczenięcia, które do tej pory żywione było mlekiem matki, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza weterynarii. To, w jakiej ilości wprowadzać pokarm stały, uzależnione jest od szeregu kwestii, takich jak rasa i rozmiar psa. Standardowo jednak około 4 tygodnia życia psa powoli zaczyna się wprowadzać  rozgniecioną widelcem mokrą karmę lub suche jedzenie namoczonego w wodzie, które szczenię może wąchać i lizać, aby oswajać się z nową dla niego konsystencją. Następnie stopniowo zwiększa się ilość karmy oraz zaczyna się podawać więcej pożywienia suchego. Bardzo ważna jest obserwacja psa i reagowanie na ewentualne niepokojące objawy. 

Jeżeli szczenię było do tej pory żywione konkretną karmą stałą, ale z różnych przyczyn zdecydowaliśmy się ją zmienić, powinno być stopniowo przyzwyczajane do nowego składu, Dokonując zmiany karmy, powinniśmy stosować się do schematu obowiązującego również w odniesieniu do psów dorosłych. 

Zmiana karmy u psa – biegunka i inne objawy

Biegunka u psa po zmianie karmy może zdarzyć się z kilku powodów. Po pierwsze – nowe pożywienie zostało wprowadzone zbyt gwałtownie i bez zachowania podanych wyżej proporcji. W takim wypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który zadecyduje, jaki schemat żywienia przyjąć w nadchodzących dniach, aby pomóc układowi trawiennemu psa oswoić się z nowym pokarmem.

Biegunka u szczeniaka po zmianie karmy może się pojawić, jeśli jest to pierwsze stałe pożywienie psa lub również na skutek stresu, jakim jest nowe otoczenie. Niekiedy opiekunowie szczeniąt obserwują biegunkę u swoich podopiecznych, łącząc ją z nową karmą, tymczasem powodem może być pierwsze odrobaczenie, które często zbiega się w czasie z przeprowadzką do nowego domu. Oczywiście nie należy diagnozować psa na własną rękę, tylko skonsultować się z lekarzem weterynarii – jednak prawdopodobnie, jeśli biegunka nie jest nasilona, pies wykazuje chęć do zabawy i ma apetyt, nie ma powodów do niepokoju.

Jeśli w trakcie zmiany karmy u psa obserwujemy, oprócz biegunki, takie objawy jak wymioty, osłabienie, reakcje alergiczne (świąd, pojawienie się zmian skórnych), konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii. 

Pamiętajmy, że zalecanym menu dla psa jest stosowanie pełnoporcjowej karmy suchej i mokrej w stosunku 50:50. Możliwe jest wprowadzanie przekąsek wysokiej jakości, które pomagają budować relację, są świetnym narzędziem treningowym i formą rozpieszczania, jednak przekąski takie nie powinny dostarczać więcej niż 10% dziennej porcji kalorii dla psa. Nigdy również nie powinniśmy decydować się na nagłe zmiany w żywieniu naszego podopiecznego – mogą one prowadzić do niepotrzebnego stresu i dolegliwości zdrowotnych. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres