Ziemniaki dla psa – czy psy mogą i powinny jeść ziemniaki?

ziemniaki dla psa

Zdrowie i szczęście czworonoga to bez wątpienia priorytet dla każdego troskliwego opiekuna. Dla wielu osób kwestia dozwolonych i niedozwolonych pokarmów w diecie psa wciąż jest niejasna. Część osób ma obawy przed serwowaniem ziemniaków dla psa. Czy słusznie? Czy pies trawi ziemniaki i może je jeść bez żadnych zdrowotnych konsekwencji? Przekonajmy się, co sądzą na ten temat specjaliści do spraw żywienia zwierząt.

Czy pies może jeść ziemniaki? Czy szkodzą jego zdrowiu?

Wielu opiekunów szuka informacji na temat tego, czy psy mogą jeść ziemniaki. Jak te warzywa wpływają na zdrowie czworonogów? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, w jakiej postaci będą one podawane zwierzęciu. Gotowane ziemniaki dla psa mogą sporadycznie gościć w jego diecie, natomiast surowe absolutnie nie, co omówimy szerzej w dalszej części artykułu. Ziemniaki to niskokaloryczne i lekkostrawne warzywa, ale powinny być poddane profesjonalnej obróbce, zanim trafią do żołądka czworonoga. Warto podkreślić, że ze względu na wysoki indeks glikemiczny gotowane ziemniaki nie mogą być jednak spożywane przez psy chorujące na cukrzycę. 

Ziemniaki dla psa – potrzebne czy zbędne?

Czy ziemniaki dla psa są niezbędnym pokarmem? Mimo wielu wartości odżywczych oraz cennych składników, takich jak np. włókno pokarmowe, inne węglowodany, wapń, fosfor, magnez, potas, witamina A, C, K i witaminy z grupy B, które zawierają te warzywa, nie ma potrzeby, aby stale gościły w menu czworonoga,  który otrzymuje pełnoporcjową karmę gotową. Co ciekawe ziemniaki dla psa są czasem jej składnikiem. Najczęściej ma to miejsce w karmach bezzbożowych. Czyli zamiast zbóż, źródłem skrobi są w nich właśnie ziemniaki. 

Czy pies trawi ziemniaki surowe i gotowane? 

Nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę, że ziemniaki surowe zawierają glikoalkaloidy solaninowe, które są silnie toksyczne dla psów i stanowią zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia, lecz także życia. Należy więc zachować szczególną czujność podczas ich obierania i krojenia w kuchni, szczególnie jeśli wiemy, że nasz podopieczny jest łakomczuchem i zdarza mu się podkradać jedzenie przy każdej możliwej okazji. Pies całkiem dobrze trawi ziemniaki poddane obróbce termicznej. Ugotowane warzywa nie obciążają układu pokarmowego. Warto jednak dodać, że zbyt ciepłe mogą podrażniać żołądek.

Jak zareagować, gdy pies zje surowe ziemniaki? Wskazówki dla opiekunów

Jak się zachować w sytuacji, gdy zauważymy, że pies przez przypadek zjadł kawałek surowego ziemniaka? Konsekwencją spożycia np. surowych obierek są zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Objawy zatrucia ziemniakami przez psa to: 

  • biegunka,
  • ślinotok,
  • senność,
  • apatia,
  • drżenie,
  • depresja,
  • drgawki.

Jeśli zwierzę zachowuje się dziwnie i zaobserwujemy u niego powyższe symptomy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Podsumowując, czy pies może jeść ziemniaki? Tak, ale najlepiej te, które stanowią składnik karmy gotowej. Nie zaleca się samodzielnego gotowania jedzenia dla psa, włączając w to także ziemniaki. Osoba niebędąca specjalistą do spraw żywienia, która nie dysponuje odpowiednią wiedzą na ten temat, może doprowadzić do niedoborów lub nadmiarów w organizmie zwierzęcia. Rozsądniejszym wyjściem będzie karmienie psa pełnoporcjową karmą gotową opracowaną przez ekspertów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 19

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zachowanie

Sam w domu

Codziennie wychodząc do pracy czy na zakupy, zostawiamy psa samego w domu. Jak pupil postrzega naszą nieobecność?

Zdrowie

Kto kogo zaraża?

O bakteriach, wirusach, grzybach i innych drobnoustrojach, którymi możemy się zarazić od psa… A także, które pies może złapać od nas

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres