Zdrowie żywienie szczeniąt, czyli jak karmić szczeniaki

Prawidłowe karmienie szczeniaka

Pojawienie się w domu szczenięcia wywołuje wiele radości i emocji. Jest to ważne wydarzenie, do którego warto się wcześniej przygotować. Jedną z decyzji jaką musimy podjąć jest wybór sposobu karmienia szczeniaka, który umożliwia prawidłowy rozwój naszego pupila.

Warto wiedzieć, że:

  • Szczenięta mają większe zapotrzebowania żywieniowe niż psy dorosłe, dlatego wymagają odpowiedniej, przeznaczonej dla nich karmy.
  • Pełnoporcjowe karmy gotowe przeznaczone dla szczeniąt dostarczają im wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.
  • Karmienie szczeniaka to kluczowy czynnik wpływacjący na rozwój, dlatego bardzo ważna jest zawartość  i wzajemne proporcje wapnia i fosforu. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych chorób układu kostnego.
  • Szczenięta, w zależności od rasy, w różnym wieku osiągają rozmiary psów dorosłych. Do tego czasu powinny otrzymywać pokarm dla psów rosnących.

Potrzeby żywieniowe szczeniaka

Szczenięta mają większe zapotrzebowania na składniki odżywcze niż dorosłe zwierzęta. Potrzeby te zależą od wieku, rasy i szybkości osiągania masy ciała psa dorosłego. Naszym obowiązkiem jest  dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Pamiętajmy o tym, że psy ras miniaturowych i małych osiągają rozmiary osobników dorosłych zdecydowanie szybciej niż psy ras dużych i olbrzymich. Rasy miniaturowe (np. Yorkshire terier, chihuahua) uznaje się za dorosłe już w wieku 6- 8 miesięcy, psy ras małych (np. foksterier, mops, jamnik) około 9-12 miesiąca życia, a dużych (np. labrador retriever, owczarek niemiecki) i olbrzymich  (np. bernardyn, nowofunland) w wieku 15-24 miesięcy. Do tego czasu karmienie szczeniaka powinno przebiegać zgodnie z potrzebami psów rosnących.

Czas odsadzenia szczeniąt, czyli moment, w którym zostają oddzielone od matki i przestają być karmione jej mlekiem, przypada około 6-8 tygodnia życia. Jednak już od czwartego tygodnia możemy zacząć podawanie pokarmów stałych np. namoczonej suchej karmy pełnoporcjowej lub karmy mokrej przeznaczonej dla psów rosnących (np. typu junior).

Najważniejszą kwestią jest to, aby pokarm, którym nakarmimy nasze szczenię był kompletny i zbilansowany oraz zaspokajający potrzeby intensywnie rozwijającego się organizmu. Pożywienie dla rosnącego psa powinno charakteryzować się wysoką strawnością (powyżej 80%), wartością biologiczną i odpowiednią kalorycznością.

Te warunki spełniają gotowe karmy pełnoporcjowe przeznaczone dla szczeniąt. Na przykład Pedigree Junior. W przypadku przygotowywania pokarmów domowych zapewnienie zbilansowanej diety jest dużo bardziej skomplikowane i pracochłonne i niestety często nie do końca się udaje.

Jaki skład powinna mieć karma dla szczeniąt

Młode zwierzęta mają w porównaniu z osobnikami dorosłymi wyższe zapotrzebowanie na tłuszcz, który jest głównym źródłem energii, wymagają większej ilości białka, czyli budulca do budowy tkanek,  oraz witamin i minerałów.

Niezwykle ważne jest zbilansowanie wszystkich składników z energią dla zapewnienia właściwego wzrostu i zapobiegania otyłości. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość oraz proporcje dwóch minerałów wpływających na rozwój układu kostnego – wapnia i fosforu. Ich stosunek w karmie powinien wynosić między 1:1 a 1,8 : 1 z przewagą wapnia.

Aby nie obciążać młodych, niewielkich rozmiarów, żołądków nadmierną ilością jedzenia, należy stosować karmy przeznaczone dla szczeniąt. Charakteryzują się one wyższą kalorycznością, lepszą strawnością i zawartością wszystkich składników odżywczych. Dowiedz się jak czytać etykiety.

Jak często karmić szczenię

Zastanawiasz się jak czesto karmić szczeniaka? Karmienie szczeniaka powinno odbywać się o stałych porach, częściej niż u psów dorosłych. Szczeniętom w wieku 6- 8 tygodni pokarm podaje się cztery-pięć razy dziennie, od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia-  3-4 razy, a od 7 miesiąca życia dzienną dawkę można podawać w postaci dwóch -3 porcji- tak jak u psów dorosłych.

Podsumowując, szczenięta są bardziej wymagające pod względem zapotrzebowań żywieniowych od psów dorosłych, dlatego pamiętajmy, żeby stosować produkty przeznaczone dla juniorów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów 77

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres