Zatwardzenie u psa – jak pomóc pupilowi?

Ładny saint bernard rasowe szczenię

Gdy pies nie może się wypróżnić, kręci się nerwowo i napina w charakterystyczny sposób. Większość opiekunów nie ma problemu z rozpoznaniem zaparcia u psa (choć czasem podobny obraz może dawać biegunka, w przebiegu której występują puste parcia). Inaczej jest jednak z jego leczeniem. Najtrudniej pokonać zaburzenia o uporczywym charakterze – zatwardzenie u psa wymaga natychmiastowych działań, a często także leczenia szpitalnego. 

Zatwardzenie u psa

Zaparcia u psa (nazywane też zatwardzeniem) to stan, w którym zalegające treści pokarmowe utrudniają wypróżnianie. Defekacja pojawia się rzadko, jest męcząca, niekiedy bolesna i niepełna. Stolce są suche, kruche i twarde, a pies ma trudność w ich wydaleniu. To dlatego napina mięśnie brzucha i przybiera charakterystyczną pozycję ciała – w ten sposób próbuje sobie pomóc. Zatwardzenie u psa może pojawić się incydentalnie, być jednorazową dolegliwością, chwilową niedyspozycją, lub mieć charakter nawracający, przewlekły i prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet chorób. Gdy kał zalega w okrężnicy, styka się z błoną śluzową jelita grubego, przez co jeszcze bardziej traci wodę i elektrolity. Staje się coraz bardziej suchy i twardnieje, powodując coraz gorsze dolegliwości. 

Co robić, gdy pies ma zatwardzenie?

Jeśli pies nie może się wypróżnić przez więcej niż 24 godziny, nie ma jeszcze powodu do niepokoju. Jeśli natomiast pojawiają się jakiekolwiek inne objawy ogólne, jak pogorszenie nastroju (posmutnienie), gorączka, wymioty, należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. 

Zatwardzenie u psa – jak pomóc pupilowi?

Zatwardzenie u psa to objaw, który świadczy o problemach z trawieniem. Ustalenie ich źródła to najlepszy sposób, by zapobiegać podobnym zaburzeniom w przyszłości. Diagnostyka musi iść w parze z leczeniem objawowym (a po rozpoznaniu przyczyny, również przyczynowym). 

Lekarz weterynarii przeprowadza z opiekunem zwierzęcia wnikliwy wywiad, dzięki czemu może wyeliminować pewne czynniki, przyczyniające się do powstawania zaparć. Wśród nich są błędy żywieniowe, w tym także podawanie psu kości. Zatwardzenie u psa po kościach w praktyce klinicznej zdarza się dość często. Kości są niebezpieczne dla psa – mogą powodować nie tylko urazy w jamie ustnej (np. złamania zębów), ale także prowadzić do niedrożności jelit, dlatego nie wolno ich podawać zwierzętom. 

Schemat leczenia zatwardzenia u psa jest zależny od stanu zdrowia pacjenta. Jeśli zwierzę cierpi z powodu niedrożności jelit, postępowanie musi być natychmiastowe. Przyczyną niedrożności jelit może być zalegające w przewodzie pokarmowym ciało obce, lub masy kostne, co potwierdzić może badanie radiologiczne (RTG). Jednak zaparcia u psa pojawiają się z wielu różnych przyczyn. Za zatwardzenie u psa najczęściej odpowiada zła dieta, odwodnienie, nadwaga, niedostateczna ilość ruchu oraz różnego rodzaju choroby. Aby skutecznie pokonać dolegliwości, należy najpierw poznać ich źródło, dlatego tak ważne jest, aby leczenie szło w parze z diagnostyką. 

Co podać psu na zatwardzenie?

Bardzo ważne miejsce w leczeniu zatwardzenia u psa zajmują zmiany dietetyczne. Przy zaparciach należy zadbać o wyrównanie poziomu wody i elektrolitów u czworonożnego pacjenta. Pies, cierpiący z powodu zatwardzenia, powinien  być karmiony według zaleceń lekarza weterynarii. Dieta pupila powinna być kompletna i zbilansowana. Wskazane jest, aby w diecie psa pojawiła się pełnoporcjowa karma mokra, która zawiera dużą ilość wody (>75%). Zmiany żywieniowe bardzo często przynoszą poprawę, lecz są przypadki, w których na zatwardzenie u psa pomóc może jedynie farmakoterapia (m.in. środki przeczyszczające, poślizgowe i rozkurczowe).

Leczenie szpitalne

Jeśli, mimo podjętego leczenia, zaparcia u psa nie ustępują, najprawdopodobniej terapię trzeba będzie kontynuować w szpitalu. Leczenie szpitalne obejmuje zazwyczaj płynoterapię, regulację procesów metabolicznych i udrożnienie jelit z pomocą lewatywy bądź ekstrakcji manualnej. W poważniejszych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Po wyjściu ze szpitala należy przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii – utrzymywać właściwą dietę, kontrolować ilość wypijanej wody i częstotliwość wypróżnień, a także dbać o aktywność ruchową pupila. 

Jak zapobiegać zaparciom u psa?

Zatwardzenie u psa bardzo często jest skutkiem niewłaściwego sposobu żywienia. Błędy dietetyczne to, wspomniane już, podawanie psu kości, ale też karmienie go domowym jedzeniem (które nie realizuje potrzeb pokarmowych czworonoga), częstowanie resztkami ze stołu, jak również ludzkimi przysmakami. Zaparcie u psa może być skutkiem odwodnienia i diety ubogiej w błonnik pokarmowy, ale nie tylko. Fakt, że pies się nie wypróżnia, może wskazywać na problemy behawioralne (stres, lęk), zaburzenia neurologiczne i ortopedyczne (złamania, zmiany zwyrodnieniowe), a także choroby ogólnoustrojowe (metaboliczne, hormonalne). 

Profilaktyka zaparć u psa polega na:

 • odpowiednim żywieniu, opartym na pełnoporcjowych pokarmach, dostosowanych do wielkości, masy ciała, wieku i stylu życia czworonoga,
 • kontrolowaniu ilości wypijanej codziennie wody,
 • zapewnianiu odpowiedniej dawki ruchu,
 • dbaniu o dobrą kondycję psychiczną pupila,
 • pielęgnowaniu jego sierści – wyczesany pies nie wylizuje tak dużo sierści, która może blokować jelita,
 • kontrolowaniu ilości wypróżnień,
 • regularnych wizytach w przychodni weterynaryjnej.

Pamiętaj! Gdy załatwia się dwa razy na dobę lub raz na dwa dni, to jeszcze nie powód do zmartwień – takie niewielkie odchylenia są w granicach normy. Jednak, gdy pies nie może się wypróżnić przez ponad dwa dni lub dłużej, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.2 / 5. Liczba głosów 148

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

5 komentarzy do wpisu „Zatwardzenie u psa – jak pomóc pupilowi?”

 1. Mamy pupila rasy Cane Corso Italiano spory kawał czasu więc dobrze znamy wiele jego potrzeb bytowych aby jego zdrowie nie szwankowało. Niestety, bywa tak że każdy dobry właściciel swojego czworonożnego przyjaciela jest mimo to zaskakiwany czasem jakimiś problemem z jego zdrowiem. Cóż, popieramy w całości wypowiedź Anonima gdyż zawarty tu materiał informacyjny nie daje konkretnej wiedzy w temacie kłopotów z wypróżnianiem się i pozostaje nam jedynie pilna wizyta u lekarza weterynarii.

  Odpowiedz
 2. Wpisałam hasło co podać za lek na zaparcia, aby moj pies po 72h mógł się wreszcie wypróżnić, a otrzymałam kupę niepotrzebnych informacji, w których tej odpowiedzi nie było. Ten co umieścił ten artykuł nie zrozumial gdzie go umieszcza
  I pod jakim hasłem. Czy to takie trudne?Czytania tekstu ze zrozumieniem ucza chyba w 2 klasie szkoły podstawowej nie?

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Kto kogo zaraża?

O bakteriach, wirusach, grzybach i innych drobnoustrojach, którymi możemy się zarazić od psa… A także, które pies może złapać od nas

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres