Właściwe żywienie psów kastrowanych

Właściwe żywienie psów kastrowanych

Wielu opiekunów decyduje się na przeprowadzenie u psów lub suk zabiegu kastracji. Decyzja ta zwykle pozytywnie wpływa na zdrowie i zachowanie zwierzęcia, warto jednak pamiętać, że przeprowadzenie tego zabiegu oddziałuje na cały jego organizm. Jedną z rzeczy, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę, jest dieta. Wykastrowany pies może wykazywać większy apetyt, ale jego zapotrzebowanie na kalorie jest mniejsze. Ważne jest także kontrolowanie częstotliwości spożywanych przez pupila posiłków, w przeciwnym razie może wystąpić u niego nadwaga. Jaka karma dla psa po kastracji będzie najlepsza? Jak zadbać o właściwe żywienie pupila po zabiegu? 

Na czym polega zabieg kastracji?

Zabieg kastracji to usunięcie organów płciowych, odpowiadających za zdolności reprodukcyjne. W przypadku samców jest to więc usunięcie jąder, a w przypadku samic – jajników, zazwyczaj wraz z macicą. Zabieg ten pozwala uniknąć problemów natury zdrowotnej oraz tych związanych z cyklem rozrodczym. Przede wszystkim jednak uniemożliwia psu rozmnażanie się, a także wpływa na jego gospodarkę hormonalną.

Kastracja – zarówno dla samców, jak i dla suk

Kastracja jest powszechnym i zwykle dość prostym zabiegiem, który nie tylko zapobiega niechcianym ciążom, lecz także pomaga uniknąć najczęstszych problemów i chorób związanych z układem rozrodczym czworonogów. Zabieg jest inwazyjny, a każdy pies w trakcie jego trwania znajduje się pod znieczuleniem, aby nie odczuwał bólu. Również po zabiegu zwierzęciu podawany jest środek przeciwbólowy. Kastracja wiąże się z wieloma korzyściami zarówno w przypadku samic, jak i samców. Oprócz zmniejszonej podatności na niektóre choroby, występuje także zanik zachowań powiązanych z popędem płciowym (zabieg zmniejsza poziom agresji u samców, likwiduje potrzebę rywalizacji o partnerkę oraz ucieczek w jej poszukiwaniu). U psów kastracja zapobiega np. nowotworom  jąder, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty i przerostu tego gruczołu. U samic zabieg kastracji obniża natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego oraz zapobiega chorobom macicy i jajników (np. nowotworom, zapaleniu). Po kastracji zanikają również cieczki i związane z nimi ciąże urojone. Należy jednak pamiętać, że zabiegi, takie jak kastracja czy sterylizacja, mimo wielu zalet mogą też wpłynąć negatywnie na pewne aspekty życia psa, np. na jego masę ciała. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłową i zdrową dietę zwierzęcia oraz zastanowienie się, jaka karma dla psa po sterylizacji i kastracji będzie najlepsza.

Dlaczego właściwe żywienie psa po kastracji jest ważne?

Wykastrowane psy częściej mają skłonności do zwiększenia masy ciała niż niewykastrowane. Wiąże się to z faktem, że zmienia się u nich gospodarka hormonalna, a także przemiana materii, wzrasta także apetyt. Hormony płciowe nie biorą już udziału w regulacji apetytu i nie wyznaczają tempa metabolizmu.

Nadwaga u psów to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Skutkiem nieleczonej nadwagi może być otyłość, która z kolei prowadzi do dalszych schorzeń. Należą do nich: cukrzyca, choroby związane z krążeniem i sercem, obciążenia stawów, choroby wątroby czy problemy z trawieniem. Sposobem na uniknięcie problemu nadwagi czy też walki z nią nie jest jednak podawanie psu mniejszych porcji jedzenia. Zwierzę po kastracji ma co prawda mniejsze zapotrzebowanie na energię, ale nadal potrzebuje odpowiedniej ilości białek, tłuszczów, węglowodanów (zwłaszcza błonnika), a także witamin i minerałów. Mniej pokarmu to rzeczywiście mniej kalorii, jednak również mniej substancji odżywczych, a te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lepszym sposobem niż zmniejszanie ilości pokarmu jest zmiana dotychczasowej karmy na specjalistyczną, czyli taką, która zawiera mniej kalorii, ale dostarczy psu wszystkich potrzebnych substancji pokarmowych.

Jaka karma dla psów kastrowanych?

Karma dla psa po kastracji powinna charakteryzować się mniejszą zawartością kaloryczną. Ogólna zasada mówi, że zawartość ta powinna być mniejsza od 20 do 30% niż w dotychczasowej karmie, a wykastrowane psy potrzebują ok. 52 kcal na 1 kg ciała. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i każde zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby. Zanim podejmie się decyzję o wyborze karmy, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wiek, rasa, płeć, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej psa.

Karma dla sterylizowanych psów to taka, która ma niższą gęstość kaloryczną, jednak nie kosztem odpowiedniej zawartości składników odżywczych. Warto podawać psom po zabiegach karmy mokre pełnoporcjowe i karmy suche dla kastratów. Karma dla psa sterylizowanego ma odpowiednio zbilansowaną ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Pozwala to nie tylko na zachowanie masy mięśniowej, lecz także wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi zwierzęcia, co skutkuje dłuższym uczuciem sytości. Dobrze, gdy karma dla psa kastrata zawiera także L-karnitynę, która odgrywa ważną rolę w procesie spalania tłuszczów.

Czasami bywa tak, że kastracja nie ma dużego wpływu na przyzwyczajenia żywieniowe czy aktywność fizyczną psa. Czy w takim wypadku karma dla kastrowanego psa to dobry wybór? Niekoniecznie. Lepszym wyjściem jest w takiej sytuacji obserwowanie psa i regularne ważenie go. W przypadku gdy jego masa ciała utrzymuje się w normie, zmiana pożywienia może nie być konieczna. Jeżeli natomiast pies już przed zabiegiem ma nadwagę lub zaczyna tyć, warto zmienić karmę jak najszybciej, mając jednak na uwadze to, że zmiana pożywienia to proces stopniowy. Nawet najlepszej jakości karma dla wykastrowanego psa  powinna być wprowadzana do diety zwierzęcia stopniowo. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony układu pokarmowego.

Karma po sterylizacji jest ważna, ale aktywność fizyczna także

Odpowiednie żywienie psa po kastracji jest niezwykle ważne, ale nie powinno się zapominać także o tym, że na stan zdrowia zwierzęcia wpływają również inne czynniki, takie jak np. ruch. Dzięki zmianie diety i aktywności fizycznej pies szybciej pokona nadwagę lub w ogóle uniknie jej wystąpienia. Do codziennego wychodzenia warto zachęcać także (a może nawet przede wszystkim!) te psy, które po zabiegu kastracji stały się nieco bardziej leniwe. Trening i aktywność fizyczna sprawią, że zwierzę spali odpowiednią liczbę kalorii i będzie mogło dłużej cieszyć się zdrowiem.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 31

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres