Wegańska karma dla psa – czy to na pewno dobry pomysł?

wegańska karma dla psa

Opiekunowie, którzy sami są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, mogą się zastanawiać, czy ich pies także nie powinien przestać spożywać mięsa. Na rynku pojawia się coraz więcej wegańskich karm dla psów zachęcających 100-procentowym roślinnym składem. Czy jednak takie rozwiązanie to dobry pomysł? Czy pies, którego dieta składa się wyłącznie z produktów roślinnych, ma szansę zachować zdrowie i energię przez długie lata? Wreszcie – czy ludzie powinni przenosić swoje zachowania żywieniowe na zwierzęta?

Wegetariańska a wegańska karma dla psa – różnice

Dieta wegańska składa się wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego, natomiast w diecie wegetariańskiej dopuszczalne są także składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. jaja, jogurty czy sery. Zarówno dieta wegańska, jak i wegetariańska polegają na całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa (również ryb). O ile w przypadku człowieka wegetarianizm czy weganizm niesie ze sobą sporo udowodnionych korzyści zdrowotnych, o tyle u psów wybór takiego sposobu odżywiania nie jest zwykle najlepszym rozwiązaniem.

Czy wegańskie jedzenie dla psów to dobry pomysł?

Zazwyczaj wśród osób decydujących się na karmienie zwierząt jedynie produktami pochodzenia roślinnego są te, które same odżywiają się w podobny sposób. Trudno im wyobrazić sobie, że ich pies będzie jadł mięso, podczas gdy oni sami tego nie robią. W rzeczywistości jednak najważniejszym pytaniem, jakie powinien zadać sobie każdy opiekun, jest: jaki sposób odżywiania będzie dla mojego psa optymalny?

Psy domowe należą do względnych mięsożerców. Oznacza to, że ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia zarówno pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Organizmy tych zwierząt mają wiele cech, które ułatwiały i ułatwiają im zabijanie ofiar, a także przeżuwanie oraz trawienie ich tkanek. Jednocześnie psy mogą przyswajać większość spożywanych węglowodanów, ich jelito cienkie zajmuje 23% całkowitej objętości przewodu pokarmowego, a także są w stanie produkować witaminę A z beta-karotenu występującego w roślinach. Czy jednak świadczy to o tym, że wegańska albo wegetariańska karma dla psa to dobry pomysł? Bynajmniej.

Zdrowym, aktywnym psom, szczeniętom oraz sukom w ciąży i karmiącym nie poleca się diety wegańskiej. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są bardzo ważnym i dobrze przyswajalnym źródłem białka dla psów. Oprócz niewystarczającego spożycia białka psom na diecie wegańskiej może grozić także brak równowagi aminokwasowej (która może spowodować np. problemy z sercem) oraz niedobór kolagenu, elastyny i keratyny, a także witamin i minerałów (witaminy A, witamin z grupy B, wapnia, fosforu, żelaza, miedzi i cynku).

Wegańska karma dla psów – kiedy jest wskazana?

Dieta wegetariańska lub wegańska jest zalecana psom tylko w wyjątkowych przypadkach – ze względu na wskazania medyczne. Lekarz weterynarii może ją zlecić, gdy zwierzę cierpi na alergie, nietolerancje albo chorobę metaboliczną. Bardzo ryzykowne, a nawet niebezpieczne może być rozwiązanie, w którym opiekun samodzielnie podejmuje decyzję o wegańskim sposobie odżywiania psa. Brak doświadczenia w opracowywaniu takiego menu może zakończyć się tym, że zwierzę  nie otrzyma koniecznych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Niedobory pokarmowe mogą natomiast prowadzić do groźnych chorób. Lekarze weterynarii i dietetycy sceptycznie podchodzą do żywienia psów karmami wegańskimi, jeżeli nie ma ku temu ważnych wskazań zdrowotnych.

Wegańska karma dla psa – jaki powinien być jej skład?

Jeśli pies ma alergię, chorobę nerek lub z jakiegoś innego powodu lekarz weterynarii zalecił mu dietę wegańską, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim istnieje szereg produktów, których nasi czworonożni pupile nie mogą jeść. Wegańska karma dla psa powinna składać się z takich produktów jak: ryż, komosa ryżowa (quinoa), soczewica, niektóre rodzaje fasoli, soja oraz marchew, brokuły i inne warzywa, w tym liściaste. Należy zwrócić uwagę na to, aby wegańska karma dla psa zawierała cenne witaminy, minerały i aminokwasy. 

Należy też pamiętać, że zmiana sposobu żywienia psa zawsze powinna być przeprowadzana stopniowo. Dobrym rozwiązaniem jest mieszanie dotychczasowej karmy z nową i manipulowanie proporcjami w taki sposób, aby co kilka dni zwiększać ilość karmy docelowej w posiłkach czworonoga. Nie można również zapomnieć o badaniu zwierzęcia oraz regularnym kontakcie z lekarzem weterynarii. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować na potencjalne problemy zdrowotne, które mogą się pojawić, a specjalista zauważy ewentualne zmiany w kondycji czy masie ciała psa. Zarówno tradycyjna, jak i wegańska dieta zwierzęcia musi być kompletna i zbilansowana.

Wegańska karma dla psa – podsumowanie

W wyborze odpowiedniej diety dla naszego czworonożnego pupila główną rolę powinien zawsze odgrywać przede wszystkim zdrowy rozsądek. Psy to gatunek, dla którego mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią bardzo cenne źródło białka – trawią je o wiele lepiej niż białko pochodzenia roślinnego. Przestawienie zwierzęcia na dietę zbożowo-roślinną może mieć negatywne skutki dla jego zdrowia, jeżeli nie ma ku temu istotnych powodów. Warto pamiętać, że wegańska karma dla psa nigdy nie powinna być karmą pierwszego wyboru dla zdrowych psów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Właściwe żywienie psów kastrowanych

Ważne jest także kontrolowanie częstotliwości spożywanych przez pupila posiłków, w przeciwnym razie może wystąpić u niego nadwaga. Jaka karma dla psa po kastracji będzie najlepsza? Jak zadbać o właściwe żywienie pupila po zabiegu?

Zdrowie

Choroba przyzębia

Psu nieładnie pachnie z pyska? Powodem może być choroba przyzębia. Obejrzyj zęby i dziąsła pupila!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres