Wątróbka dla psa – czy czworonogi mogą jeść wątróbkę?

wątróbka-dla-psa_optimized-min

Część opiekunów nie wie, jakie produkty spożywcze można podawać czworonogowi, a jakie są dla niego szkodliwe lub wręcz zagrażają jego życiu. Niektórzy zastanawiają się, czy pies może jeść wątróbkę drobiową, wołową albo wieprzową. Czy wątróbka dla psa jest bezpiecznym i wartościowym pokarmem, który powinien być na stałe wprowadzony do jego diety? Sprawdźmy, co na ten temat sądzą eksperci do spraw żywienia zwierząt.

Czy pies może jeść wątróbkę drobiową, wołową i wieprzową?

Jak podkreślają specjaliści, wątróbka dla psa (zarówno drobiowa, wołowa, jak i wieprzowa) nie jest produktem zakazanym, ale nie oznacza to, że zwierzę powinno być nią regularnie karmione. Kompletna karma gotowa zawiera optymalną ilość składników odżywczych, więc dodatkowe podawanie czworonogom podrobów nie jest zasadne. Część opiekunów decyduje się na samodzielne przygotowywanie jedzenia dla psa, wplatając w menu np. wątróbkę. Zaznaczmy, że nigdy nie powinna ona zastępować całego posiłku! Domowa dieta dla psa jest trudna do skonstruowania w taki sposób, aby pokarm był zbilansowany pod względem energii, witamin i składników odżywczych. To prawdziwe wyzwanie dla opiekuna i czasochłonna czynność, a żeby nie doprowadzić do nadmiarów i niedoborów pokarmowych, trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę na temat żywienia zwierząt. Łatwiejszym rozwiązaniem jest zaufanie ekspertom do spraw żywienia i karmienie psa pełnoporcjowym jedzeniem gotowym.

Wątróbka dla psa surowa czy gotowana? Która nie zaszkodzi czworonogowi?

Surowa wątróbka dla psa nigdy nie powinna trafić do żołądka czworonoga, ponieważ brak obróbki termicznej tego produktu zwiększa ryzyko zarażenia zwierzęcia pasożytami lub zakażenia groźnymi bakteriami. Podawanie smażonych podrobów również nie jest dobrym pomysłem, gdyż może to być szkodliwe dla jego układu pokarmowego. Najbezpieczniejszą opcją jest gotowana wątróbka dla psa. Pamiętajmy jednak, że nie jest to niezbędny składnik jego diety. Pełnoporcjowa, wysokogatunkowa karma gotowa w zupełności zaspokoi potrzeby żywieniowe czworonoga. Co więcej, wątróbka jest często wartościowym składnikiem takich produktów. 

Czym grozi nadmiar wątróbki dla psa w jego diecie?

Duże dawki wątróbki dla psa są niebezpieczne. Dlaczego? Wątróbka zawiera znaczne ilości witaminy A, która, kumulując się w organizmie, może działać toksycznie. Częste urozmaicanie posiłków wątróbką drobiową, wieprzową lub wołową potencjalnie prowadzi zatem do zatrucia i hiperwitaminozy. Warto wspomnieć, że wątroba jest naturalnym filtrem organizmu, to właśnie w niej gromadzą się szkodliwe substancje (np. metale ciężkie). Z tego powodu karmienie nią psa może odbić się negatywnie na jego zdrowiu. Jakie są najczęstsze objawy zatrucia wątróbką (hiperwitaminozą A)? Oto kilka z nich:

  • brak łaknienia,
  • deformacje kości i przerost kośćca (u szczeniąt),
  • przeczulica,
  • pogorszenie stanu okrywy włosowej,
  • bóle mięśniowe,
  • problemy skórne,
  • problemy z poruszaniem się.

Nadmiar wątróbki w diecie psa może też powodować biegunkę, która przyczynia się do odwodnienia i osłabienia organizmu. Jeśli zauważymy u zwierzęcia powyższe, niepokojące symptomy, skontaktujmy się jak najszybciej z lekarzem weterynarii.

Czy pies może jeść wątróbkę? Podsumowując, można powiedzieć, że tak, ale tylko okazjonalnie i poddaną obróbce termicznej (gotowaną). Pamiętajmy jednak, że dodatki nie są niezbędnym elementem żywienia psa, który otrzymuje pełnoporcjową karmę gotową (suchą i/lub mokrą). Dzięki niej w 100% zaspokoimy jego potrzeby i mamy pewność, że nasz ulubieniec jest żywiony zdrowo oraz bezpiecznie. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 46

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Kamica moczowa u psa

Pies siusia na spacerze często, ale w niewielkich ilościach? Obserwuj go dokładnie, czy ta czynność nie sprawia mu bólu

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres