Płatki owsiane dla psa – czy pies może jeść płatki owsiane?

płatki owsiane dla psa

Owsianka na mleku z owocami to ulubione śniadanie wielu z nas. Niektórzy opiekunowie, którzy samodzielnie przygotowują posiłki dla czworonoga, zastanawiają się, czy pies może jeść płatki owsiane. Jak tego rodzaju produkt wpływa na zdrowie zwierzęcia i czy może stanowić element jego codziennej diety? Sprawdźmy, co o płatkach owsianych dla psa sądzą eksperci do spraw żywienia.

Czy owsianka dla psa to dobry pomysł?

Płatki owsiane powstają w procesie zgniatania ziaren owsa. To popularny produkt spożywczy, który ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jak wygląda kwestia serwowania owsianki dla psa przez opiekuna, na własną rękę przygotowującego jedzenie dla czworonoga? Czy to rozsądny pomysł? Ogólnie rzecz biorąc, dieta psa nie powinna składać się z jedzenia, które jemy my, ludzie. Czworonogi mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Wielu opiekunów, podejmujących się samodzielnego przyrządzania posiłków dla psa, nie ma świadomości, jak trudno zachować zbilansowaną dietę zwierzęcia, nie będąc specjalistą w tej dziedzinie. Zamiast podawać psu domową owsiankę, lepiej karmić go gotową, pełnoporcjową karmą, która zawiera m.in. właśnie dobrze przyswajalne zboża, będące wartościowym składnikiem diety i źródłem energii (dzięki skrobi), oraz szereg innych składników odżywczych. Jak podkreślają eksperci, zdrowe zwierzęta karmione karmą pełnoporcjową mają zaspokojone wszystkie potrzeby żywieniowe i nie potrzebują żadnych dodatków w postaci owsianki czy innych ludzkich pokarmów. 

Kiedy płatki owsiane dla psa mogą mu zaszkodzić?

Nadmiar płatków owsianych dla psa w diecie może zaburzyć równowagę i doprowadzić do niedoborów lub nadmiarów pewnych składników odżywczych. Warto wspomnieć, że płatki owsiane są produktem wysokokalorycznym (100 g to około 360 kcal), więc nie powinny być podawane psom mającym nadwagę lub chorującym na otyłość, a także rasom zagrożonym tym problemem. Szczególnie niekorzystne, z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia, mogą być płatki owsiane wzbogacone suszonymi owocami, np. rodzynkami, oraz orzechami m.in. makadamia. Dodatki te są toksyczne dla czworonogów. Spożyte już w niewielkiej ilości mogą doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a w najgorszym przypadku – śmierci zwierzęcia. Owsianka nie jest polecana również psom, które mają wrażliwy układ pokarmowy, oraz tym, które przebyły zabieg kastracji lub sterylizacji (nie potrzebują tak wysokoenergetycznych posiłków).

Jak przygotować płatki owsiane dla psa?

Jeśli mimo wszystko chcemy karmić psa na własną rękę i od czasu do czasu dawać mu owsiankę, pamiętajmy, aby był to możliwie naturalny i prosty posiłek, pozbawiony dodatków w postaci suszonych owoców oraz orzechów. Korzystniejsze, z punktu widzenia wartości odżywczych, są surowe płatki owsiane dla psa, tak więc lepiej nie poddawać ich obróbce termicznej, wystarczy zamoczyć je w wodzie i odczekać aż zmiękną. W żadnym wypadku nie dodawajmy do posiłku mleka, soli czy cukru, pamiętając o zasadzie, że to, co smakuje i służy ludziom, może zwyczajnie zaszkodzić czworonogowi.

Podsumowując, dodatkowe podawanie płatków owsianych dla psa nie jest rekomendowane. Jeśli faktycznie chcemy zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój czworonoga, karmijmy go wysokogatunkowym jedzeniem gotowym, tj. pełnoporcjową karmą dobrej jakości, która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia: jego rasy, wielkości, wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności fizycznej i indywidualnych preferencji. Jeśli nie wiemy, czym dokładnie karmić psa, możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Doświadczony i wykwalifikowany specjalista z pewnością udzieli nam cennych wskazówek i poleci odpowiednią karmę gotową suchą lub mokrą z dobrym składem. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów 56

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres