Pies wegetarianin – czy możliwe jest żywienie psa bez mięsa?

pies-wegetarianin

Dieta roślinna zyskuje coraz większą popularność wśród ludzi w każdym wieku. Rezygnacja z mięsa – całkowita lub częściowa – wprowadzana jest zarówno ze względów zdrowotnych, jak i etycznych. Badania mówią, że faktycznie dieta bezmięsna może poprawić jakość i długość ludzkiego życia. Co jednak w przypadku zwierząt? Czy pies może być wegetarianinem?

Czy pies może być wegetarianinem?

Temat diety roślinnej i żywienia psów jest często poruszany w Internecie i za każdym razem wzbudza wiele kontrowersji. Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację ze spożywania mięsa ze względów etycznych i poszukuje informacji na temat tego, czy możliwe jest całkowite wykluczenie go również z diety psów. 

Rozpatrując kwestię, czy pies może być wegetarianinem, warto sięgnąć po opinię specjalistów od żywienia zwierząt. Są oni zdania, że ze względu na specyficzną budowę układu pokarmowego oraz kilkadziesiąt tysięcy lat ewolucji tych zwierząt w warunkach udomowienia, psy mogą być wegetarianami, jednak nie oznacza to, że taka dieta jest dla nich optymalna. 

Lekarze weterynarii i dietetycy zwierzęcy są zgodni co do tego, że podczas gdy w kociej diecie nie może zabraknąć mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (np. podrobów), tak w przypadku psa istnieje możliwość skomponowania diety bazującej wyłącznie na roślinach i konkretnych produktach odzwierzęcych. Kluczowym terminem są tutaj jednak „produkty odzwierzęce” takie jak jajka czy nabiał (taki sposób odżywiania nazywa się owowegetarianizmem i laktoowowegetarianizmem). Skomponowanie diety wegańskiej (bazującej wyłącznie na roślinach) w teorii jest również możliwe, ale wymagałoby stałej kontroli lekarza weterynarii i dietetyka oraz bardzo skrupulatnego przestrzegania ich zaleceń w kwestii żywienia psa. 

Pies wegetarianin – kilka słów o roślinach w diecie psa

Koty są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi – oznacza to, że wymagają w swojej diecie obecności surowców zwierzęcych, gdyż tylko w nich zawarte są niezbędne dla tego gatunku składniki odżywcze. Psy z kolei są zwierzętami względnie mięsożernymi, czyli przystosowanymi do spożywania zarówno pokarmów mięsnych jak i roślin. Różnice dotyczące preferencji żywieniowych kotów i psów widoczne są nawet gołym okiem w ich uzębieniu: psy posiadają więcej zębów, które mają odmienne kształty. Zęby o płaskich powierzchniach (przedtrzonowe i trzonowe) umożliwiają miażdżenie pokarmu roślinnego. Badania wykazały, że psy potrafią wyczuwać słodki smak obecny w produktach roślinnych, podczas gdy koty nie są do tego zdolne. Ostatecznym argumentem za klasyfikacją psów do zwierząt względnie mięsożernych jest ich budowa jelit: podobnie jak u ludzi, jelito cienkie jest u tych zwierząt bardzo długie. Jest to niezbędne do tego, aby efektywnie trawić produkty roślinne. Stwierdzono również, że jelito grube psów naturalnie zasiedlone jest przez szczepy bakterii umożliwiających wydajną fermentację pozostałości po roślinnym, niestrawionym w jelicie cienkim, posiłku. 

Zatem już wiemy, że pies-wegetarianin nie jest niemożliwym z punktu widzenia medycyny weterynaryjnej zjawiskiem. Warto jeszcze wspomnieć, jaką rolę w diecie tych zwierząt odgrywają rośliny. Przede wszystkim, zboża, warzywa i owoce są ważnym źródłem witamin i minerałów, które nie są obecne w produktach odzwierzęcych. Po drugie, są nośnikiem błonnika (włókna pokarmowego), który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jelit i stymuluje wzrost naturalnej mikroflory. Po trzecie dostarczają skrobię, czyli źródło łatwo przyswajalnej energii.

Czym wegetarianin karmi psa? Etyczne przekonania a zdrowie zwierząt

Chociaż odżywianie psa w sposób wegetariański jest dopuszczalne przez dietetyków, kwestia ta w praktyce nie jest jednoznaczna. Dużym wyzwaniem jest odpowiednie zbilansowanie diety roślinnej tak, aby umożliwić czworonogom prawidłową podaż białka i aminokwasów. Nie oznacza to, że dieta wegetariańska z pewnością będzie skutkować niedoborami, ale na pewno zwiększa ona ryzyko ich wystąpienia. Tutaj bardzo istotna jest wiedza dietetyczna, ponieważ poszczególne rośliny charakteryzują się różnorodną zawartością konkretnych aminokwasów. Odpowiednie łączenie białek roślinnych jest kluczowym aspektem bilansowania diety wegetariańskiej psa. Są one dobrze przyswajalne przez psy. Tutaj pojawia się kolejny istotny aspekt wegetarianizmu psów: warto pamiętać, że istnieje wiele gatunków roślin źle oddziałujących na układ pokarmowy psów (powodując wzdęcia i zaparcia np. niektóre warzywa strączkowe). W dobrze opracowanych dietach wegetariańskich z pewnością się one nie pojawią, jednak jest to kolejny punkt, który jest konieczny do rozpatrzenia w przypadku bilansowania bezpiecznej i odżywczej diety dla psa. 

Jak widać, pies-wegetarianin wymaga złożonej i odpowiednio zbilansowanej diety, co w praktyce nie jest łatwe do osiągnięcia. Dlatego decyzja o takiej zmianie dietetycznej w życiu naszego podopiecznego powinna być zawsze gruntownie przemyślana i przedyskutowana z lekarzem weterynarii. Dieta wegetariańska u psów nie jest wskazanym i pierwszym wyborem, jeśli nie występują ku temu wskazania, jak np. zaawansowane choroby nerek, skłonność do kamicy moczanowej (która np. może występować u dalmatyńczyków). 

Pies wegetarianin – plusy i minusy takiego rozwiązania

Z punktu widzenia wegetarian, wprowadzenie diety roślinnej u ich podopiecznego, z pewnością jest pozytywne w kontekście dobra zwierząt hodowlanych. Niektóre badania wykazują, że w konkretnych przypadkach białko pochodzenia roślinnego może być lepiej przyswajalne, niż to pochodzenia zwierzęcego. Jednakże z praktycznego punktu widzenia, dieta wegetariańska wymaga znacznie większej liczby posiłków o większej objętości, ponieważ jest mniej kaloryczna od tej bazującej na produktach zwierzęcych. Może to nastręczać różnych trudności np. w kwestii organizacji posiłków. Co więcej, dieta roślinna jest znacznie uboższa w smaki i zapachy z perspektywy psa, dlatego część podopiecznych może mniej ochoczo podchodzić do nowego pożywienia. Koniecznie należy pamiętać o witaminie D, której naturalnym źródłem są mięso, jaja i ryby, a której nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć nasz pies. Wegetarianin chcący wprowadzić taką zmianę u swojego podopiecznego powinien dokładnie przemyśleć, czy jego światopogląd powinien wpływać na decyzje odnośnie zdrowia psa. Rekomendowaną dietą, zapewniającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, jest dieta bazująca na kompletnej i zbilansowanej karmie suchej i mokrej.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

Załatwianie potrzeb fizjologicznych na dworze jest bezpieczne dopiero wtedy, gdy zwierzę otrzyma komplet podstawowych szczepień. Chcesz zabezpieczyć jego potrzeby i jednocześnie zachować czystość w mieszkaniu? Przekonaj się, jak nauczyć sikać psa na matę!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres