Mokra karma w puszce dla psów: zalety i wady

Pies przy misce

Mokra karma może być stosowana jako podstawa diety psa lub jako jej element. Od suchej karmy różni się przede wszystkim konsystencją i zawartością wody. Jest dostępna w trzech różnych formach: pasztet, kawałki w sosie oraz kawałki w galarecie. Dlaczego warto stosować mokrą karmę w diecie psa? Jaka karma w puszce jest najlepsza? Przeczytaj.

Dieta mieszana dla psa

Karma dla psa powinna dostarczać mu wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Może to być pokarm gotowy (suchy, mokry lub półwilgotny) lub przygotowywany w domu (co jest zdecydowanie trudniejsze). Pies może być żywiony kombinacją jedzenia suchego i mokrego, suchego i domowego lub tylko jednym rodzajem karmy.

Niezależnie od rodzaju karmy, dieta mieszana powinna dostarczać psu odpowiednią dawkę energetyczną oraz właściwe ilości poszczególnych składników odżywczych. Obliczenie prawidłowej dawki pokarmowej może być pewnym utrudnieniem przy podawaniu różnych rodzajów karm a także przy stosowaniu żywienia domowego, co jest jego dużym minusem.

Z drugiej strony, stosowanie karm suchych i mokrych zapewnia psu zdrową różnorodność żywieniową, urozmaica jego posiłki oraz pozwala na wykorzystanie zalet obu formatów jedzenia.

Składniki mokrej karmy

Karmy w puszcze zawierają głównie składniki pochodzenia zwierzęcego i dodatkowo (nie zawsze) surowce roślinne – warzywa, owoce oraz zboża. Większość z nich charakteryzuje się dużą zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale dostępne są też wegetariańskie puszki dla psów – z dodatkiem warzyw (marchewki, grochu i ziemniaków), a także owoców. Mokre karmy to także źródło witamin, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz makro- i mikroelementów. Najlepsza mokra karma dla psa to taka, która jest jak najlepiej dopasowana do potrzeb danego psa i zapewnia mu odpowiednią ilość energii.

Można wyróżnić trzy formy karm mokrych:

 • Pasztety/musy –charakteryzują się dużym stopniem rozdrobnienia pokarmu, struktura karmy jest gęsta i jednolita,
 • kawałki w sosie – kawałki zalewane są sosem po wprowadzeniu ich do puszek, sos zawiera większą ilość wody od galarety i jest płynny w temperaturze pokojowej,
 • kawałki w galarecie – kawałki są zalewane galaretą, podobnie jak kawałki w sosie, galareta zachowuje swoje właściwości zestalające w temperaturze pokojowej, ale może się upłynniać po podgrzaniu.

Mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego w mokrych karmach to najczęściej:

 • kurczak,
 • indyk,
 • wołowina,
 • cielęcina,
 • królik,
 • dziczyzna,
 • ryby (łosoś, sardynki lub makrela).

Zboża w mokrych karmach to najczęściej:

 • pszenica,
 • żyto,
 • pszenżyto,
 • kukurydza,
 • owies,
 • soja,
 • ryż.

Karma dla psów w puszce

Niektóre psy są karmione tylko i wyłącznie mokrą karmą w puszkach i jest to jedna z prawidłowych metod żywienia czworonogów. Dobrze dobrana do indywidualnych potrzeb psa mokra karma zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Mokra karma dla psów ma wiele zalet – sprawdź.

Zalety puszek dla psów

 • dla psów w każdym wieku
  Ten rodzaj pokarmu nadaje się dla psów w każdym wieku – można nim żywić szczenięta, psy dorosłe i seniorów. Mokra karma dla szczeniaka jest zazwyczaj bardziej rozdrobniona i nie zawiera dużych kawałków. Podobną konsystencję mają karmy dla bardzo starych psów z brakami w uzębieniu.
 • dobre dla psów z problemami stomatologicznymi
  Psy wraz z wiekiem mają coraz większe problemy z zębami. Wynika to z naturalnego ścierania się ich powierzchni, ale może też być wynikiem procesów patologicznych – zapalenia przyzębia oraz odkładania się kamienia nazębnego. Sucha karma dla psów sprzyja usuwaniu płytki bakteryjnej i zmniejsza tworzenia kamienia nazębnego, ale może nie sprawdzić się u psów, które już mają poważne problemy z zębami i dziąsłami.

  Mokra karma nie wymaga żucia, jest łatwa do pogryzienia. To dobre rozwiązanie dla wszystkich psów (nie tylko seniorów), które mają problemy stomatologiczne i czują ból podczas jedzenia.
 • urozmaicenie diety
  Wiele gotowych karm dla konkretnej grupy zwierząt – np. psów ras miniaturowych czy psów otyłych jest dostępna w wersji suchej oraz mokrej. Karma mokra nie musi być podstawą diety, lecz jest elementem – łącznie z suchym pokarmem.
 • doskonała do ukrycia leków
  Podanie psu tabletki do połknięcia może być wyzwaniem. Niektóre połykają ją od razu po włożeniu do pyska, inne potrafią ją wypluć. Dobrym pomysłem jest ukrycie tabletki w małej porcji gęstego i aromatycznego pokarmu – mokrej karmy.
 • poprawia apetyt
  Karma mokra jest mniej kaloryczna (w przeliczeniu na masę jedzenia) niż sucha karma. Wynika to z większej zawartości wody. Jest jednak lepszym rozwiązaniem dla psów z gorszym apetytem niż sucha karma, bo chętniej ją zjadają. Karma z puszki jest bardziej aromatyczna, lepiej pobudza receptory węchowe niż sucha karma.
 • dostarcza dodatkową porcję wody
  Karmy mokre zawierają około 80 % wody, dzięki czemu zwierzę „wypija” więcej płynów w ciągu dnia. Ma to szczególne znaczenie u psów ras miniaturowych i małych ze skłonnością do tworzenia kamieni moczowych, a także podczas upałów.
 • mniej kalorii
  Około połowa psów cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Kamy mokre są średnio 4 razy mniej kaloryczne (w przeliczeniu na masę produktu) niż suche jedzenie, dlatego tez świetnie sprawdzają się w diecie psów z tendencją do tycia i większym apetytem.

Wady puszek dla psów

 • osadza się na zębach
  Twarde granule suchej karmy ocierają się o zęby podczas ich rozgryzania. Dzięki temu świetnie mechanicznie oczyszczają powierzchnię zębów. Usuwają płytkę bakteryjną i zmniejszają tworzenie  kamienia nazębnego. Nawet najlepsza mokra karma nie oczyszcza powierzchni zębów, wręcz przeciwnie – przykleja się do nich. Dlatego u psów żywionych mokrą karmą szczególnie ważne jest regularne mycie zębów i podawanie przysmaków dentystycznych. Pamiętaj, aby nigdy nie używać u zwierząt ludzkich preparatów do higieny zębów.
 • krótki okres przydatności do spożycia po otwarciu
  Na etykiecie puszek znajduje się informacja o zalecanej dziennej dawce pokarmu, która zależy m.in. od kaloryczności pokarmu w puszcze, od masy ciała psa i jego aktywności fizycznej. Nie zawsze udaje się kupić taki rozmiar puszki, której cała zawartość będzie zaspokajać potrzeby energetyczne pupila. Zazwyczaj podaje się psu tylko jej część.

  Co w takim zrobić z pozostałą częścią karmy w puszcze?
  Niezjedzoną część karmy w puszce można przechowywać i podać psu później, ale jej okres przydatności do spożycia po otwarciu jest o wiele krótszy niż w przypadku suchych karm. Zazwyczaj wynosi 24-48 godzin od momentu otwarcia, ale czasem może być krótszy. Taka informacja powinna znajdować się na etykiecie wraz z zalecanymi warunkami przechowywania otwartej puszki. Większość producentów podaje informację, by karmę po otwarciu przechowywać w warunkach chłodniczych.

  Większe puszki karmy (w przeliczeniu na masękarmy) zazwyczaj są tańsze od tych mniejszych, dlatego ich wybranie wydaje się być zasadne ekonomicznie. Pamiętaj jednak, żeby dobrze to rozplanować, bo możesz wyrzucić część otwartej puszki, jeśli będzie zbyt długo otwarta. Wtedy nie oszczędzisz, a stracisz.

Jak często podawać mokrą karmę?

Dokładne zalecenia dotyczące sposobu żywienia znajdują się na opakowaniach jednostkowych puszek dla psów. Młode oraz bardzo stare psy ze względu na ograniczone wchłanianie składników odżywczych w układzie pokarmowym powinny być karmione 2-4 razy dziennie. Zdrowe i dorosły psy mogą być karmione 2 razy dziennie.

W przypadku, kiedy mokra karma jest jedynie częścią diety, można ją stosować dowolnie (z zachowaniem dziennej porcji energii), np. codziennie jako wypełnienie do zabawki do gryzienia, co drugi dzień lub jedynie raz w tygodniu.

Bibliografia:
„Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” Wydawnictwo Urban & Partner

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 45

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Mokra karma w puszce dla psów: zalety i wady”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres