Letnia dieta dla psa

Wesoły pies na spacerze

Kiedy na dworze robi się gorąco, nasze czworonogi wymagają od nas więcej troski, aby ich organizmy nie przegrzały się, nie doznały poparzeń słonecznych, były bezpieczne podczas kąpieli, czy nie „złapały” groźnych pasożytów. Czy również dieta psa i kota wymaga modyfikacji?

Dieta na upalne dni

Letnie miesiące to czas wysokich temperatur i wakacyjnych wyjazdów. Nasza, ludzka dieta nierzadko zmienia się w tym okresie. Jemy więcej sezonowych warzyw i owoców, nasze posiłki są lżejsze, a czasem wręcz rezygnujemy z pełnego, gorącego posiłku. A co z żywieniem naszego ulubieńca?

Pamiętajmy, że zarówno psy jak i koty potrzebują pokarmów stałych pod względem proporcji składników odżywczych – białek, tłuszczów, węglowodanów… Z tego powodu nie jest wskazane nagłe zmienianie menu naszego czworonoga, gdy tylko zrobi się gorąco. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych, które nie tylko dostarczą zwierzęciu wszystko to, czego potrzebuje, ale również są bezpieczne i wygodne w stosowaniu.

To szczególnie istotne podczas wakacyjnych wojaży. Ze względu na wysokie temperatury, najważniejszym elementem psiej lub kociej diety staje się…woda! Nasz pupil zawsze powinien mieć dostęp do czystej, świeżej wody. Nie powinna być ona zbyt zimna – najlepiej w temperaturze pokojowej.

Warto wiedzieć, że mokre karmy zawierają około 80% wody, dzięki czemu zwierzę otrzymuje w ciągu dnia więcej płynu w pożywieniu. Dlatego też tzw. dieta mieszana, łącząca stosowanie karm suchych i mokrych idealnie sprawdza się latem. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów, które często zbyt mało piją.

Idealne proporcje

Podając zwierzęciu karmy mokre i suche warto zdawać sobie sprawę, że psy i koty potrzebują nieco innej „mieszanki”. W przypadku psów karmy mokre i suche powinno się podawać w proporcji 1:1 pod względem masy, a w przypadku kotów w proporcji 9:1.

Przechowywanie jedzenia

Kiedy na dworze jest upalnie i grzeje słońce trzeba zatroszczyć się o właściwe przechowywanie jedzenia. Pamiętajmy, że pokarm pozostawiony w misce pupila szybko się zepsuje i może zaszkodzić naszemu zwierzęciu.

Dlatego ważne jest, aby podawać czworonogom regularne posiłki o stałych porach – psom 2-3 porcje na dzień, a kotom min. 4 porcje na dobę ( w tym porcja suchego pokarmu na nocne „polowanie”). To, czego zwierzę nie zje w ciągu pół godziny, powinniśmy wyrzucić (sucha karma może poleżeć w miseczce 1 dzień, ale nigdy na słońcu).

Otwarte opakowania suchych pokarmów przechowujmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach (np. puszkach czy wiaderkach) w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu. W podobnych warunkach trzymajmy nieotwarte opakowania karm mokrych. Po ich napoczęciu przechowujmy je w lodówce nie dłużej niż 48 godzin.

Nigdy nie chowajmy na później jedzenia, które już wyłożyliśmy do miski, a którego pupil nie zjadł. Czasem, podobnie jak ludzie, zwierzęta podczas upałów nie mają apetytu. Obserwuj swojego pupila, jeśli ten stan nie utrzymuje się i nie towarzyszą mu inne objawy, nie ma powodu do obaw.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres