Kości dla psa – czy czworonogi powinny je jeść?

kość dla psa (1)-min

Każdy troskliwy psi opiekun chce sprawiać swojemu czworonogowi jak najwięcej przyjemności, a także jak najlepiej dbać o jego zdrowie. Czy kość dla psa jest dobrym pomysłem? Czy powielany przez bajki obraz psa niosącego w zębach kość powinien być realizowany w rzeczywistości? Sprawdź!

Czy pies może jeść kości?

Kiedy karmimy psa, z jednej strony zależy nam na zapewnieniu mu wszystkich niezbędnych dla jego organizmu składników odżywczych, z drugiej chcemy dostarczyć mu wyjątkowych doznań smakowych i frajdy. Może się wydawać, że kość dla psa jest zatem znakomitym pomysłem, który spełni oba te wymagania. Niestety, jest to mit, który od pokoleń powielają liczne bajki i opowiadania. Być może dlatego wiele osób wciąż tak mocno w to wierzy i podaje czworonogom właśnie tego rodzaju „przysmaki”.

Zdarza się, że gotując bulion, odkładasz kości z kurczaka dla psa? A może zastanawiasz się, czy pies może jeść kości z żeberek? Podanie ich czworonogowi zawsze jest złym pomysłem, ponieważ może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu, a nawet życiu. Dlaczego?

  • Pies, rozgryzając kości, powoduje, że pękają na drobne kawałeczki, które są ostre niczym brzytwa. Mogą pokaleczyć jamę ustną i przełyk czworonoga. 
  • Masz wrażenie, że podając kość dla psa, wybierasz tylko taką, która jest dość elastyczna i tym samym nie powinna mu zaszkodzić? Niestety może być to tylko złudzenie. Zarówno kości surowe, jak i te poddane obróbce termicznej, czyli np. gotowaniu w trakcie przyrządzania rosołu, mogą być na tyle twarde, że spowodują uszkodzenie zębów.
  • Ugotowane, upieczone czy usmażone kości drobiowe, wieprzowe lub kości wołowe dla psa nie są w pełni strawne. Ich części zalegają w układzie pokarmowym, tworząc masy, które w konsekwencji mogą wywołać niedrożność jelit.  

Czy kości dla psa służą jego zębom? Nie, to mit!

Mówi się, że kości są dobre dla zębów psa, ponieważ mechanicznie oczyszczają je z płytki bakteryjnej. Po pierwsze, nie jest to prawda. Po drugie, inne minusy tego typu “przekąsek” sprawiają, że są one po prostu niebezpieczne. 

Należy zaznaczyć, że kości dla psa są zbyt twarde, by mogły pomagać w usuwaniu osadu nazębnego. Ząb nie ma możliwości zagłębienia się w kość, a właśnie o to chodzi, by mogły się oczyszczać. Jeśli ząb może „zanurzać” się w danym produkcie, jego ścianki mają możliwość się o niego ocierać i tym samym ścieraniu ulega właśnie wspomniana płytka bakteryjna. Kość dla psa jest natomiast zbyt twarda i pod naciskiem szczęki pęka lub, co gorsza, powoduje pęknięcie zęba czworonoga. 

Specjaliści zajmujący się stomatologią weterynaryjną podkreślają, że kości dla psa to częsta przyczyna pęknięć, złamań i innych uszkodzeń zębów u czworonogów, z jakimi spotykają się w swoich gabinetach. Wskazują też, że dbanie o jamę ustną zwierzęcia wymaga przede wszystkim:

  • codziennego mycia zębów (specjalną pastą dla psów, którą można znaleźć w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych; absolutnie nie można stosować pasty ludzkiej, która zawiera składniki szkodliwe dla czworonogów), 
  • podawania mu przekąsek stomatologicznych (mają odpowiednią strukturę oraz składniki, które połączono właśnie w celu troski o psie zęby), 
  • stosowania prawidłowej diety (m.in. uwzględniania w niej suchych karm, które pomagają oczyszczać zęby z osadu), 
  • proponowania mu zabawek gryzaków (część z nich stworzono z myślą o zębach naszych czworonogów), 
  • regularnych wizyt u lekarza weterynarii, który raz na pół roku powinien zrobić też przegląd jamy ustnej psa. 

Kość dla psa wsparciem diety? Zdecydowanie nie!

W kościach rzeczywiście znajdziemy ważne dla psów minerały, np. wapń i fosfor, lecz sposób ich dostarczenia pozostawia wiele do życzenia. Wspominaliśmy już, że kość dla psa może stanowić duże zagrożenie, a wapń i fosfor mamy możliwość dostarczyć czworonogowi w inny, bezpieczny sposób. Kości dla psa zdecydowanie nie są ich jedynym źródłem.

Dieta psa powinna bazować na pełnoporcjowych karmach, co oznacza, że dostarczają one czworonogom odpowiednich składników odżywczych w prawidłowych proporcjach. Jeśli chodzi o wapń i fosfor, wiele suchych karm ma w składzie m.in. mączkę mięsno-kostną, która jest ich doskonałym źródłem. Podkreślmy – doskonałym i bezpiecznym. 

Do gryzienia zamiast kości dla psa wybierz coś innego

Czworonogi uwielbiają gryźć, szarpać, chrupać, sprawia im to ogromną frajdę, a my, opiekunowie, lubimy im jej dostarczać. Po raz kolejny powtórzmy jednak, że kość dla psa nie będzie dobrym źródłem tego typu rozrywki. Istnieją znacznie lepsze, korzystniejsze dla zdrowia czworonoga, a także w pełni dla niego bezpieczne przekąski. Mowa, chociażby o wspomnianych przekąskach stomatologicznych. Nie dość, że pies będzie mógł cieszyć się ich smakiem i spełnić swoje potrzeby gryzienia, to jednocześnie zadba o jamę ustną. Warto jednak pamiętać, że różnego rodzaju przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, jakie pies dostaje (podstawą musi być opisana wcześniej pełnoporcjowa karma).

Rozrywką, którą można połączyć z wykorzystywaniem smaczków, są profesjonalnie przygotowane zabawki. W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór gryzaków stomatologicznych. Bawiąc się nimi, zwierzę ociera zębami o ich ścianki, co pozwala mechanicznie oczyszczać ich powierzchnie ze wspomnianej już płytki bakteryjnej. Do innych tego typu zabawek można wycisnąć odrobinę psiej pasty do zębów. Zwierzę gryząc ją, będzie automatycznie „myło” zęby. Co ważne, pasty te są dostosowane do preferencji smakowych zwierząt i dzięki temu ich smak jest dla nich atrakcyjny. Znajdziemy np. pasty o smaku wołowiny, łososia, kurczaka itp. Poza tym tego typu gryzaki wyprodukowano z materiałów bezpiecznych dla jamy ustnej psa. Nie zrobią więc mu krzywdy i zapewnią świetną zabawę. Kość dla psa zdecydowanie nie jest wtedy potrzebna! 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 68

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Dolegliwości wrzodowe u psów

Nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego sprzyjają pewne czynniki, które warto poznać

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres