Kiedy karmić psa? Przed spacerem czy po, rano czy wieczorem?

kiedy-karmic-psa

Jednym z elementów dbania o zdrowie psa, jest zapewnienie mu optymalnej dawki ruchu. To również wspaniała okazja do zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jak wkomponować w rozkład dnia posiłki? Kiedy karmić psa: przed czy po spacerze?

Spacer z psem – podstawowy punkt każdego dnia

Z pewnością nie trzeba tego tłumaczyć opiekunom psów: nasi podopieczni potrzebują codziennie wyjść z domu m.in. w celu załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Przypomnijmy jednak, że krótkie spacery, w trakcie których pies może się załatwić, powinny trwać około 15 minut i odbywać się co najmniej 3 razy dziennie. W przypadku szczeniąt konieczne jest częstsze wychodzenie z domu, z racji mniejszej pojemności pęcherza, niedojrzałości mięśni zwieraczy cewki moczowej oraz w celu efektywnej nauki czystości. Oprócz spacerów „toaletowych” psu należy zapewnić każdego dnia co najmniej jeden dłuższy spacer, trwający minimum 30 minut. 

Spacer nie jest jedynie sposobem na zapewnienie optymalnej dawki ruchu i okazją do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Spacerowanie z psem jest ważne również ze względów behawioralnych: to czas, w którym opiekun ma szansę pogłębić więź ze swoim podopiecznym, a także wprowadzać metody treningowe. To, o czym nie można zapominać to fakt, że spacerowanie jest nieodzowne zarówno w przypadku psów mieszkających w bloku, jak i domach z ogródkiem, ponieważ przydomowy teren nie zapewnia odpowiedniej stymulacji dla zmysłów i umysłu psa. 

Bez odpowiedniej dawki spacerów, trudno egzekwować od psa realizację komend czy innych pożądanych zachowań. To w trakcie wspólnych przechadzek można wprowadzać naukę prawidłowego chodzenia na smyczy czy przywołań. 

Kiedy karmić psa: przed czy po spacerze?

Karmienie psa – przed czy po spacerze? To pytanie zadaje sobie wielu psich opiekunów. Specjaliści żywienia zwierząt zalecają, aby podawać dorosłemu psu posiłki 2-3 razy dziennie. Nie powinno się jednak tego robić wcześniej, niż po upływie kwadransa od powrotu do domu.

Dlaczego nie powinno się karmić psa przed spacerem? Spacer jest wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza jeśli mamy możliwość spuścić psa ze smyczy. Pies czuje się swobodnie biegając, gdy ma pusty żołądek. Jeśli zwierzę aktualnie trawi posiłek, aktywność fizyczna może negatywnie odbić się na jego zdrowiu. Wzmożony ruch po posiłku może zakończyć się wymiotami, bólem brzucha, a w skrajnych przypadkach nawet rozszerzeniem i skrętem żołądka. Ten ostatni problem dotyczy zwłaszcza psów ras dużych i olbrzymich, czyli ważących ponad 25 kilogramów. 

Jak już wspomniano, spacer jest idealną okazją do wspólnych zabaw i treningu. A jednym z najbardziej polecanych narzędzi treningowych są wysokiej jakości przysmaki, które motywują psa do wykonywania poleceń i stanowią nagrodę za prawidłowe wykonanie komendy. Warto mieć na uwadze, że przysmak jedynie wtedy spełnia funkcję atrakcyjnej nagrody, kiedy jest podawany w pewnym oddaleniu czasowym od posiłku. Najedzony pies jest mniej podatny na taką formę motywacji. Decydując się na podawanie przysmaków, należy jednak pamiętać, że muszą być one wliczane do dziennego bilansu kalorycznego naszego podopiecznego i nie powinny dostarczać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania psa na energię. 

Planowanie posiłków: rozkład dnia a karmienie psa

Każda rodzina ma swój indywidualny rytm dnia, w którym powinny być uwzględnione potrzeby wszystkich jej członków. Jako opiekun psa z pewnością traktujesz spacery i karmienie podopiecznego jako elementy dnia o dużej wadze. Zachowanie odpowiednich odstępów oraz częstotliwości podawania posiłków psom jest bardzo istotnym aspektem dbania o ich zdrowie. Dorosłe psy powinny otrzymywać 2 lub 3 posiłki dziennie, najlepiej o stałych porach i w równych odstępach czasowych. Jest to ważne ze względu na zdrowie psa, ale ma również walor praktyczny z perspektywy opiekuna: podając swojemu pupilowi jedzenie regularnie, przyzwyczajamy jego układ trawienny do regularnej pracy. Ułatwi to wprowadzenie do rytmu dnia spacerów, w których trakcie pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. 

Bardzo ważne jest, aby nie pozostawiać psu możliwości stałego „podjadania” między posiłkami. Miska z karmą powinna być podawana o konkretnych porach i sprzątana po 20-30 minutach, niezależnie od tego, czy podopieczny zjadł cały posiłek, czy nie. Stały dostęp do karmy jest najczęstszą przyczyną (oprócz przekarmiania przysmakami i zbyt małej aktywności fizycznej) otyłości wśród psów. Zwierzęta mają tendencję do spożywania nadwyżki kalorycznej i gromadzenia nadmiarowej tkanki tłuszczowej „na zapas”, co znacząco odbija się na ich zdrowiu. 

Należy pamiętać, że jeśli pies odmawia spożycia kilku posiłków pod rząd, a brak apetytu utrzymuje się ponad dwie doby, warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek dodatkowe objawy, jak ospałość, niechęć do zabawy, wymioty, gorączka– wizyta u lekarza jest konieczna jak najszybciej. 

Co warto wiedzieć o karmieniu psa?

Wiesz już, kiedy najlepiej zaplanować karmienie psa – przed czy po spacerze oraz jak często powinieneś serwować swojemu podopiecznemu posiłek. Dalszymi istotnymi kwestiami, o których powinieneś pamiętać są:

  • Stosowanie optymalnej diety – specjaliści rekomendują podawanie psom pełnoporcjowej karmy suchej i mokrej w stosunku 1:1 (pod względem masy produktów). Możesz również zdecydować się na karmienie swojego podopiecznego wyłącznie karmą mokrą lub suchą- zwróć jednak uwagę, że znacząco różnią się kalorycznością.
  • Zadbanie o miejsce karmienia – behawioryści polecają karmić psa w ustalonym czasie i miejscu (np. w wyznaczonym kącie kuchni). Miejsce to powinno być spokojne, z dala od źródeł hałasu czy potencjalnie przeszkadzających osób (niewskazane jest stanowisko np. w ciągu komunikacyjnym).
  • Dbanie o potrzeby wszystkich zwierząt w domu – niekiedy wskazane jest separowanie dwóch psów mieszkających pod jednym dachem, jeśli występuje między nimi rywalizacja o jedzenie. 

W każdym przypadku, jeśli stwierdzimy zaburzenia odżywiania: brak apetytu, nagła jego utrata czy reakcje alergiczne (biegunka, wymioty, świąd skóry) należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Pamiętajmy, że jednymi z najważniejszych potrzeb naszego podopiecznego jest zdrowe pożywienie i dostosowana do jego możliwości aktywność fizyczna. Zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu oraz jakość pokarmu jest tak samo istotne, jak zwrócenie uwagi na ich prawidłową kolejność. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 38

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zabawa z psem
Zachowanie

Jak bawić się z psem? Pomysły na zabawy z psem

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują różnorodnych bodźców, by rozwijać się i prawidłowo funkcjonować. Aportowanie i wspólne bieganie na spacerze mogą być niewystarczające dla psa z

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres