Karma dla yorka – żywienie yorka w pigułce

Pies rasy York

Pieski rasy Yorkshire terrier słyną przede wszystkim ze swojej wybredności. Jednak nie jest to jedyna trudność w ich żywieniu. Yorki mają bowiem także wyjątkowo wrażliwe żołądki oraz skłonności do występowania problemów w obrębie dziąseł i zębów. Na szczęście wybór odpowiedniej karmy dla yorka oraz jej właściwe porcjowanie może pomóc wspierać zdrowie Twojego pupila. Dowiedz się więcej o właściwym żywieniu Yorkshire terriera!

Karma dla yorka szczeniaka, czyli jak powinno wyglądać żywienie do 10. miesiąca życia

Zapotrzebowanie na energię dostarczaną wraz z pokarmem u szczenięcia yorka będzie około dwukrotnie większe (w przeliczeniu na masę ciała czworonoga), niż u dorosłych piesków. Od momentu odsadzenia żywieniowego do 3. miesiąca życia york powinien być karmiony 4-5 razy dziennie, natomiast pomiędzy 3. a 10. miesiącem życia, karmienie yorka szczeniaka będzie odbywało się ok. 3-4 razy dziennie. Dzielenie posiłków w ten sposób jest ważne głównie ze względu na niewielki żołądek szczenięcia. Zbyt duża ilość pokarmu mogłaby wywołać u pieska ból brzucha, a także upośledzać trawienie.

Wybierając jedzenie dla swojego podopiecznego musisz też pamiętać, że karma dla yorka przed osiągnięciem dorosłości musi zawierać minimum 8,5% tłuszczu w suchej masie, oraz co najmniej 20-25% białka (również w przeliczeniu na suchą masę produktu). Ważne będą również odpowiednie witaminy oraz składniki mineralne, które wspomogą odpowiedni rozwój. Bardzo ważne – szczególnie na etapie wzrostu szkieletu – są wapń i fosfor. Istotne są nie tylko ilości poszczególnych minerałów, ale także ich stosunek, który powinien wynosić od 1:1 do 1,6:1 z przewagą wapnia. 

Aby zapewnić szczenięciu właściwy rozwój i dobre samopoczucie, najbezpieczniej będzie podawać mu specjalną karmę dla yorka dostosowaną do wieku. Taki pokarm – opracowany przez specjalistów – zawiera wszystkie potrzebne pieskowi składniki w dziennej ilości pokarmu. Można stosować zarówno mokrą jak i suchą karmę.

Suche jedzenie pozwala między innymi na zadbanie o higienę jamy ustnej psa. Granulki – dzięki teksturze i zawartości substancji czynnych – pomagają usuwać płytkę bakteryjną i  zmniejszać odkładanie się kamienia nazębnego. Pamiętaj jednak, że szczenięta zbyt wcześnie pozbawione opieki matki i jej pokarmu, czyli te rozłączone z nią przed ukończeniem 8. tygodnia życia, mogą mieć problem z trawieniem tego typu posiłków – mogą tolerować wyłącznie pokarmy mokre. W takiej sytuacji możesz spróbować namaczać granule, po czym podawać je pupilowi. Z kolei karma mokra jest łatwa do pobrania przez malucha oraz zawiera dodatkowe porcje wody – w trosce o prawidłowe nawodnienie jego organizmu.

Najlepsza karma dla yorka dorosłego i seniora

Dobowe zapotrzebowanie energetyczne yorka o masie 3kg, po ukończeniu 10. miesiąca życia wynosi nieco ponad 200 kcal w przypadku psa o niskiej aktywności fizycznej i około 250 kcal u aktywnego czworonoga. U starszych yorków, po 10. roku życia, zapotrzebowanie na energię wynosi średnio 150-200 kcal. Dorosłego pieska należy karmić 3 razy dziennie lub, jeśli zdecydujesz się podawać mu przekąski, np. podczas treningu, zaledwie 2 razy dziennie. Bardzo ważne jest też ustalenie stałych pór podawania mu karmy dla yorka.

Psy, w tym również yorki, potrafią efektywnie korzystać z pokarmów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Najważniejsza w diecie jest jej kompletność i zbilansowanie, co oznacza, że musi być ona źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Doskonale sprawdzą się tu przede wszystkim gotowe pokarmy pełnoporcjowe. Biorąc pod uwagę choćby niskie zapotrzebowanie energetyczne tej rasy, jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób żywienia. Możesz zdecydować się na kupno karmy przeznaczonej specjalnie dla yorków. Dzięki temu zadbasz zarówno o zdrowie i dobre samopoczucie pieska, jak i o stan jego okrywy włosowej, między innymi dzięki zawartości w pożywieniu odpowiedniej ilości cennych kwasów omega -3 i -6.

Ze względu na specyficzne potrzeby żywieniowe piesków rasy Yorkshire terrier, należy bardzo ostrożnie dobierać podawane pieskowi przekąski. Najlepszym wyborem będą tu smakołyki przygotowane specjalnie dla psów. Są one bowiem zdrowe i bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że podaje się je w zalecanych  ilościach. Niektórzy opiekunowie decydują się również na podawanie warzyw lub owoców jako przekąsek dla yorka. Chociaż znacznie lepszym pomysłem będzie nagradzanie pupila smakołykami przeznaczonymi specjalnie dla psów, jeśli koniecznie chcesz podać yorkowi taką przekąskę, pamiętaj, że musi to być zaledwie odrobina. Co więcej, wybierając je, zawsze musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie produkty są wskazane dla Twojego ulubieńca. Możesz zdecydować się na mały kawałek marchewki lub jabłka, ewentualnie odrobinę zielonego groszku lub innego, lekkostrawnego owocu bądź warzywa z listy tych dozwolonych dla czworonogów. Podane w maleńkich ilościach nie zaszkodzą pieskowi, jednak z pewnością nie są to niezbędne składniki diety yorka.

Sucha, mokra czy przyrządzana w domu – jaka karma dla yorka będzie najlepsza?

Chociaż niektórzy opiekunowie psów tej rasy sądzą, że najlepsze jedzenie dla yorka to posiłki przygotowywane w domu, trudno przyznać im rację. Przekonanie to wynika głównie z faktu, że opiekun karmiący pieska w ten sposób ma kontrolę nad składem porcji,  a także może urozmaicać je składnikami, które jego podopieczny lubi najbardziej. W rzeczywistości jednak, nie będąc specjalistą, bardzo trudno właściwie skomponować domowe jedzenie, dlatego nawet, jeśli pupil zje je z apetytem, może ono nie dostarczyć mu właściwej ilości składników odżywczych. Szczególnie, że Yorkshire terrier to mały piesek z równie niewielkim żołądkiem, przez co niezwykle trudno zapewnić mu to w porcjach o odpowiedniej dla niego wielkości.

Gotowe posiłki mają tę zaletę, że nie wymagają od opiekuna starannego komponowania, zawierają bowiem wszelkie niezbędne substancje odżywcze. Co więcej, na opakowaniu można znaleźć dokładne wskazówki odnośnie ich porcjowania. Dlatego nie musisz zastanawiać się i martwić, czy dana porcja będzie odpowiedniej wielkości i czy zawiera składniki odpowiednie dla utrzymania zdrowia i kondycji yorka. Masz pewność, że Twój pupil otrzyma wszystko, czego potrzebuje. A jeśli zdecydujesz się podawać mu smakołyki, na przykład podczas treningu, najlepiej wybierz te przygotowane specjalnie dla psów.

Spośród rodzajów gotowej karmy dla yorka opiekunowie mają do wyboru przede wszystkim pożywienie w formie suchych granul lub mokrych posiłków, zwykle pakowanych w puszki lub saszetki. Każda z nich ma swoje zalety. Sucha karma pozwala zachować higienę jamy ustnej psa, usuwając zbierający się na zębach osad i zmniejszając powstawanie kamienia. Jest ona również łatwa w przechowywaniu, a wyjeżdżając z ulubieńcem, można ją wygodnie zabrać w podróż. Niestety, najczęściej jest ona mniej atrakcyjna dla czworonogów, niż karma mokra. Co więcej – bardzo małe szczenięta mogą nie radzić sobie z jej pobieraniem i trawieniem. W takiej sytuacji najlepiej będzie namoczyć granulat przed podaniem. Z kolei mokra karma dla yorka jest najczęściej bardziej lubiana przez pieski, dostarcza przy tym dodatkowe porcje wody – ważnej dla zdrowia m.in. dróg moczowych piesków miniaturowych ras oraz mniej kalorii. Jej wadą – w przypadku długowłosych yorków – jest brudzenie pięknej bródki Twojego pupila.

Bezpieczna karma dla yorka, czyli jakich produktów unikać

Decydując się na podawanie przygotowanego samodzielnie jedzenia dla yorka, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie pokarmy są zabronione w przypadku tej rasy. Z pewnością musisz unikać wszelkich słodyczy, produktów silnie przyprawionych oraz produktów takich jak: czekolada, czosnek, cebula, awokado czy winogrona, które są toksyczne dla psów.. Yorkshire terrier nie powinien jeść również nabiału, ponieważ w przypadku tych piesków zazwyczaj kończy się to biegunką. Unikaj też podawania kości do obgryzania, ponieważ połknięte bardzo łatwo mogą zranić przewód pokarmowy pieska, a także spowodować niedrożność jelit bądź uszkodzenia zębów.

Jako opiekun yorka unikaj także dzielenia się z ulubieńcem swoimi posiłkami. Ludzkie potrawy nie są odpowiednie dla psów, nie dostarczają im składników odżywczych niezbędnych dla zachowania przez te zwierzęta zdrowia oraz dobrej kondycji, a nawet mogą być dla nich szkodliwe lub trujące. Dlatego niezależnie od tego, jak bardzo Twój pupil jest zainteresowany tym, co masz na talerzu, nie możesz częstować go swoim jedzeniem.

Bardzo częstym błędem przy podawaniu karmy dla yorka jest również serwowanie zbyt dużych porcji. Te odpowiedniej ilości są naprawdę niewielkie, a przekarmienie pupila może skończyć się dla niego wieloma problemami zdrowotnymi, w tym zaburzeniami przewodu pokarmowego, nadwagą czy otyłością. Może to stanowić poważne zagrożenie dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Najlepszym sposobem będzie podawanie mu pełnoporcjowego pokarmu w zalecanych ilościach, dzięki czemu pies będzie mógł zachować smukłą sylwetkę i dobre zdrowie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 144

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres