Karma dla szczeniąt ras dużych – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

karma dla szczeniąt ras dużych (1)-min

Szczenięta ras dużych i olbrzymich w pierwszym półroczu życia rosną bardzo intensywnie i potrzebują dużo energii. Jednak po 6. miesiącu proces wzrostu spowalnia i zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, więc trzeba bardzo uważać, aby w tym czasie nie przekarmić pupila, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Odpowiedni sposób żywienia jest jednym z czynników prawidłowego rozwoju szczenięcia. Do tego potrzebna jest pełnoporcjowa karma dla juniorów ras dużych. Jak ją wybrać? Przeczytaj!

Dlaczego wybór najlepszej karmy dla szczeniąt ras dużych jest tak ważny?

To od wyboru karmy dla szczeniąt ras dużych zależy w dużej mierze przyszłe zdrowie Twojego czworonoga. Sposób żywienia wpływa na każdy aspekt jego życia, a okres wzrostu jest najważniejszym momentem rozwoju zwierzęcia. To oznacza, że wszystko, czego szczenię doświadcza, ma odzwierciedlenie w przyszłości – tej najbliższej, jak i tej dalszej. 

Warto więc zapewnić podopiecznemu najlepsze warunki rozwoju już od pierwszych wspólnych dni, zwłaszcza że to najlepszy czas na naukę korzystnych nawyków. 

Żywienie szczeniąt ras dużych jest o tyle trudne, że te psy rosną szybko, ale późno osiągają dojrzałość. Aby uzyskać masę ciała dorosłego osobnika, potrzebują od 18 do 24 miesięcy, czyli nawet dwa razy dłużej niż czworonogi mniejszych ras. Warto przy tym wiedzieć, że przez pierwsze pół roku życia ich tempo wzrostu jest bardzo intensywne, co oznacza większe zapotrzebowanie energetyczne. Zmienia się to około 5-6 miesiąca, kiedy szczenięta rosną już wolnej i nie potrzebują tyle energii w przeliczeniu na masę, co wcześniej. W tym czasie szczenię łatwo przekarmić i narazić na problemy rozwojowe, na przykład zaburzenia wzrostu tkanki kostnej, upośledzenie mineralizacji kości. 

Nieprawidłowo żywione szczenię staje się bardziej narażone na rozwój groźnych chorób, w tym:

 • dysplazję stawów – to zaburzenie rozwoju struktur stawowych, przez które pies ma problemy z poruszaniem się, kuleje i jest podatny na dalsze zwyrodnienia;
 • osteochondrozę – odwarstwiającą martwicę chrzęstno-kostną, prowadzącą do zwyrodnienia stawów;
 • krzywicę – czyli demineralizację kości, skutkującą ich deformacją;  
 • wtórną żywieniową nadczynność przytarczyc – prowadzącą do demineralizacji i włókniejącego zapalenia kości, a w konsekwencji przewlekłego bólu, zahamowania wzrostu, niechęci do ruchu i podatności na złamania oraz otyłość;
 • nadwagi i otyłości- przekarmione zwierzęta mają nadmierną masę ciała, która sprzyja problemom ortopedycznym, rozwojowi cukrzycy, zaburzeniom hormonalnym itd.

Wiele psów ras dużych ma genetyczne skłonności do rozwoju chorób ortopedycznych. Część z nich jest także narażona na inne problemy zdrowotne, kardiologiczne czy hormonalne, o których w dużym stopniu decyduje niewłaściwy sposób żywienia czworonoga. Jeśli zatem chcesz zapewnić swojemu psu wszystko, co najlepsze, dowiedz się jak najwięcej o jego potrzebach i wybierz najlepszą karmę dla juniorów ras dużych. 

Czym kierować się przy wyborze pokarmu dla szczeniąt?

Istnieje kilka wyznaczników jakości pokarmów dla psów. Odpowiednie jedzenie powinno być:

 • kompletne i zbilansowane – zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energię w odpowiednich ilościach oraz proporcjach;
 • stałe pod względem proporcji makroskładników – pies powinien jeść codziennie pokarm, który dostarcza tych samych ilości białka, tłuszczu i węglowodanów;
 • strawne – pozwalające przyswoić wszystkie składniki dostarczone z pożywieniem;
 • smakowite – czyli takie, które pies chętnie je,
 • bezpieczne – pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, karma nie może zawierać żadnych szkodliwych mikroorganizmów ani substancji potencjalnie zagrażających zdrowiu zwierzęcia.

Jeśli myślisz o samodzielnym komponowaniu posiłków dla czworonoga, musisz wiedzieć, że to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy i sporo czasu. Dużą trudność sprawia zbilansowanie pokarmu. W karmie dla szczeniąt ras dużych bardzo ważny jest stosunek poszczególnych składników odżywczych (np. wapnia i fosforu). Istotna jest również odpowiednia zawartość energii metabolicznej. Domowe jedzenie dla psów najczęściej jest zbyt kaloryczne, a przez to niezdrowe. Szkodliwy może być także nadmiar oraz niedobór składników odżywczych. 

Przygotowywanie posiłków dla zwierzęcia powinno zależeć od jego aktualnych potrzeb żywieniowych. Trzeba wiedzieć, z czego i w jaki sposób przyrządzać pokarmy, aby były bezpieczne, a w trakcie obróbki termicznej zachowały wartości odżywcze. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wybierz gotowe jedzenie dla psa, opracowane przez ekspertów ds. żywienia zwierząt i lekarzy weterynarii. Pełnoporcjowe karmy dla szczeniąt ras dużych są kompletne, zbilansowane i bezpieczne, więc spokojnie podawaj je podopiecznemu, a czas zaoszczędzony na gotowaniu przeznacz na wspólną zabawę.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla juniorów ras dużych?

Pełnoporcjowa karma dla szczeniąt ras dużych bywa też oznaczana jako „junior”. Taki gotowy pokarm jest odpowiedni dla Twojego psa pod względem odżywczym i energetycznym. Powinien zawierać:

 • białko – niezbędne do budowy masy mięśniowej, prawidłowego działania układu immunologicznego oraz procesów metabolicznych;
 • tłuszcze – będące cennym źródłem energii, w tym wielonienasycone kwasy tłuszczowe (EPA i DHA) kluczowe w rozwoju układu nerwowego oraz narządu wzroku;
 • wapń i fosfor – w stosunku maksymalnie 1,5:1 z przewagą wapnia, co zapewnia utrzymanie równowagi wapniowo-fosforowej i prawidłowy rozwój układu kostnego;
 • witaminę D3 – w stężeniu nie wyższym niż 320 IU na 100 g suchej masy produktu, która razem z wapniem i fosforem zapewnia prawidłowy rozwój kośćca;
 • witaminy A i E – to silne przeciwutleniacze, potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia, zachowania odporności, zapewniające mocne zęby i kości oraz piękną, lśniącą sierść;
 • makroelementy: wapń i fosfor, potas, magnez i sód oraz mikroelementy: cynk, jod, selen, mangan, miedź, regulujące ważne procesy w organizmie;
 • włókno pokarmowe – wspierające procesy trawienne i mikroflorę jelitową.

Sucha czy mokra karma dla szczeniąt ras dużych?

Odpowiednie karmy dla juniorów ras dużych to zarówno produkty suche, jak i wilgotne (mokre), czyli dieta mieszana. 

Szczenię, które pojawiło się w Twoim domu, powinno już umieć sobie z nimi poradzić. Pamiętaj jednak, że układ pokarmowy kilkutygodniowego szczenięcia nie jest gotowy na zmiany diety, więc trzeba wprowadzać je bardzo powoli, z dużą czujnością. Rozszerzając menu, obserwuj psa, aby w razie potrzeby szybko zareagować. Jeśli wszystko przebiega bez problemów, kontynuuj wprowadzanie diety mieszanej. Taki sposób żywienia czworonoga pozwala skorzystać z zalet obu rodzajów jedzenia. 

 • Mokra karma w porównaniu do suchej jest nawet czterokrotnie mniej kaloryczna, a ponieważ zawiera około 80% wody, wspomaga nawodnienie psiego organizmu, tak ważne dla pracy układu moczowego oraz innych narządów.
 • Suchy pokarm jest bardziej kaloryczny, a także bardziej sycący. Ponadto jego gryzienie pomaga usunąć osad z zębów, który narastając, prowadzi do powstawania kamienia nazębnego i innych problemów stomatologicznych.

Jak należy karmić szczenię dużej rasy?

Karmę dla juniorów ras dużych najlepiej podawać zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Pokarmy pełnoporcjowe są kompletne i zbilansowane, dlatego nie podawaj czworonogowi żadnych suplementów diety bez zaleceń lekarza weterynarii. Wszystko, czego potrzebuje, aby zdrowo rosnąć, pobiera z pożywienia.

Szczenięta powinny jeść często, ale niedużo. To zmniejsza ryzyko skrętu i rozszerzenia żołądka, na co szczególnie narażone są psy ras dużych i olbrzymich z głęboką klatką piersiową (np. owczarki niemieckie, mastify, labradory).

Twój pies potrzebuje:

 • od 6. do 8. tygodnia życia – 4– 5 posiłków dziennie,
 • od 6. tygodnia do 6. miesiąca życia – 3–4 posiłki dziennie,
 • od 6. miesiąca – 2–3 posiłki dziennie.

Nie zapewniaj podopiecznemu stałego dostępu do miski, bo w ten sposób łatwo go przekarmisz. Ustal stałe godziny karmienia i wystawiaj jedzenie na 20–30 minut. Po tym czasie sprzątnij naczynia, a kolejne porcje podaj dopiero o wyznaczonej porze. Dzięki temu przyzwyczaisz psa do stałego rytmu żywienia. Sprzyja to prawidłowej pracy układu pokarmowego czworonoga oraz wspomaga utrzymanie optymalnej masy ciała. 

Trzeba zaznaczyć, że psy nie powinny jeść ani bezpośrednio przed spacerem, ani po aktywności fizycznej, dlatego karmienie najlepiej zaplanować przynajmniej 30 minut po przechadzce czy treningu. A jeśli nagrodą za dobrze wykonane ćwiczenia są przysmaki, nie zapomnij odjąć odpowiedniej ilości kalorii od głównego posiłku. Przekąski to rodzaj karmy uzupełniającej, która nie może przekraczać 10% dobowej dawki energii! 

Po czym poznać, że karma dla szczeniąt ras dużych służy czworonogowi?

Najlepszym dowodem na to, że wybrałeś najlepszą karmę dla juniorów ras dużych, jest zachowanie psa. Jeśli szczenię chętnie je, a do tego jest skore do zabawy i nie przejawia żadnych niepokojących zachowań, zapewne jest karmione prawidłowo. Zwierzę, które dostaje odpowiedni pokarm, nie ma problemów z wypróżnianiem się, biegunek ani zaparć. Nie powinno też tyć ani chudnąć, lecz zwiększać masę ciała zgodnie z etapem wzrostu. Ważnym wyznacznikiem jakości pokarmu jest również kondycja okrywy włosowej psa. Sucha, płowiejąca i nadmiernie wypadająca sierść może być skutkiem źle zbilansowanej diety i wymaga konsultacji u lekarza weterynarii. 

Jeśli chcesz ocenić jakość wybranej karmy dla juniora rasy dużej, pamiętaj, aby nie dodawać do diety podopiecznego żadnych innych pokarmów (suplementów, innych karm, domowego jedzenia itp.). Zresztą nie jest to wskazane także ze względów zdrowotnych. Psy potrzebują jednorodnego sposobu żywienia, a nagłe zmiany pokarmu mogą im zaszkodzić. Raz wybrana karma dla szczeniąt ras dużych powinna służyć aż do czasu, gdy zwierzę osiągnie masę ciała dorosłego osobnika. U psów rasowych łatwo to określić na podstawie wzorca rasy. Nieco trudniej jest z mieszańcami, u których wprowadzanie jedzenia typu „adult” lepiej uzależnić od wskazówek lekarza weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Rasa psa do charakteru
Ciekawostki

Jaka rasa psa pasuje do Twojej osobowości?

Twardo stąpasz po ziemi, czy raczej bujasz w obłokach i myślisz o niebieskich migdałach? Wybierając rasę psa, nie należy kierować się wyłącznie wyglądem pupila, lecz

Zdrowie

Endoskopia u psa

Endoskopia umożliwia zbadanie wnętrza organizmu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej operacji.

Parwowiroza
Zdrowie

Parwowiroza znów groźna

Wirus atakuje młode psiaki, zwykle w wieku od sześciu tygodni do pół roku, a także zwierzęta starsze, które straciły odporność

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres