Karma dla shih tzu – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Pies rasy Shih Tzu

Karmienie psa rasy shih tzu, jest sporym wyzwaniem dla opiekuna. Karma dla shih tzu powinna mu smakować i jednocześnie dostarczać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dobrej jakości pełnoporcjowa karma dla małych ras, dopasowana do wieku psa, spełni wszystkie potrzeby shih tzu. Wówczas nie jest konieczna żadna dodatkowa suplementacja.

Shih tzu – cechy rasy

Shih tzu to psy należące do grupy ras małych – osiągają masę ciała od 4 do 8 kg. Długość życia shih tzu wynosi 12-17 lat. Charakteryzują się bujną sierścią. Ich okrywa włosowa jest długa i prosta lub lekko falista, niestrzyżona sięga do samej ziemi, a bujna grzywka opada na oczy.

W rzeczywistości shih tzu nie ma sierści charakterystycznej dla innych psów, ale włosy, które nie wypadają tak często, jak u innych czworonogów, ale cały czas rosną. W związku z tym pies powinien być codziennie czesany, stosunkowo często kąpany, a także regularnie strzyżony. Włosy shih tzu nie uczulają tak silnie jak sierść, więc jest on potencjalnym towarzyszem dla alergika. 

Shih tzu są bystre i oddane swoim opiekunom. Zawsze są skore do zabawy i wykazują się ogromną cierpliwością, dlatego są doskonałymi kompanami dla dzieci. Chociaż są to typowe psy kanapowe, a ich budowa dyskwalifikuje je raczej jako psy sportowe, to potrzebują regularnych spacerów, w tym jednego dłuższego w ciągu dnia. Dzięki temu zachowują pogodę ducha i zdrową sylwetkę.

Karma dla shih tzu – na jakie potrzeby musi odpowiedzieć?

Ciągle rosnąca sierść wymaga odpowiedniej diety – jedzenie dla shih tzu, podobnie jak karma dla maltańczyka, Yorkshire teriera i innych psów, które zamiast sierści mają włosy, powinna być bogata w proteiny. Psy te zużywają około 30% dziennego zapotrzebowania na białko na regenerację skóry i włosów. Na sierść korzystnie wpływają również takie składniki pokarmowe, jak witamina E, biotyna, cynk i miedź. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe ­omega-6 poprawiają jakość włosa, zapewniając sierści piękny połysk i chronią skórę przed wysuszeniem. 

Psy rasy Shih tzu należą do ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych) podobnie, jak mopsy i buldogi. Są przez to narażone na trudności z oddychaniem, ryzyko przegrzania oraz schorzenia narządu wzroku. Specyficzna budowa czaszki i szczęki wpływa również na ich potrzeby żywieniowe. Karma dla psa shih tzu powinna mieć odpowiednią wielkość i kształt granul, aby pies mógł bez problemu pobrać ją z miski i dokładnie pogryźć. 

W przypadku shih tzu korzystne jest stosowanie żywienia mieszanego, które polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w równych proporcjach pod względem masy. Taki sposób odżywiania wspiera zdrowie m.in. zębów i dróg moczowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów ras małych, ponieważ są one predysponowane do chorób przyzębia i kamicy moczowej. Sucha karma dla shih tzu pomaga w mechanicznym oczyszczaniu powierzchni zębów, a jej codzienne spożywanie zmniejsza ryzyko kamienia nazębnego u psa. Mokra karma charakteryzuje się wysoką zawartością wody (około 80%), dzięki czemu dostarcza dodatkowej porcji płynów i wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu moczowego. Wilgotne jedzenie zawiera też 4 razy mniej kalorii w 100 g, zatem stosowanie żywienia mieszanego pomaga w utrzymywaniu właściwej masy ciała.

Ponieważ shih tzu są typowymi psami kanapowymi, są narażone na występowanie nadwagi, a nawet otyłości. Dieta psów tej rasy powinna być pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana, a podawane porcje ściśle kontrolowane pod względem wielkości. Najlepiej unikać podawania przysmaków pomiędzy posiłkami, ewentualnie częstować nimi czworonoga podczas długich spacerów i treningów. Pamiętaj o tym, że podając psu smakołyki, jednocześnie powinieneś zmniejszyć ilość pokarmu podawanego do miski. Pilnowanie prawidłowej masy ciała u shih tzu jest konieczne również ze względu na problemy z oddychaniem wynikające z budowy czaszki.

Karma dla szczeniaka shih tzu – jak powinno wyglądać żywienie w okresie wzrostu?

Szczenię rasy shih tzu powinno otrzymywać pełnoporcjową karmę uwzględniającą jego wiek i wielkość rasy. Optymalny wybór to karma typu junior przeznaczona dla małych psów lub dedykowana konkretnie rasie shih tzu. Taki pokarm zawiera wszystko, czego pies potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. 

Szczenięta małych ras, potrzebują m.in. więcej energii i wapnia w stosunku do swojej masy ciała niż rosnące psy ras dużych. Związane jest to, z tym że małe psy szybciej osiągają dorosłe rozmiary. W karmie dla szczeniąt shih tzu powinno znaleźć się źródło kwasów tłuszczowych EPA i DHA (np. olej rybi), które wspomagają rozwój mózgu i funkcji poznawczych.

Dawkowanie karmy dla shih tzu juniora powinno uwzględniać jego wiek, aktualną oraz przewidywaną masę ciała w wieku dojrzałym, którą można orientacyjnie stwierdzić na podstawie masy ciała rodziców – matki w przypadku szczenięcia płci żeńskiej lub ojca w przypadku samca. Warto też wziąć pod uwagę poziom aktywności fizycznej szczenięcia.

Jaka karma dla shih tzu w wieku dorosłym?

Kiedy shih tzu osiąga maksymalne rozmiary, czyli około 10. miesiąca życia, do jego diety należy stopniowo wprowadzić pokarm dla psów dorosłych. Takie jedzenie jest mniej kaloryczne w stosunku do karmy dla szczeniąt shih tzu, gdyż zwierzę zakończyło już proces wzrostu. Jednocześnie karma dla shih tzu jest bardziej skoncentrowana pod względem kalorii i składników pokarmowych niż na przykład karma dla owczarka niemieckiego. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i małą pojemność żołądka, shih tzu muszą otrzymywać w małej dawce pokarmu wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

Shih tzu staje się seniorem około 8. roku życia. Karma dla shih tzu w tym wieku powinna być dopasowana do jego wieku i zachodzących w jego organizmie zmian i procesów związanych ze starzeniem. W tym czasie spada tempo metabolizmu, pies staje się też mniej ruchliwy. W związku z tym karma dla shih tzu seniora jest zazwyczaj mniej kaloryczna i lekkostrawna. 

Czym powinna charakteryzować się najlepsza karma dla shih tzu – podsumowanie

  • Żywienie psa rasy shih tzu powinno być dostosowane do jego wieku, wielkości oraz indywidualnych potrzeb.
  • Najlepsza karma dla shih tzu to pokarm pełnoporcjowy suchy i mokry.
  • Dieta shih tzu powinna wspierać szczególnie takie obszary, jak sierść i skóra, uzębienie i układ moczowy.
  • Optymalny sposób karmienia psa rasy shih tzu na każdym etapie jego życia to łączenie pełnoporcjowej karmy suchej i mokrej w stosunku 1:1 pod względem masy, tzw. żywienie mieszane.
  • Shih tzu, jako przedstawiciele psów brachycefalicznych, powinny otrzymywać karmę suchą o odpowiedniej wielkości i kształcie granulek, dzięki czemu mogą ją łatwiej pobrać z miski, dokładnie pogryźć i dobrze przyswoić składniki pokarmowe.
  • Mokre jedzenie pokrywa część zapotrzebowania na wodę, ale konieczne jest również zapewnienie psu stałego dostępu do czystej i świeżej wody. Odpowiednie nawodnienie wspiera funkcjonowanie dróg moczowych, które u shih tzu są szczególnie delikatne.
  • Kompletna i zbilansowana gotowa karma dla shih tzu zapewnia wszystko, czego pies potrzebuje, by zdrowo funkcjonować. Suplementacja nie jest konieczna, chyba że lekarz weterynarii stwierdzi inaczej. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 69

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres