Karma dla psa alergika – jak wybrać?

Pies alergik z opiekunem na kanapie

Niestety, podobnie jak ludzie, psy także mogą zmagać się z alergią (zdarza się, że jest to alergia pokarmowa). Chcąc przynieść swojemu zwierzęciu jak największą ulgę, zadbać o jego zdrowie i okazać troskę, opiekunowie zastanawiają się, jaka karma dla psa alergika będzie najlepsza – no właśnie – na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Karma dla psów alergików

Alergia pokarmowa nie jest, na szczęście, częstą przypadłością wśród psów, jednakże nie należy jej w żaden sposób bagatelizować. Jej objawy mogą być bowiem bardzo nieprzyjemne – przede wszystkim przybierają postać zmian dermatologicznych, zwłaszcza nadmiernego swędzenia skóry, jak również symptomów ze strony układu trawiennego zwierzęcia. Nie są to jednak objawy swoiste, czyli świadczące jednoznacznie o danej przypadłości, stąd też diagnostyka może wymagać czasu oraz cierpliwości – zarówno opiekuna, jak i jego czworonożnego towarzysza. Wskazane jest wtedy zastosowanie przez minimum 6 tygodni diety eliminacyjnej lub specjalnej karmy hipoalergicznej, a następnie przeprowadzenie testu prowokacyjnego, czyli powtórne wprowadzenie pokarmu zawierającego potencjalny alergen. Jeśli w wyniku testu prowokacyjnego powrócą objawy kliniczne, alergię pokarmową uważa się za potwierdzoną.

Na jakie składniki najczęściej stwierdza się uczulenie u psów? Przede wszystkim są to białka. Jeśli zaś chodzi o konkretne produkty, należy wymienić m.in. wołowinę, kurczaka, ryby, mleko krowie, kukurydzę czy pszenicę. Produkty te często stanowią element standardowych psich posiłków. Oczywiście, za wystąpienie objawów uczulenia pokarmowego mogą być odpowiedzialne także inne produkty i zawarte w nich substancje (np. konserwanty, aromaty czy różnego rodzaju barwniki), dlatego też, jeśli u zwierzęcia podejrzewa się alergię pokarmową, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który prawdopodobnie zaleci pupilowi hipoalergiczną karmę dla psa lub dietę eliminacyjną.

Karma hipoalergiczna dla psa – skład pod lupą

W karmach dla psów alergików najważniejszy jest brak białka, na które zwierzę jest uczulone. Stosuje się dwa typy diety – karmy hipoalergiczne z białkiem hydrolizowanym lub diety eliminacyjne. Karmy hipoalergiczne dla psa charakteryzują się obecnością białka hydrolizowanego, czyli „pociętego” na maleńkie kawałki (poniżej 10 daltonów), dzięki czemu nie jest ono wykrywane przez układ immunologiczny i tym samym nie wywołuje objawów alergii. Co więcej, białko poddane hydrolizie, jest też o wiele łatwiej trawione i przyswajane. Niestety, tego typu pożywienie ma zazwyczaj znacznie mniej walorów smakowych, a przecież uwielbiamy patrzeć, jak nasz pies czerpie przyjemność z jedzenia! Na szczęście, na rynku mamy coraz większy wybór produktów z tej kategorii – warto poszukać, posprawdzać, próbować i w końcu trafić na taką karmę antyalergiczną dla psa, która będzie zarówno dobra dla zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela, jak i pyszna.

Co jeszcze możemy znaleźć w składzie karm hipoalergicznych? Nie zawsze są to białka hydrolizowane. Bazą diet eliminacyjnych są nowe, pojedyncze, wyselekcjonowane źródła protein i węglowodanów. Mogą to być na przykład takie egzotyczne surowce jak kangurzyna, czy nawet krokodylina!

Karma dla psa alergika – najważniejsze informacje

  • Nawet jeśli pies boryka się z alergią, jego żywienie nie może być monodietą, ponieważ w ten sposób będzie miał ograniczony dostęp do wielu istotnych składników odżywczych, a innych zaś może dostawać nadmiar. Z pomocą przychodzą profesjonalnie przygotowane hipoalergiczne karmy dla psów – dostarczą mu wszystkiego, czego potrzebuje.
  • Do zmagań z alergią podejdź jak do procesu – daj sobie i swojemu psu czas na obserwację reakcji jego organizmu. Jeśli wprowadzasz do diety nowy składnik, miej na uwadze, że objawy uczulenia zwykle pojawiają się dopiero po kilkudziesięciu godzinach, a czasami nawet kilku-kilkunastu dniach. Dodawaj więc składniki, podejrzane o bycie źródłem alergenów, stopniowo i bez pośpiechu.
  • Jeśli wprowadzasz nową dietę, pamiętaj, że zbyt intensywne zmiany w żywieniu mogą spowodować niepotrzebne problemy z układem trawiennym zwierzęcia – powtórzmy więc po raz kolejny: postaw na stopniowe zmiany, a jeśli u psa potwierdzi się alergia, nie rozpoczynaj niepotrzebnych kombinacji. Zaufaj diecie eliminacyjnej, bądź hipoalergicznej – są one w takim przypadku koniecznością.
  • Niech wszyscy domownicy będą świadomi problemów zwierzęcia – jeśli ma on przyjmować hipoalergiczną karmę dla psa, niech dostaje tylko taką. Eliminacja szkodliwych dla niego składników musi być bezwzględnie przestrzegana przez każdego z jego opiekunów.
  • Pamiętaj, aby pies miał stały dostęp do świeżej wody – jest ona niezbędna nie tylko do zaspokajania pragnienia, lecz także oczyszczania organizmu, m.in. z niepotrzebnych toksyn.
  • Bądź w kontakcie z lekarzem weterynarii – skonsultuj z nim problemy swojego psa i nie bój się pytać o wskazówki oraz porady. W trosce o zdrowie ukochanego zwierzęcia, postaw na specjalistyczne wsparcie.
  • Nie zapominaj o przyjemności – jedzenie to nie tylko sposób na troskę o fizjologiczne potrzeby, lecz także emocjonalne. Czworonogi uwielbiają mieć frajdę z jedzenia, stąd też warto szukać takiej karmy antyalergicznej dla psa, która odpowiada jego upodobaniom smakowym. Na szczęście, na rynku jest obecnie duży wybór karm dla psów z alergią, w tym także różnego rodzaju drobnych przysmaków (z troski o swojego czworonoga, pamiętaj o wprowadzaniu ich stopniowo i dopiero w momencie, kiedy alergia jest już pod kontrolą – konsultuj to ze swoim lekarzem weterynarii). Zgadza się, pies alergik wciąż może cieszyć się jedzeniem!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres