Karma dla owczarka niemieckiego – żywienie owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki należy do dużych ras psów. Wykorzystywany jest jako pies pracujący – policyjny, ratowniczy, asystujący osobom niepełnosprawnym, a także obronny i stróżujący. Łagodne usposobienie owczarka niemieckiego sprawia, że często wybierany jest też jako pies rodzinny. Na sposób żywienia psów tej rasy wpływ mają: wiek, aktywność fizyczna, predyspozycje do niektórych chorób. Odpowiednim wyborem jest pełnoporcjowa karma dla owczarka niemieckiego dedykowana tej rasie lub całej grupie ras psów dużych i olbrzymich

Cechy rasy a żywienie owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to pies pasterski, który szybko i chętnie się uczy, dlatego często jest wykorzystywany do pracy w policji, czy jako pies przewodnik dla osób niepełnosprawnych. Wyróżniamy owczarki niemieckie krótko- i długowłose. Ze względu na gęstą szatę, składającą się z włosa okrywowego i obfitego podszerstka, pies ten wymaga częstej pielęgnacji. Owczarek niemiecki rośnie szybko – dojrzałość osiąga po ukończeniu 14-16 miesięcy i w tym wieku przestaje już rosnąć.

Choroby, do których predysponowany jest owczarek niemiecki:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • młodzieńcze zapalenie kości,
  • alergie pokarmowe, 
  • epilepsja (padaczka), 
  • rozszerzenie i skręt żołądka.

Zarówno tempo wzrostu, tendencje do chorób, jak i charakter pracy oraz związany z nim poziom aktywności fizycznej, wpływają na wybór karmy dla owczarka niemieckiego. Czym karmić owczarka niemieckiego na różnych etapach jego życia?

Jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego?

Szczenięta po odsadzeniu od mleka matki mogą być karmione zarówno suchą, jak i mokrą karmą dla szczeniąt (typu junior), dedykowaną dla ras dużych. Taka karma zawiera mikro- i makroskładniki w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu zapewnia prawidłowy rozwój i tempo wzrostu. Podstawową karmą dla szczeniaka owczarka niemieckiego może być pokarm suchy. Jednak zaleca się zastąpienie przynajmniej jednego posiłku karmą mokrą. 

Szczenięta muszą jeść częściej niż psy dorosłe, dlatego należy karmić je 3-4 razy dziennie. Jedzą one łapczywie, zatem dzieląc dzienną dawkę jedzenia na kilka porcji, można uniknąć niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego.

Zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe u szczeniąt owczarka niemieckiego (podobnie jak w przypadku innych ras) jest większe niż u psów dorosłych (w przeliczeniu na masę czworonoga). Owczarek niemiecki należy do ras dużych, więc połowę swojej pełnej wielkości osiąga bardzo szybko, bo około 5 miesiąca życia, a następnie jego tempo wzrostu zwalnia i trwa jeszcze przez około 10 miesięcy. 

Tkanka kostna młodych owczarków niemieckich jest narażona na zaburzenia wzrostu, których przyczyną może być nieprawidłowe żywienie. Kluczowe składniki mineralne w karmie dla owczarka niemieckiego to wapń i fosfor. Zbyt wysoka lub zbyt niska zawartość wapnia i fosforu (a także witaminy D) w diecie może być przyczyną zaburzeń gospodarki wapniowej oraz rozwoju chorób tkanki kostnej i chrzęstnej. Aby zapobiec przedawkowaniu tych substancji mineralnych u szczeniąt, należy unikać dodatkowej suplementacji i wybierać pełnoporcjową karmę, przeznaczoną dla szczeniąt dużych ras psów. 

Młode, rosnące psy, mają zwiększone zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe EPA i DHA, dlatego składniki te powinny pojawić się w karmie dla szczeniaka owczarka niemieckiego. Organizm psów nie jest w stanie sam wytworzyć tych substancji, a są one niezbędne w procesach rozwoju poszczególnych układów – nerwowego, sercowo-naczyniowego, kostno-szkieletowego. Odpowiednie spożycie kwasów tłuszczowych EPA i DHA, m.in. poprawia zdolności poznawcze i rozwój psychoruchowy, wspiera trening i szkolenie, wpływa na wzrost organizmu.

Bardzo ważne w przypadku szczeniąt – przede wszystkim ras dużych i olbrzymich – jest utrzymanie prawidłowej masy i kondycji ciała. Z tego powodu trzeba podawać młodym czworonogom karmę pełnoporcjową w takiej ilości, która dostarcza optymalnej dawki kalorii. Przekarmienie, prowadzące do nadwagi i otyłości, może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój psa, sprzyja również chorobom układu szkieletowego – w tym dysplazji.

Czym karmić dorosłego owczarka niemieckiego?

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego nie jest odpowiednim pokarmem dla dorosłych zwierząt, gdyż jest bardziej kaloryczna i posiada inne proporcje witamin i składników mineralnych. Po osiągnięciu dorosłych rozmiarów przez owczarka niemieckiego należy zacząć podawać mu pełnoporcjową karmę dla psów dorosłych (typu adult), dedykowaną dla dużych ras psów.

Owczarki niemieckie należy karmić częściej niż dorosłe psy ras średnich, czyli 2-4 razy dziennie, ponieważ rasa ta jest predysponowana do rozszerzenia i skrętu żołądka. Aby zapobiec tej groźnej sytuacji, należy również unikać aktywności fizycznej z psem przez co najmniej 30 minut po posiłku. Idealnym rozwiązaniem jest podanie posiłku nie wcześniej niż godzinę po intensywnym ruchu, a rozpoczęcie ponownej aktywności fizycznej dopiero 2 godziny po jedzeniu.

Dorosły owczarek niemiecki może być karmiony zarówno suchą, jak i mokrą karmą pełnoporcjową. Jednak w trosce o zdrowe i mocne zęby, podstawową karmą dla owczarka niemieckiego powinien być suchy pokarm, który mechanicznie oczyszcza powierzchnię zębów. Dodatkowo warto też podawać psu przysmaki dentystyczne, które zmniejszają odkładanie się osadu i tworzenie kamienia nazębnego.

Karma dla owczarka niemieckiego w podeszłym wieku

Karma dla owczarka niemieckiego seniora powinna być odpowiednio zbilansowana, by zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe, związane ze starzeniem się organizmu. Owczarki niemieckie mają tendencję do nadwagi i otyłości, zwłaszcza w podeszłym wieku. Procesy metaboliczne u starzejących się psów ulegają spowolnieniu. W trosce o utrzymanie prawidłowej masy ciała czworonoga nie można go przekarmiać, a wszelkie smakołyki należy wliczać w dzienną dawkę pokarmową. Starsze psy wykazują mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, ale mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci dodatku np. glikozaminoglikanów (np. glukozaminy), które dbają o zdrowie stawów.

Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego, czyli jaka?

Zatem, jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza? Pokarm pełnoporcjowy, który zawiera odpowiednią ilość białka oraz innych niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych na danym etapie życia czworonoga. Decydując się na gotową karmę dla owczarka niemieckiego, zyskujemy pewność, że jedzenie posiada wszystko, czego nasz pies potrzebuje. Zazwyczaj nie zapewnimy tego, podając mu domowe jedzenie.

Pełnoporcjowa karma dla owczarka niemieckiego lub dla dużych ras psów ma odpowiednią ilość białka, które wpływa na kondycję okrywy włosowej, bierze udział w procesach metabolicznych oraz immunologicznych, jest składnikiem hormonów, enzymów, a także neuroprzekaźników. Deficyt protein w karmie dla owczarka niemieckiego skutkuje utratą masy mięśniowej, zahamowaniem wzrostu, gorszą kondycją sierści. W kompletnej i zbilansowanej karmie dla owczarka niemieckiego znajdują się właściwe proporcje wapnia i fosforu, które wpływają na dobrą kondycję kości i stawów.

Żywienie owczarka niemieckiego zależy w dużej mierze od jego trybu życia oraz stopnia aktywności fizycznej. Jeśli jest to pies pracujący, powinien otrzymywać odpowiednio więcej kalorii, niż pies mający umiarkowaną aktywność fizyczną. Dzienna dawka karmy dla owczarka niemieckiego powinna być zgodna z zapotrzebowaniem zwierzęcia na energię. Należy przestrzegać tego przez całe życie psa. Zbyt duża masa ciała to ryzyko otyłości i związanych z nią chorób metabolicznych, a dodatkowo obciążenie dla stawów.

Przy tym wszystkim bardzo ważne jest utrzymanie aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie. Niepracujący owczarek niemiecki musi wychodzić na spacery przynajmniej 3-5 razy w ciągu dnia. Ważny jest nie tylko czas trwania aktywności, ale też jej jakość. Pies szybko się nudzi, dlatego pobyt na zewnątrz powinien obfitować w nowe atrakcje, np. różne miejsca spacerów, urozmaicanie zabaw (np. aktywności węchowe).

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów 75

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

3 komentarze do wpisu „Karma dla owczarka niemieckiego – żywienie owczarka niemieckiego”

  1. A podpowoedzcie proszę kiedy zacząć podawać psu kostkę twarożku i dwa jajka (Tak robił mój ojciec z poprzednimi owczarkami, przez co zawsze mieliśmy najladmiejszego). Bede wdzieczny za wskazówki.

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

To się czuje przez skórę

Właścicieli często niepokoją wszelkie zmiany tkanki podskórnej i skóry, które zwykle sami wyczuwają.

Zapalenie spojówek u psa
Zdrowie

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Zapalenie spojówek to choroba, która atakuje nie tylko ludzi, ale także psy. Nieleczona może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, dlatego należy reagować od

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres