Karma dla maltańczyka – jak wygląda żywienie maltańczyka?

Biały pies maltańczyk

Karma dla maltańczyka powinna uwzględniać potrzeby małych psów. Przy wyborze odpowiedniego pokarmu dla tej rasy należy też wziąć pod uwagę wiek psa. Kluczowe w żywieniu maltańczyka są takie składniki, jak białko wpływające na wzrost i regenerację włosów oraz odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, który zapewnia prawidłowy rozwój kośćca u szczeniąt. 

Maltańczyk – czym cechuje się ta rasa?

Maltańczyk to bardzo łagodny, cierpliwy i oddany pies zaliczany do grupy ras miniaturowych. Jego masa ciała wynosi 3-4 kg. Przeciętna długość życia maltańczyka to 12-15 lat. Pies ten chętnie bawi się z ludźmi i jest bardzo cierpliwy, więc sprawdza się dla rodzin z małymi dziećmi. Jest inteligentny i szybko się uczy, dlatego często uczestniczy w zawodach. 

Piękna, śnieżnobiała okrywa włosowa wyróżnia maltańczyka spośród innych ras. Należy on do psów, które zamiast sierści mają włosy. Oznacza to, że jego owłosienie cały czas rośnie, rzadko wypada i nie uczula w takim stopniu jak liniejąca sierść, dlatego maltańczyk jest potencjalnym towarzyszem również dla alergików. Jego włosy są długie, proste i jedwabiste w dotyku. Na ich wygląd wpływa nie tylko regularna pielęgnacja (czesanie, mycie i strzyżenie), ale też odpowiednio zbilansowana dieta. 

Jak karmić maltańczyka? Praktyczne wskazówki

W wyborze karmy dla maltańczyka powinniśmy kierować się wielkością rasy i wiekiem psa. Najlepszy wybór to pełnoporcjowy pokarm dla małych psów lub specjalna karma dla maltańczyka odpowiednia dla etapu życia, na którym znajduje się nasz pies – junior dla szczenięcia (do 8.-10. miesiąca życia), adult dla dorosłego psa (do 7.-8. roku życia) i senior dla starszego maltańczyka. 

Trzeba pamiętać również o tym, aby dostosować wielkość porcji do rasy, wieku i aktywności psa. Na opakowaniu karmy znajdziemy tabelę z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania pokarmu. Jeśli nie wiemy, jak ustalić rozmiar posiłku dla naszego maltańczyka, warto poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii lub dietetyka dla zwierząt.

Dzienną dawkę karmy dla maltańczyka należy rozłożyć na kilka mniejszych porcji. Psy małych ras mają stosunkowo małe żołądki, dlatego wielkość posiłków nie może być za duża – odpowiednia jednorazowa ilość karmy dla dorosłego maltańczyka to ok. 60-75 g. 

Posiłki najlepiej podawać o stałych porach, wystawiając miseczkę na 20-30 minut. Niezjedzony pokarm należy usunąć i kolejną porcję jedzenia zaoferować pupilowi w kolejnej wyznaczonej porze.

Jeżeli zależy nam na reprezentacyjnym wyglądzie maltańczyka, powinniśmy zadbać o czystość jego sierści po każdym posiłku, zwłaszcza po zjedzeniu mokrej karmy. Jeżeli pies ubrudzi sobie okolicę jamy ustnej, powinniśmy usunąć resztki jedzenia i dokładnie wyczyścić sierść (np. wodą z szamponem dla psów), ponieważ mogą powstać trudne do wywabienia przebarwienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku maltańczyków wystawowych.

Maltańczyk – żywienie – kluczowe składniki

Maltańczyk ma specyficzne zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze – zapewnimy mu je podając kompletną i zbilansowaną karmę gotową. Karma dla maltańczyka powinna być bogata w białko. Przyjmuje się, że psy z włosami zużywają 30-35% swojego dziennego zapotrzebowania na białko na utrzymanie i regenerację skóry i sierści.

Odpowiedni zestaw aminokwasów w karmie dla maltańczyka ma wpływ na wybarwienie jego sierści, która powinna być czysto biała, choć dopuszcza się także odcień kości słoniowej. Na wygląd sierści i jej kolor wpływ ma również witamina E, biotyna oraz składniki mineralne: cynk i miedź. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe ­omega-6 poprawiają jakość włosa, zapewniają, że sierść lśni i przede wszystkich chronią skórę przed wysychaniem. 

Jeśli decydujemy się na przygotowywanie domowej karmy dla maltańczyka i zależy nam na pięknym, białym kolorze włosów naszego psa, powinniśmy ostrożnie podawać psu produkty będące źródłem miedzi czy beta-karotenu. Miedź to mikroelement, który jest dla psa niezbędny, ale jego nadmiar może powodować żółtawe przebarwienia na sierści psa. Podobnie działa beta-karoten, z którym łatwo przesadzić, gdy zbyt często podajemy psu marchewkę.

Karma dla szczeniaka maltańczyka

Szczenię maltańczyka wymaga żywienia dostosowanego do potrzeb rosnącego organizmu. Najlepszy będzie dla niego pełnoporcjowy pokarm typu junior dla ras małych lub specjalna karma dla szczeniąt maltańczyka. Młode maltańczyki mają inne potrzeby niż dorosłe psy czy szczenięta ras dużych, m.in. potrzebują więcej energii i wapnia, aby ich szybki i intensywny wzrost przebiegał prawidłowo.

Decyzję na temat tego, jaką karmę dla maltańczyka wybrać, powinniśmy podjąć zanim szczenię trafi do naszego domu. Może to być karma, którą pies otrzymywał u hodowcy lub inna, jeśli tamta nie spełnia naszych oczekiwań. Ważne jest, aby przez pierwsze dni podawać szczenięciu taką karmę, jaką był żywiony przez poprzedniego opiekuna. Nagła zmiana pokarmu może wywołać u młodego psa niebezpieczne problemy trawienne.

Jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę dla szczeniaka maltańczyka? Zaczynamy od minimalnej domieszki nowej karmy do tej, którą szczenię jadło do tej pory, zwiększając stopniowo ilość nowego pokarmu w każdym posiłku. Całkowita zmiana żywienia powinna zakończyć się w ciągu 5-8 dni.

Szczenięta muszą jeść częściej niż dorosłe psy. Do około 6. miesiąca życia dzienną porcję karmy dla maltańczyka można rozkładać na 4 posiłki.

Czym karmić maltańczyka w wieku dorosłym?

Maltańczyki jako przedstawiciele psów ras małych wymagają większej, w porównaniu do psów ras dużych, ilości energii przypadającej na jeden kilogram masy ciała. Z kolei, w stosunku do diety szczeniąt, karma dla maltańczyka dorosłego powinna być mniej kaloryczna. 

Jeśli w porę nie wprowadzimy karmy typu adult, nasz pupil może mieć problemy z nadwagą, a nawet z otyłością, która zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. cukrzycy typu 2 czy kamicy moczowej. Kiedy zatem jest dobry moment na wprowadzenie pokarmu dla dorosłych psów? Gdy maltańczyk osiągnie dorosłe rozmiary, czyli około 8.-10. miesiąca życia. 

Maltańczyki w podeszłym wieku więcej śpią, są mniej ruchliwe i mają większą skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Wymagają karmy mniej kalorycznej i lekkostrawnej.

Dzienną dawkę karmy dla maltańczyka dorosłego należy podzielić na 2-3 posiłki.

Najlepsza karma dla maltańczyka, czyli jaka?

Żywienie maltańczyka odgrywa bardzo ważną rolę w jego rozwoju – zapewnia mu zdrowie, prawidłowe funkcjonowanie i piękny wygląd. Najlepszy jest dla niego pełnoporcjowy pokarm gotowy opracowany przez specjalistów. Karma dla maltańczyka powinna odpowiadać na potrzeby psów ras małych i miniaturowych. Taka dieta zagwarantuje zwierzęciu optymalną ilość substancji odżywczych.  

Wielu opiekunów zastanawia się, która karma dla maltańczyka jest lepsza – sucha czy mokra? Oba rodzaje pokarmu są dla niego odpowiednie. Najważniejsze, żeby produkt był pełnoporcjowy i przeznaczony dla psów jego wielkości i w jego wieku. Musimy jedynie zadbać o stały dostęp do świeżej wody.

Karma sucha ma korzystny wpływ na zęby – pomaga w ich oczyszczaniu z płytki bakteryjnej, z której tworzy się kamień nazębny. Mokra karma zawiera dużo więcej wody, więc wspiera prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych. Specjaliści rekomendują stosowanie żywienia mieszanego, czyli podawanie maltańczykowi zarówno suchej, jak i mokrej karmy w równych proporcjach pod względem masy. Taki sposób żywienia pozwala na korzystanie z zalet obu formatów jedzenia. 

Niektórzy opiekunowie decydują się na przygotowywanie domowej diety dla psa. Jej komponowanie jest jednak trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Karma domowa bazująca na mięsie, ryżu i marchewce jest niewystarczająca pod względem zawartości witamin i składników mineralnych oraz proporcji pomiędzy nimi. 

Jeśli maltańczyk otrzymuje pełnoporcjowy pokarm w odpowiedniej do swojej wielkości i wieku porcji, nie wymaga dodatkowego dokarmiania. Od czasu do czasu można jednak urozmaicić żywienie maltańczyka, podając mu psie smakołyki. Powinniśmy przy tym pamiętać, by smakołyki uwzględnić w dziennej dawce pokarmowej – nie mogą stanowić więcej niż 10% dobowej puli kalorii. Pies w żadnym wypadku nie może dostawać resztek ze stołu ani niczego, co jada opiekun.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 86

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Karma dla maltańczyka – jak wygląda żywienie maltańczyka?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres