Karma dla jamnika – poznaj zasady żywienia jamnika

Standard smooth-haired dachshund in the garden

Jamniki to psy pełne energii, potrzebujące dużo ruchu i kontaktu z człowiekiem. Najlepiej dobrana karma dla jamnika powinna odpowiadać jego zapotrzebowaniu kalorycznemu i zapewniać idealną podaż składników odżywczych. Należy pamiętać, że rasa ta ma predyspozycje do otyłości. Dowiedz się, jaka jest najlepsza karma dla jamników. 

Żywienie jamnika – co warto wiedzieć?

Jamniki to psy myśliwskie, które wyróżnia charakterystyczny wygląd. Krótkie łapki i wydłużony tułów osobników tej rasy miały za zadanie wspierać myśliwych w trakcie polowań.  Budowa ciała jamników sprawia, że łatwo mieszczą się do nor zwierzyny łownej.  Są to psy bardzo odważne, zdeterminowane i energiczne. Wszystkie te cechy charakteru wymagają jednak od opiekunów odpowiedzialnego podejścia. Dobrze zsocjalizowany jamnik, który często ma okazję do treningu nowych umiejętności, jest przyjaznym, pogodnym i oddanym kompanem. Wymaganie od psa odpowiednich zachowań już od pierwszych dni w domu sprawi, że nie będzie wykazywał trudności behawioralnych takich jak: szczekliwość, skłonność do ucieczek i niszczenie przedmiotów.

Konsekwencja oraz dobra znajomość rasy przydają się opiekunom tak w codziennej pracy z podopiecznymi, jak i w ich żywieniu. Jamniki mają predyspozycje do otyłości. To niebezpieczna choroba dla wszystkich zwierząt, ale jest ona szczególnie uciążliwa u jamników (ze względu na specyficzną budowę ciała). Stawy ich krótkich łap oraz kręgosłup pod naporem nadmiarowych kilogramów ulegają przeciążeniom, co szybko prowadzi do znacznego ograniczenia mobilności zwierzęcia. Mówiąc o jamnikach i nadwadze, należy wspomnieć, że przedstawiciele tej rasy uznawani są za psich smakoszy – lubią jeść i są w stanie zjadać bardzo duże ilości pożywienia. Niestety, ten wielki apetyt niekiedy jest zaspokajany przez opiekunów, będących w mylnym przekonaniu, że w ten sposób odpowiadają na potrzeby psa. 

Dodatkowo przedstawiciele omawianej rasy obciążeni są predyspozycją do chorób zębów i dziąseł. Dieta dla jamnika powinna zatem uwzględniać wymienione wyżej specyficzne potrzeby rasy. 

Najlepsza karma dla jamników – jak ją dobrać?

Jamniki zaliczane są do psów małych, czyli takich, których maksymalna masa ciała nie przekracza 10 kg. Przyjmuje się, że zarówno suki, jak i samce jamników powinny mieć masę ciała mieszczącą się w zakresie od 3 (odmiany miniaturowe) do 9 kilogramów. 

Idealna karma dla jamnika to pożywienie zbilansowane i kompletne. Dobrej jakości sucha i mokra karma pełnoporcjowa spełniają te założenia. Stosowanie mieszanej diety złożonej z mokrej i suchej karmy pomaga zaspokoić wzmożony apetyt przedstawiciela tej rasy. Jeśli opiekun tak zadecyduje, karmienie jamnika jednym rodzajem karmy (np. wyłącznie suchą lub wyłącznie mokrą) również jest prawidłowe. Warunek stanowi jednak przestrzeganie zaleceń dotyczących dobowej dawki pokarmu. 

Żywienie szczeniaka jamnika nie różni się znacząco od karmienia innych szczeniąt. Należy pamiętać o odpowiedniej częstotliwości podawania posiłków z uwzględnieniem wieku psa. Jeśli zachodzi taka konieczność, należy stopniowo- przez około tydzień- zmieniać pożywienie (dotychczas podawane maluchowi w poprzednim miejscu zamieszkania), nigdy nie robiąc tego gwałtownie. Schemat zmiany pokarmu powinien przebiegać następująco:

I ETAP – 25% posiłku stanowi karma wprowadzana, resztę karma dotychczasowa,

II ETAP – karma wprowadzana z karmą dotychczasową podawane są w proporcji 50%:50%,

III ETAP – 25% posiłku stanowi karma dotychczasowa, resztę karma wprowadzana,

IV ETAP – karma wprowadzana stanowi 100% posiłku.

Karma dla jamnika seniora, jeśli nie stwierdzono u niego występowania żadnych chorób, nie musi być specjalistyczna. Z praktyki jednak wynika, że seniorzy mogą szybciej tyć z racji mniejszej aktywności fizycznej. Do tego stanu przykładają się również często zaburzenia równowagi hormonalnej. W takim przypadku – po konsultacji z lekarzem weterynarii – warto wprowadzić karmę zarekomendowaną przez specjalistę. Podawanie nowego pożywienia powinniśmy przeprowadzić zgodnie z zaproponowanym wyżej schematem. 

Jak karmić jamnika – na co uważać?

Jako że jamniki mają tendencję do tycia, należy szczególnie uważać na właściwą podaż tłuszczu w ich diecie. Pełnoporcjowa sucha i mokra karma dla jamnika niwelują konieczność stałego monitorowania składników odżywczych spożywanych przez naszego podopiecznego. Stosując wymienione karmy łącznie lub oddzielnie w rekomendowanych przez producenta i dostosowanych do danego osobnika dawkach, możemy mieć pewność, że nie przekarmiamy swojego psa. Takiej gwarancji jednak nie uzyskamy, podając jamnikowi posiłki przygotowywane samodzielnie, ponieważ dietę domową jest niebywale trudno zbilansować. Warto również pamiętać, że zgodnie ze stanowiskiem specjalistów od żywienia zwierząt z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham a także Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA), podawanie psom surowego mięsa może negatywnie wpływać na ich zdrowie oraz zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Dzieje się tak z powodu patogenów, jakimi często skażone są niepoddane obróbce termicznej produkty odzwierzęce.

Ze względu na tendencję do zapadania na choroby dziąseł i zębów, jamniki powinny odbywać regularną kontrolę dentystyczną. W zachowaniu zdrowia jamy ustnej przydatne okażą się: regularne mycie zębów, stosowanie suchej karmy oraz przysmaków dentystycznych.. Podając takie smakołyki, pamiętajmy, aby każdorazowo wliczać je do dziennego bilansu kalorycznego psa. To bardzo istotne, aby ich wartość kaloryczna nie przekraczała 10% zapotrzebowania na energię zwierzęcia. Jeśli nasz podopieczny ma nadwagę, należy zrezygnować z podawania przysmaków i zredukować dzienną dawkę karmy w stałych posiłkach. 

Specjaliści nie zalecają podawania jamnikom (ani innym psom) suszonych i wędzonych uszu, ogonów, tchawic i kości, ponieważ stanowią one zagrożenie mikrobiologiczne. Co więcej, gryzienie tych produktów może powodować uszkodzenia mechaniczne jamy ustnej i zębów. Sięgajmy po bezpieczne przysmaki opracowane specjalnie z myślą o psach – na rynku jest ich duży wybór.

Dbając o dietę naszego jamnika, możemy być pewni, że będzie towarzyszył nam długie lata w zdrowiu i pełen energii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów 48

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Uwaga! Pies złamał ogon!

Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych.

Żywienie

Płatki owsiane dla psa – czy pies może jeść płatki owsiane?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy pies może jeść płatki owsiane. Jak tego rodzaju produkt wpływa na zdrowie zwierzęcia i czy może stanowić element jego codziennej diety? Sprawdźmy, co o płatkach owsianych dla psa sądzą eksperci do spraw żywienia.

Żywienie

Karma dla chihuahua – żywienie psa rasy chihuahua

Bardzo ważnym aspektem troski o dobrostan tych miniaturowych czworonogów jest kontrolowanie ich masy ciała oraz dbanie o to, aby ich dieta była prawidłowa. Rodzi się więc pytanie: jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres