Karma dla chihuahua – żywienie psa rasy chihuahua

Karma dla chihuahua - żywienie psa rasy chihuahua

Drobne, urocze, towarzyskie i mające wielu sympatyków – takie właśnie są psy rasy chihuahua. Te filigranowe stworzenia to wierni kompani, a ich pielęgnacja zwykle nie stwarza opiekunom problemów. Bardzo ważnym aspektem troski o dobrostan tych miniaturowych czworonogów jest kontrolowanie ich masy ciała oraz dbanie o to, aby ich dieta była prawidłowa. Rodzi się więc pytanie: jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza?

Chihuahua – wymagania żywieniowe

Chihuahua to rasa miniaturowa, która ma specyficzne wymagania żywieniowe. Jej przedstawiciele wykazują m.in. zwiększone zapotrzebowanie na energię pokarmową w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Podstawowymi wyznacznikami dobrej karmy dla chihuahua są:

  • wysoka strawność,
  • łatwo przyswajalne składniki,
  • małe granulki w karmie suchej.

Ta rasa psów- tak jak inne “miniaturki”-  jest podatna na choroby zębów i przyzębia, dlatego warto zadbać, aby w ich pożywieniu znajdowały się składniki aktywne wspomagające zdrowie jamy ustnej. W związku z tym najlepszą karmą dla chihuahua będzie ta przeznaczona dla psów małych i miniaturowych (informację na ten temat znajdziemy na etykietach produktów). Tego typu jedzenie dla zwierząt zaspokaja 100% potrzeb żywieniowych czworonogów o niewielkiej masie ciała. 

Chihuahua mają również predyspozycje do kamicy moczowej. W trosce o ich zdrowie, warto zatem stosować dietę mieszaną, złożoną w 50% z pożywienia suchego i w 50% z pożywienia mokrego (pod względem masy produktów). Dzięki takiemu menu pupil otrzymuje dodatkową porcję płynów w postaci wilgotnej karmy. Niezwykle istotne jest także to, aby chihuahua miał stały dostęp do miseczki ze świeżą wodą.

Suchy pokarm pomaga psom walczyć z osadem nazębnym oraz poprawia ukrwienie ich dziąseł. Produkty przeznaczone dla ras miniaturowych charakteryzują się granulkami dopasowanymi gabarytowo do wielkości ich pyszczków, dzięki czemu czworonogi nie mają trudności z jedzeniem. Sucha karma dla chihuahua umożliwia również realizację behawioralnej potrzeby żucia i gryzienia. Takie zachowanie jest właściwe dla wszystkich psów i wynika z ich naturalnych instynktów.

Najlepsza mokra karma dla chihuahua jest świeża, smakowita oraz kompletna i  zbilansowana. Poza tym odpowiednia (ulubiona!) tekstura, rozmiar i kształt mięsistych kawałków są bardzo ważne w żywieniu wszystkich czworonożnych podopiecznych. 

Jeżeli zastanawiamy się, jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka chihuahua, odpowiedź na to pytanie brzmi: kompletna i zbilansowana oraz przeznaczona dla tego etapu życia. Zarówno dorosłe psy, jak i szczenięta, potrzebują pokarmu dostosowanego do ich potrzeb, choć oczywiście różnią się one w zależności od wieku. Zwierzęta, które nie osiągnęły jeszcze 8. miesiąca życia, powinny spożywać produkty wspierające rozwój układu kostno-stawowego, a także odpornościowego. Żołądki szczeniąt są jeszcze bardziej wrażliwe niż żołądki dorosłych chihuahua, zatem podawane im pożywienie musi być szczególnie lekkostrawne. Nieprawidłowa dieta może zaowocować np. bólem brzucha, niestrawnością, wzdęciami.

Karma chihuahua – jak ją podawać?

Psy rasy chihuahua są energiczne i pełne życia, jednak bywa, że borykają się z nadwagą lub nawet znacznie groźniejszą otyłością. Przyczyną tych problemów jest najczęściej nieprawidłowa dieta – zwierzęta te charakteryzują się wyjątkowo małymi gabarytami (maksymalna wysokość w kłębie to 23 cm, a masa ciała wynosi około 2 kg). Każdy nadprogramowy gram pożywienia może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, a nadwaga i otyłość mogą być przyczyną wielu schorzeń, takich jak np. cukrzyca. Nadmierna masa ciała stanowi też obciążenie dla układu kostno-stawowego psa. 

Ile karmy dla chihuahua stanowi optymalną dzienną dawkę? Z powodu niewielkich rozmiarów psy miniaturowe powinny przyjmować dziennie ok. 40-50 g suchego pokarmu. Nie jest to dużo, jednak należy pamiętać, że w tej ilości pożywienia powinno znaleźć się wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia: składniki odżywcze (białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały), a także kalorie. Najlepiej sięgnąć po pokarm przeznaczony specjalnie dla rasy chihuahua. Jego skład jest opracowywany przez doświadczonych dietetyków i możemy mieć pewność, że nasz czworonożny towarzysz otrzymuje w dziennej dawce pokarmu 100% niezbędnych składników pokarmowych w optymalnych dla jego organizmu proporcjach.

Warto pamiętać, że chihuahua nie mogą przyjmować zbyt dużej ilości pokarmu naraz. Nie pozwalają im na to ich niewielkie żołądki. Dzienną dawkę przeznaczonego dla nich jedzenia najlepiej rozłożyć na 3–4 mniejsze porcje. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której przeciążony żołądek zwierzęcia mógłby mieć problem z trawieniem. Najlepiej też unikać dokarmiania chihuahua pomiędzy posiłkami – po pierwsze dlatego, że wzrasta wtedy ryzyko nadwagi i otyłości u psa, a po drugie, zwierzę może stać się przez to bardzo wybredne.

To, jak i czym karmić chihuahua, jest wyjątkowo ważne. Dobierając prawidłową dietę dla tych drobnych i uroczych psów, warto również pamiętać o kilku innych istotnych kwestiach. Przede wszystkim karma dla chihuahua nie powinna być zbyt często zmieniana. Jeżeli zachodzi taka potrzeba (np. zwierzę wychodzi z wieku szczenięcego i zaczyna być żywione jak dorosłe), należy robić to stopniowo i powoli. Chihuahua są psami o bardzo delikatnym układzie pokarmowym i każda nagła duża modyfikacja diety może zaszkodzić ich zdrowiu. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących prawidłowego żywienia psów miniaturowych warto poradzić się dietetyka lub lekarza weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 41

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

To się czuje przez skórę

Właścicieli często niepokoją wszelkie zmiany tkanki podskórnej i skóry, które zwykle sami wyczuwają.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres