Karma dla beagle – poznaj zasady żywienia beagle

karma-dla-beagle

Jesteś opiekunem psa rasy beagle? Dowiedz się, w jaki sposób odżywiać swojego podopiecznego, aby zapewnić mu zdrowie. Poniżej znajdziesz praktyczne informacje, m.in. ile powinna wynosić dzienna dawka karmy dla beagla oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. 

Wybór karmy w opiece nad psem rasy beagle

Psy rasy beagle to wierni towarzysze, o energicznym i wesołym usposobieniu. Wykazują się olbrzymią czujnością, odwagą i inteligencją, dlatego są uwielbiane przez miłośników czworonogów na całym świecie. Jest to jednak rasa wymagająca pod względem temperamentu – beagle łatwo się nudzą, źle znoszą samotność i jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu i pracy, może to powodować różnorodne problemy behawioralne. Beagle mają również predyspozycje do nadwagi i otyłości, dlatego opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę na podaż kalorii w ich codziennej diecie. 

Kontrolowanie przyrostu masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej powinno wejść w nawyk każdego opiekuna beagle’ a. W razie pojawienia się pierwszych oznak nadwagi, wskazane jest sprawdzenie nawyków żywieniowych podopiecznego i szybkie ustalenie przyczyny przekarmiania psa. Często „winowajcą” okazuje się podawanie nadmiernie dużych porcji i niewliczanie do codziennego bilansu energetycznego podawanych psu przekąsek.

Wybierając karmę dla psów tej rasy, należy sięgnąć po pożywienie dla psów średnich, czyli mieszczących się w przedziale 10–25 kg masy ciała. Bardzo istotny jest również wiek psa, stan jego zdrowia, przebyta sterylizacja lub kastracja. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących prawidłowego żywienia psa, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Co powinna zawierać karma dla beagle’a?

Zdaniem specjalistów, karma dla beagle’ a powinna być pełnoporcjowa i dostosowana do potrzeb rasy oraz aktywności fizycznej konkretnego psa. Wybieranie specjalistycznej karmy dla tej rasy nie jest konieczne; można wybrać dowolną, spełniającą wymogi żywieniowe, kompletną karmę i dawkować ją zgodnie ze wskazaniami. 

Według najnowszych wytycznych żywieniowych dla zwierząt, karmy pełnoporcjowe powinny zawierać: 

  • białko zwierzęce pochodzące z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego
  • tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe, w szczególności Omega-6 i Omega 3,
  • warzywa i owoce m.in.: ziemniaki, słodkie ziemniaki, zboża, jabłka, wodorosty, marchewka, pomidory, zielony groszek, szpinak, dynia, rzepa, które są źródłem łatwo przyswajalnej energii z węglowodanów oraz włókna pokarmowego
  • składniki mineralne i witaminy.

W kwestii dawkowania suchego i mokrego pożywienia ogólne zalecenia opracowane przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) wskazują, że do dziennego bilansu energetycznego psa powinny być zliczane wszystkie posiłki: karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Przekąski (czyli wspomniana karma uzupełniająca), nie mogą stanowić więcej, niż 10% zapotrzebowania na energię w ciągu dnia.

Jak obliczyć, ile Twój pies powinien otrzymywać karmy? Z pomocą przychodzą tabele umieszczone na opakowaniu każdej pełnoporcjowej karmy, w których, kierując się masą ciała czworonoga, odnajdziemy informację, ile gramów pokarmu w ciągu doby powinien on otrzymać. Jeśli dodatkowo pies dostał przekąskę – należy odpowiednio zredukować ilość karmy pełnoporcjowej suchej lub mokrej.

Karma dla psa po sterylizacji lub kastracji – dlaczego ważny jest jej odpowiedni dobór?

Karma dla psa po kastracji lub sterylizacji powinna uwzględniać jego potrzeby żywieniowe. Zabieg kastracji i sterylizacji wpływa na gospodarkę hormonalną zwierzęcia, a tym samym na jego metabolizm. Najlepsza karma dla psów po sterylizacji uwzględnia fakt, że potrzeby energetyczne zwierzęcia uległy redukcji oraz zapewnia długotrwałe poczucie sytości. Takie karmy pełnoporcjowe zawierają zwykle nieco większą ilość błonnika, który gwarantuje poczucie sytości oraz mniej tłuszczów, a także optymalny zestaw minerałów w trosce o drogi moczowe.

Czym może skutkować karmienie beagla po kastracji czy sterylizacji w taki sam sposób jak przed operacją? Najczęściej szybkim przyrostem masy ciała i otyłością, która jest bardzo niebezpieczna dla wszystkich zwierząt.

Jak karmić szczeniaka rasy beagle?

Ile gram karmy dla szczeniaka beagle, powinno znaleźć się w jego misce? Tyle, ile wskazuje opracowana zgodnie z normami FEDIAF tabela na opakowaniu karmy pełnoporcjowej. Wskazany wynik (w gramach) powinno się podzielić na posiłki (np. 210 g karmy w ciągu doby, 3 posiłki, czyli każdy posiłek to 70 g karmy). Jeśli dodatkowo szczenię żywione jest karmami uzupełniającymi (np. przekąskami w ramach treningu), wartości kaloryczne tego pożywienia powinny być uwzględnione w codziennym bilansie energetycznym.

Szczenięta beagle zaleca się karmić 4 razy dziennie do 17. tygodnia życia, a następnie 3 razy dziennie do ukończenia przez psa roku. Po tym czasie podopieczny może przejść na karmę pełnoporcjową dla dorosłych osobników. Istotne jest jednak stopniowe zmienianie karmy, aby zapobiec problemom z układem trawiennym zwierzęcia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Dlaczego depcze i drapie?

Większość psów, nim umości się w legowisku, wydrapuje w nim niewidzialną jamę lub udeptuje dołek, kręcąc się wokół własnej osi.

Szkolenie

Apetyt na nagrodę

Każdy od czasu do czasu lubi zrobić sobie przyjemność i zjeść coś pysznego. Nasze psy smaczne kąski cenią jeszcze bardziej niż my.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres