Karma dla amstaffa – żywienie psa rasy amstaff

karma-dla-amstaffa

Amstaff to rasa psów popularna w Polsce. Nic dziwnego – są to wierni towarzysze, na dodatek niebywale przyjaźnie usposobieni. Chociaż wymagają odpowiedniego treningu, w kwestii żywienia nie mają szczególnych zapotrzebowań. Jaka będzie najlepsza karma dla amstaffa?

Amstaff – żywienie to nie wszystko

Amstaff, czyli american staffordshire terrier, charakteryzuje się bardzo dużą siłą i zwinnością. Swoją fizyczną sprawność zawdzięcza rozwiniętym mięśniom, wyraźnie rysującym się pod skórą u odpowiednio żywionych, zdrowych przedstawicieli tej rasy. Amstaff niekiedy uznawany jest za rasę niebezpieczną, jednak w Polsce nie jest wymagane zezwolenie na posiadanie tego psa.  Poza tym dobrze socjalizowany, regularnie odbywający treningi, będący w zdrowej relacji z opiekunem amstaff jest psem o przyjaznym usposobieniu, nastawionym na pracę z człowiekiem. Miłośnicy tej rasy podkreślają zaangażowanie amstaffów w życie domowe: zabawę z dziećmi, radosne dokazywanie, posłuszne wypełnianie poleceń. 

Każdy pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, treningów, poczucia bezpieczeństwa i zdrowego żywienia – oczywiście również amstaff. Karmienie przedstawicieli tej rasy nie jest bardziej złożone niż w przypadku innych czworonogów. American staffordshire terriery nie mają wyróżniających się wymagań pokarmowych, należy jednak zwrócić uwagę na zapobieganie nadwadze i otyłości, gdyż ze względu na szczególną budowę obręczy barkowej i miednicznej mogą mieć predyspozycje do dysplazji stawów (biodrowych i łokciowych).

Odpowiedzialny opiekun amstaffa powinien zapewnić mu od pierwszych dni treningi w formie zabawy, które konsekwentnie będą uczyły prawidłowych zachowań. W ten sposób buduje się poczucie bezpieczeństwa psa oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń behawioralnych. 

Karma dla amstaffa – jaką wybrać?

Wybierając karmę dla psa, niezależnie od rasy, należy zwrócić uwagę na kilka faktów. Przede wszystkim, zdrowe pożywienie jest kompletne i zbilansowane, bezpieczne i smaczne. Po drugie, uwzględnia aktywność fizyczną i masę ciała zwierzęcia. Po trzecie, dostosowane jest formą do rozmiarów jamy ustnej psa (tekstura, wielkość granulek itp.).

Polecana karma dla amstaffa powinna spełniać wszystkie powyższe warunki. Przedstawiciele tej rasy należą do psów dużych (ważą średnio między 28 a 40 kg), dlatego wybierając pożywienie dla naszego podopiecznego, sięgajmy po produkty przeznaczone dla psów o takich rozmiarach.

Karma dla amstaffa, podobnie jak każdego innego psa, powinna charakteryzować się właściwą zawartością białka zwierzęcego, wysokiej jakości tłuszczów, witamin i minerałów. Dobrej jakości pożywienie może zawierać również zboża (są wartościowym i dobrze przyswajalnym składnikiem diety psów, będącym źródłem energii, a także włókna pokarmowego, które pozytywnie wpływa na zdrowie jelit), owoce i warzywa. Specjaliści od żywienia zwierząt rekomendują podawanie zarówno suchej jak i mokrej karmy pełnoporcjowej w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów, samej karmy suchej lub jedynie mokrej- w zależności od preferencji i indywidualnych potrzeb czworonoga.

Karma dla szczeniaka amstaffa, podobnie jak dla dorosłego osobnika powinna być pełnoporcjowa- dostosowana do potrzeb młodego psiego organizmu. Zalecenia, jak karmić szczeniaka amstaffa również nie odbiegają od ogólnych rekomendacji: w wieku od 2 do 3 miesięcy powinno podawać się 4 posiłki w ciągu dnia, od 4 do 6 miesięcy wskazane jest podawanie 2–3 posiłków, a powyżej 6. miesiąca życia przechodzi się na dwukrotne karmienie. 

Na co uważać w żywieniu amstaffa?

Amstaffy to psy o dużych pokładach energii, które z przyjemnością poddają się długim treningom i uwielbiają aktywność. Jednak jeśli opiekunowie nie zapewnią im odpowiedniej dawki fizycznych ćwiczeń, mogą wykazywać tendencję do bycia psem „kanapowym”. Niestety, z perspektywy tego zwierzęcia nie jest to naturalny stan: może powodować pogłębiające się problemy behawioralne oraz nadwagę i otyłość, które sprzyjają m.in. dysplazji. 

Dzienna dawka pokarmu powinna być dostosowana do poziomu aktywności naszego podopiecznego. Optymalną masę ciała amstaffa zapewni dbanie o jego dzienny bilans energetyczny i podawanie pełnoporcjowej karmy w skrupulatnie odmierzonej porcji. Pamiętajmy, że stosowane w trakcie treningu przysmaki również powinny być wliczane do dziennego bilansu, a ich udział nie może przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego czworonoga.  

Oprócz dbania o odpowiednią podaż kalorii powinno się zwracać uwagę również na bezpieczeństwo naszego podopiecznego. Wybierając przekąski dla psa, sprawdźmy, czy oznaczone są jako karma uzupełniająca dla tego gatunku zwierząt. Unikajmy wędzonych i suszonych uszu, tchawic, ogonów i kości, które nie tylko mogą doprowadzić do mechanicznego podrażnienia jamy ustnej, uszkodzenia zębów, czy niedrożności przewodu pokarmowego podopiecznego, ale również zakażenia patogenami. Tego typu przekąski, podobnie jak surowe mięso, często są skażone mikrobiologicznie. Z tego względu zdaniem specjalistów od żywienia zwierząt z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham i innych renomowanych instytucji, karmienie czworonogów surowymi produktami pochodzenia odzwierzęcego nie spełnia wymogów zdrowej i bezpiecznej diety.

Podawanie amstaffom i innym rasom resztek ze stołu jest także niebezpieczne – po pierwsze, potrawy jedzone przez ludzi są niekompletne dla psów. Po drugie, mają zazwyczaj dużo tłuszczu i kalorii, co sprzyja nadwadze. Po trzecie mogą zawierać składniki szkodliwe lub toksyczne dla czworonogów np. cebulę, czosnek.

Reasumując: prawidłowe żywienie amstaffa opiera się na rekomendacjach dotyczących psów ras dużych. Idealna karma dla amstaffa jest pożywieniem pełnoporcjowym, podawanym w dobowej dawce odpowiedniej dla masy ciała i aktywności psa. Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia podopiecznego lub spożywanej przez niego karmy powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 72

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Rasa psa do charakteru
Ciekawostki

Jaka rasa psa pasuje do Twojej osobowości?

Twardo stąpasz po ziemi, czy raczej bujasz w obłokach i myślisz o niebieskich migdałach? Wybierając rasę psa, nie należy kierować się wyłącznie wyglądem pupila, lecz

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres