Jakie mięso dla psa będzie najlepsze?

jakie-mieso-dla-psa

Jako opiekun swojego psa, z pewnością chcesz zapewnić mu zbilansowane posiłki, które będą wspierać jego naturalny rozwój i zdrowie. Poszukując informacji na temat żywienia zwierząt, można natrafić na sugestie, że surowe mięso dla psa (tzw. dieta BARF) jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na pierwotne pochodzenie tych zwierząt. Czy jest to prawda? Jaka dieta jest optymalna dla psów?

Czy pies może jeść surowe mięso?

Około 40 tysięcy lat temu psy były drapieżnymi stworzeniami. Mniej więcej w tym okresie rozpoczął się proces udomowienia tych zwierząt. Od tego czasu stały się one najwierniejszym towarzyszem człowieka. W toku złożonych przemian ewolucyjnych, a następnie również powodowanych doborem sterowanym przez ludzi, powstało wiele ras tych wspaniałych zwierząt. Bez wątpienia, surowe mięso dla psów było podstawą pożywienia, ale było to jeszcze w okresie, gdy był to jedyny dostępny dla nich pokarm. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu psy były bezwzględnymi mięsożercami – obecnie są tzw. mięsożercami względnymi, co oznacza, że ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia pokarmów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Co więcej, warzywa, zboża i owoce są wartościowym elementem diety tych zwierząt, który może korzystnie wpłynąć na ich zdrowie. 

Jednak czy pies może jeść surowe mięso, jeśli oprócz tego otrzymuje odpowiednią dawkę witamin i minerałów? Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt- WSAVA, jak również specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham rekomendują unikanie podawania surowego, nieobrobionego termicznie mięsa psom. Swoją opinię motywują szkodliwością tego typu produktu – zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Surowe mięso jest bowiem częstym nośnikiem różnorodnych bakterii (Listeria monocytogenes, Escherichia coli, Salmonella), pasożytów, a nawet grzybów. Nie ma tu znaczenia, jakie surowe mięso dla psa kupimy – w równym stopniu źródłem niebezpiecznych patogenów mogą okazać się przemysłowe produkty, jak i te od lokalnego rzeźnika. Co więcej, surowe mięso nieodpowiednio przechowywane szybko podlega procesom gnilnym, które w pierwszych stadiach nie są zauważalne dla ludzkiego oka czy zmysłu powonienia, tymczasem powodują powstawanie groźnych dla zdrowia toksyn. 

Jakie mięso dla psa jest najlepsze zdaniem zwolenników diety BARF?

Dieta BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food, co można przetłumaczyć jako  biologicznie dopasowaną surową dietę) jest sposobem żywienia psów bazującym na surowym mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego. Są one podawane bez obróbki termicznej. Dodatkiem do posiłków BARF (oprócz wspomnianego mięsa, podrobów, kości) są jajka, owoce i warzywa. Co ważne, stosowanie takiej diety wymaga dodatkowej suplementacji. 

Jakie surowe mięso dla psa polecane jest przez zwolenników BARF? W zasadzie każde, które zostało kupione jako świeże: może być to wołowina, wieprzowina, cielęcina, jagnięcina czy drób.

Warto wiedzieć, że założenia diety BARF zostały skodyfikowane nie tak dawno, bo dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, przez Iana Billinghursta. Pozostaje on głównym propagatorem takiej metody żywienia psów.

Surowe mięso dla psów – czy może im szkodzić?

Na temat zagrożeń związanych z dietą opartą na surowym mięsie zostało przeprowadzonych wiele badań. M.in. szwedzcy badacze w swojej pracy zajęli się tym zagadnieniem.. Przebadali oni 60 paczek surowego mięsa przeznaczonego dla psów, sprzedawanego w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii i Finlandii. Ponad połowa z nich zawierała bakterie, które znacząco przekraczały dopuszczalne normy. Pośród znalezionych patogenów znajdowały się pałeczki z rodzaju Salmonella i Campylobacter. W mięsie wykryto również zgorzel gazową, która wskazuje na zanieczyszczenie fekaliami.

Takie surowe mięso dla psa może powodować poważne problemy z układem trawiennym. Nie jest to jedyne badanie ujawniające szkodliwość surowego mięsa, tego typu badania pojawiają się również w kontekście mięsa produkowanego dla człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed jedzeniem mięsa niepoddanego obróbce termicznej; kobietom w ciąży i dzieciom absolutnie odradza się spożywanie dań w rodzaju tatara czy sushi, właśnie ze względu na możliwość zatrucia wspomnianymi bakteriami. Co więcej, psy i koty żywione mięsem z wymienionymi bakteriami czy pasożytami, stają się siewcami do środowiska niebezpiecznych patogenów. Z tego względu wiele organizacji dogoterapeutycznych nie dopuszcza do pracy psów będących karmionych dietą BARF. 

Jaka jest optymalna dieta dla psów?

Zatem jakie mięso dla psa jest bezpieczne, jeśli surowe potencjalnie może powodować niestrawność? Przede wszystkim, poddane obróbce termicznej – ugotowane, upieczone lub duszone. Oczywiście mięsa dla psów nigdy nie powinno się doprawiać solą, chilli czy pieprzem – nie ma przeciwwskazań co do standardowych ziół.

Karmienie podopiecznego mięsem „na własną rękę” jest niebywale trudne: wyzwaniem jest zbilansowanie niezbędnych składników odżywczych, w tym zapewnienie pełnej podaży witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia kości, stawów i ogólnego samopoczucia psa. W praktyce często okazuje się, że dieta domowa jest niekompletna. Dlatego też pełnoporcjowa karma dla psów jest wygodnym, ale również bezpiecznym dla zdrowia psa wyborem.

Z badań naukowych, wykorzystywanych przez producentów wysokogatunkowej karmy wynika, że psy preferują pokarm o smaku wołowiny, jak również kurczaka. Wiele psów ceni także smak rybny. Pełnoporcjowe karmy suche i mokre potrafią sprostać wszystkim psim gustom; na liście składników posiadają wołowinę, drób, jagnięcinę i baraninę, ryby, a nawet dziczyznę. Warto pamiętać, że w diecie psów nie powinno zabraknąć nie tylko mięsa szkieletowego, ale również podrobów: wątróbki, żołądków czy serca. Zawierają one wiele witamin i minerałów. 

Mówiąc o prawidłowej diecie psa, należy rozważyć nie tylko jakość posiłków, ale także ich częstotliwość. Pełnoporcjowa karma sucha jest około cztery razy bardzo kaloryczna niż mokre jedzenie, dlatego jej porcje są mniejsze pod względem masy. Natomiast liczba posiłków będzie podobna- zazwyczaj w psim menu zaleca się 2 lub 3 porcje pokarmu w ciągu dnia. O tych informacjach warto pamiętać, aby nie przekarmiać swojego podopiecznego – jeśli serwujemy mu karmę suchą czy mokrą zgodnie ze wskazaniami, nie ma potrzeby uzupełniania jadłospisu o dodatkowe produkty. Oczywiście możliwe jest podawanie przekąsek w czasie nauki czy wspólnych treningów – to ważny element współpracy z psem i umacniania relacji. Trzeba jednak pamiętać, że przekąski należy wliczać w dzienny bilans kaloryczny naszego pupila (nie powinny one stanowić więcej niż 10% zapotrzebowania psa na energię). 

Aby zapewnić swojemu psu zdrowie, powinniśmy dbać o prawidłową porcję ruchu, zbilansowane i kompletne pożywienie oraz emocjonalną relację z podopiecznym. Dbanie o odpowiednie zrównoważenie każdego z wymienionych aspektów jest niebywałą przyjemnością, ale stanowi również spore wyzwanie. Dlatego stosowanie sprawdzonych rozwiązań, jak treningi pod okiem profesjonalnych behawiorystów czy – w przypadku żywienia – karm pełnoporcjowych, znacznie ułatwia opiekę nad psem i daje nam pewność, że robimy wszystko, co najlepsze dla jego zdrowia i świetnego samopoczucia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

agodne i przyjazne rasy psów
Ciekawostki

Łagodne i przyjazne rasy psów

Szukasz lojalnego, cierpliwego i łagodnego psa, który szybko skradnie Ci serce i stanie się ukochanym członkiem rodziny?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres