Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

Szczeniak jedzący z miski

Szczenięta mają większe zapotrzebowanie żywieniowe niż psy dorosłe, więc należy dla nich dobrać odpowiednią karmę uwzględniającą ich tempo wzrostu, rasę i indywidualne preferencje. Chcesz wiedzieć, jakie jedzenie dla szczeniaka jest najlepsze i jak często karmić szczeniaka? Przeczytaj.

Jak karmić szczeniaka

 • karmienie osieroconych szczeniąt do 3 tygodnia życia
  Szczenięta do 3 tygodnia życia powinny być żywione wyłącznie mlekiem matki lub preparatami mlekozastępczymi. Najlepszym rozwiązaniem dla szczeniąt osieroconych jest znalezienie karmiącej suki lub suki w ciąży urojonej, która przyjmie młode. Niestety nie zawsze się to udaje, a niektóre suki odrzucają młode, które nie są ich.

  Jeśli chcesz samodzielnie wykarmić osierocone szczenięta, pamiętaj, że nie nadaje się do tego mleko z kartonu ani nawet tzw. mleko prosto od krowy. Najlepsze będą gotowe preparaty mlekozastępcze ze sklepów zoologicznych lub gabinetów weterynaryjnych.

  Tylko gotowe mieszanki zawierają odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczy, które zapewnią szczeniętom prawidłowy rozwój. Dawka i częstotliwość karmienia jest różna i zależy od zaleceń producenta. Dokładny sposób podawania preparatów mlekozastępczych szczeniętom znajdziesz na odwrocie etykiety.
 • karmienie szczeniąt między 3 a 6-8 tygodniem życia
  Szczenięta w tym wieku powinny być jeszcze karmione przez matkę lub preparatami mlekozastępczymi przez człowieka (w przypadku szczeniąt osieroconych), ale powoli należy rozpocząć proces rozszerzania diety.

  Szczenięta w wieku 3-4 tygodni mogą częściej wchodzić nieporadnie do miski z jedzeniem zamiast z niej jeść, ale kontakt z nowym pokarmem w tym wieku jest już wskazany. Możesz zachęcać szczenię do jedzenia z miski, podając mu na początku pokarm z ręki. Może to być namoczona w wodzie sucha karma lub karma mokra. Ważne, by była przeznaczona do żywienia młodych szczeniąt.
 • karmienie szczeniąt powyżej 6-8 tygodnia życia
  Odruch ssania u szczeniąt w tym wieku zaczyna zanikać. Maluchy przestają interesować się mlekiem matki na rzecz miski z gotowym pokarmem dla szczeniąt. Wtedy też szczenięta uczą się hierarchizacji przy misce – ustępując starszym psom.

Jak często karmić szczenięta?

Trudno jest określić, jak często powinny być karmione szczeniaki. Suki karmią swoje młode 6 do 12 razy na dobę. Zalecania dotyczące karmienia preparatami mlekozastępczymi są różne i zależą od producenta. Możesz je znaleźć na odwrocie etykiety gotowych preparatów. Częstość dokarmiania szczeniąt od 3 tygodnia życia zależy od ilości mleka suki i od liczebności jej miotu.

Kieruj się zaleceniami na etykietach karm dla bardzo młodych szczeniąt. Szczenięta w wieku 6-8 tygodni powinny być żywione 4-5 razy dziennie. Te powyżej 8 tygodnia życia do 6 miesiąca należy karmić 3-4 razy w ciągu doby, najlepiej o stałych porach. Psy powyżej 6 miesiąca życia można karmić w 2-3 porcjach dziennie, a od 7 miesiąca życia można podzielić zalecaną dawkę pokarmową na 2 lpodania.

Dalsze żywienie szczeniąt zależy w dużej mierze od rasy. Tzw. rasy szybkorosnące (labrador, golden retriever) mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż szczenięta jamnika lub młode buldożki francuskie.

Rodzaje karmy dla psów

Sucha karma

Ma niską zawartość wody (maksymalnie 10-11%).  Obok miski z suchą karmą powinna się znajdować miska z wodą. Szczenię powinno napić się wody w trakcie posiłku lub po posiłku, aby trawienie mogło przebiegać w prawidłowy sposób. Sprawdź np. karmę suchą Pedigree Vital Protection Mini.

Półwilgotna

Wyglądem przypomina bardziej suchą karmę, ale podobnie jak mokra karma ma krótki okres przydatności do spożycia po otwarciu. Jest przeważnie bardziej smakowita niż karmy suche. Zawiera około 20% wody.

Mokra

Charakteryzuje się wysoką zawartością wody (około 70-83%), przez co jest krócej zdatna do spożycia po otwarciu puszki lub saszetki niż sucha karma dla szczeniąt. W przeliczeniu na gramy jest mniej kaloryczna niż sucha karma i jest chętniej zjadana przez psy. Mokra karma jest bardziej aromatyczna niż sucha karma, dlatego psom przeważnie wydaje się bardziej atrakcyjna.

Można wyróżnić trzy rodzaje mokrej karmy dla psów:

Pasztet sprawdzi się w żywieniu psów w każdym wieku. Kawałki w sosie czy galarecie powinny być odpowiednio małej wielkości, aby szczenię mogło sobie z nimi poradzić.  Pamiętaj o tym przy wyborze mokrej karmy w puszcze. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór karmy w puszce dedykowanej dla szczeniąt.

Jakość karmy dla psów

Karma dla szczeniaka musi charakteryzować się optymalną wartością biologiczną, wysoką strawnością (powyżej 80%) oraz kalorycznością zaspokajającą duże potrzeby energetyczne młodych psów. Pamiętaj, by jednak nie przekraczać zalecanej dziennej dawki kalorii. Bardzo ważne jest również białko- jego zawartość oraz strawność, a także właściwe zbilansowanie z energią. Nieprawidłowa podaż białka przez szczenię może mieć negatywne konsekwencje takie jak:

 • opóźnienia wzrostu,
 • spadek odporności,
 • zaburzenia regeneracji tkanek.

H3: Zespół czerwonego włosa – co to jest?

To zaburzenie, które występuje u psów z czarnym umaszczeniem (głównie u labradorów i nowofunlandów) i polega na zmianie ubarwienia na czerwonawe. U czarnych psów występuje większe zapotrzebowanie na fenyloalaninę i tyrozynę, czyli aminokwasy, które biorą udział w wytwarzaniu czarnego pigmentu włosa.

Stałe niedobory tych aminokwasów w pożywieniu szczeniąt mogą być przyczyną czerwonordzawego zabarwienia sierści zwierząt. Zwróć uwagę na zawartość tych dwóch aminokwasów w karmie dla dużych szczeniąt o czarnym umaszczeniu.

Aminokwasy, które powinny być dostarczane psu wraz z pożywieniem:

 • arginina,
 • tryptofan,
 • lizyna,
 • metionina,
 • leucyna,
 • izoleucyna,
 • treonina,
 • histydyna,
 • walina,
 • fenyloalanina.

Karmy dedykowane dla szczeniąt

Wybór odpowiedniej karmy dla szczeniąt nie jest prosty. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów jedzenia dla psów. Kieruj się przede wszystkim jakością karm (wartością odżywczą, strawnością, smakowitością) i ich przeznaczeniem. Najlepszym wyborem jest kupno karmy dedykowanej dla szczeniąt konkretnej rasy lub grupy – np. dla ras miniaturowych.

Karma dla szczeniąt ras szybkorosnących

Idealna karma dla szczeniąt ras szybkorosnących powinna charakteryzować się wysoką kalorycznością przy jednocześnie wysokiej zawartości białka. Szczenięta tych ras osiągają docelową masę ciała dorosłego psa dopiero w wieku 18-24 miesięcy. Do tego czasu wciąż rosną i przybierają na masie ciała.

Lepiej jest podawać małe objętości karmy wysokoenergetycznej niż duże porcji karmy o niższej koncentracji składników odżywczych. Dzięki temu przewód pokarmowy nie jest nadmiernie obciążony dużymi porcjami pokarmu. Zawartość białka powinna wynosić minimum 25% suchej masy.

Zwróć uwagę na zawartość glikozaminoglikanów w karmie dla szczeniąt. Dodatek takich substancji, jak: kwas hialuronowy, siarczan chondroityny oraz glukozaminy pozytywnie wpływa na chrząstki i stawy. Szczenięta tych ras są narażone na wiele chorób układu ruchu, które wynikają z nieprawidłowo zbilansowanej diety.

Choroby ras psów szybkorosnących na tle błędów żywieniowych:

 • osteochondroza,
 • wtórna żywieniowa nadczynność przytarczyc
 • krzywica,

Karma dla szczeniąt ras miniaturowych i małych

Psy małych ras i ras miniaturowych szybciej osiągają masę ciała dorosłego psa (około 6-10 miesiąca życia), niż psy ras dużych i olbrzymich. Oznacza to, że ich potrzeby energetyczne (i na składniki odżywcze) zmniejszają się wcześniej niż u psów dużych ras, co pociąga za sobą konieczność szybszego wprowadzenia karmy dla psów dorosłych

Uniwersalna karma dla szczeniąt

Dostarcza składniki odżywcze niezbędne dla szczeniąt, ale nie jest dedykowana dla konkretnych ras. Nadaje się przede wszystkim do żywienia szczeniąt r średnich psów, w tym także mieszańców.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 70

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?”

 1. Jestem mama 8 miesięcznego gończego hamiltona (urodził się 1 w miocie z wagą 600g) obecnie waży ponad 30kg, wg wzorca dorosły hamiltona powinien ważyć max. 27kg. Cała czas rośnie, wygląda bardzo dobrze, nie jest ani chudy, ani gruby, za to jest wiecznie głodny :/ Jak go karmić, żeby w dorosłym życiu nie miał problemów ze stawami? Może mi ktoś, coś doradzić?

  Odpowiedz
  • Jeśli piesek nie jest gruby, to kilka kilo powyżej wzorca pewnie nie stanowi kłopotu – może po prostu trafił Ci się ogromny pies 🙂 ciężko mi doradzić, bo nie mam doświadczenia z dużymi rasami, ale wiem, że są psy, które po prostu najchętniej cały czas by jadły, co nie znaczy, że trzeba im na to pozwolić. Może spróbuj skonsultować się z wetem, upewnij się, że pies nie ma nadwagi ani nie głoduje (to Ty widzisz go codziennie, więc łatwo wyłapiesz zmiany w zachowaniu) i nie dawaj mu więcej, niż optymalna liczba kalorii dziennie. Nie ma co ryzykować nadwagi w późniejszym życiu.

   Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres