Jaką karmę dla psa wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Pies który je karmę z miski

Zastanawiasz się, jaka karma dla psa będzie najlepsza? Zatem musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników – etap życia swojego czworonoga, jego rasę, wielkość i masę ciała, a także zakres aktywności ruchowej. Wybór karmy dla psa to poważne zadanie, które powinno być dokładnie przemyślane i poparte rzetelnymi argumentami. W końcu to od sposobu żywienia zależy jakość i długość życia Twojego pupila. Chcesz dbać o niego najlepiej, jak potrafisz? Wybierz dla niego najlepszy pokarm!

Jaka karma dla psa? – najważniejsze informacje

Wybór karmy dla psa to poważna decyzja, która ma ogromny wpływ na życie pupila. Dając psu odpowiedni pokarm, dajesz mu zdrowie i szczęście. Oczywiście należy dbać o pozostałe potrzeby behawioralne pupila:

 • jedzenie i woda,
 • żucie i gryzienie,
 • poczucie bezpieczeństwa,
 • sen i odpoczynek,
 • aktywność fizyczna,
 • węszenie (np. zabawy węchowe),
 • towarzystwo, 
 • zachowania płciowe (dlatego warto kastrować psy i suki). 

Wszystkie te potrzeby są bardzo ważne, wszystkie wzajemnie na siebie oddziałują w różnym stopniu. Fundamentalny wpływ na organizm zwierzęcia ma sposób żywienia, który przesądza o kondycji jego ciała oraz stanie zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pies, który jest karmiony prawidłowo, ma się dobrze, zdrowo rośnie i rozwija się, może się rozmnażać i, po prostu, spokojnie żyć.

Psy, choć tak bliskie ludziom, stanowią odrębny od ludzkiego gatunek. Ich budowa ciała oraz procesy życiowe cechują się dużą odmiennością i nie są przystosowane do ludzkiego stylu życia i żywienia. Dlatego, gdy zastanawiasz się, jaką karmę dla psa wybrać, pamiętaj o dwóch ważnych sprawach. 

Jaka karma dla psa? Stała, stabilna pod względem składników odżywczych

Po pierwsze, psy nie potrzebują urozmaiconej diety. Pokarm czworonogów nie może być zróżnicowany pod względem składników odżywczych w każdym produkcie, lecz wręcz przeciwnie – musi być stabilny. Pupil, który codziennie dostaje posiłki złożone ze składników podanych w odpowiednich proporcjach, jest zdrowszy, gdyż nagłe zmiany składu pożywienia są główną przyczyną biegunek u psów.

Dodatkowo, istnieje wiele produktów spożywczych, którymi opiekunowie chętnie częstują swoich pupili, nie wiedząc o ich szkodliwości. Jednym z takich składników jest kakao, zawierające teobrominę. To jeden z alkaloidów purynowych, który u psów nie jest metabolizowany tak efektywnie, jak u ludzi. Teobromina utrzymuje się w przewodzie pokarmowym zwierząt nawet przez kilkanaście godzin i wywołuje zaburzenia ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krążenia. Pies, po zjedzeniu kawałka czekolady, ma obniżone ciśnienie, przyspieszoną akcję serca, rozszerzone naczynia krwionośne i rozluźnione mięśnie. Zmaga się z dolegliwościami żołądkowymi, biegunką, wymiotami. Dla pupila małej rasy już 0,5 g teobrominy może okazać się dawką śmiertelną. Zatem z dzieleniem się z psem domowymi przysmakami i w ogóle z „urozmaicaniem” jego diety należy bardzo uważać. 

Zwierzę powinno przez cały etap życia, na którym się znajduje, dostawać pokarm stabilny pod względem składników odżywczych. Wybór karmy dla psa musi odzwierciedlać wszystkie aktualne potrzeby czworonoga, tak, by raz podjęta decyzja, okazała się dobra i wystarczająca na tyle, by zaspokoić wszelkie potrzeby naszego przyjaciela. Jeśli wydaje się, że pupil jest znudzony dotychczasowym jedzeniem, można je uatrakcyjnić, zmieniając smak dania lub jego teksturę. W takich sytuacjach warto zaproponować psu gotowe psie przekąski, pamiętając oczywiście, by wydzielać je zgodnie z zaleceniami na etykiecie. 

Jaka karma dla psa? Pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana

Po drugie, pies musi dostawać pożywienie, które jest pełnoporcjowe. Pokarmy pełnoporcjowe (suche, wilgotne i półwilgotne), w zależności od przeznaczenia, w pełni realizują zapotrzebowania żywieniowe zwierząt. W przeciwieństwie do pokarmów uzupełniających (przekąsek i innych dodatków dietetycznych) są podstawą prawidłowego sposobu żywienia.

Jaka karma dla psa jest pełnoporcjowa? Ta, która spełnia jednocześnie 6 ważnych cech, a więc jest:

 • kompletna – dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, witamin i minerałów);
 • zbilansowana – podaje wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, pozwalających zrealizować indywidualne zapotrzebowania pokarmowe pupila;
 • strawna – skomponowana w taki sposób, aby dostarczone składniki pokarmowe mogły zostać przyswojone;
 • bezpieczna pod względem chemicznym i mikrobiologicznym – nie może zawierać żadnych składników szkodliwych;
 • smaczna – smak pobudza apetyt, dzięki czemu zwierzę może pobrać odpowiednią ilość pokarmu, a tym samym zrealizować swoje indywidualne potrzeby żywieniowe.

Wybór karmy dla psa sprowadza się właściwie do wyboru jednego, konkretnego pokarmu pełnoporcjowego, który nie wymaga dokładania do miski ponadplanowych posiłków. Wiedząc, jaka karma dla psa będzie dobra dla Twojego pupila i podając ją zgodnie z zaleceniami, możesz mieć pewność, że Twój pies jest żywiony w optymalny sposób, a w jego diecie niczego nie brakuje.

Wybór karmy dla psa – praktyczne wskazówki

Jaka karma dla psa będzie dobra dla Twojego pupila? W wyborze karmy dla psa należy wziąć pod uwagę kilka cech czworonoga:

 • Wiek – potrzeby żywieniowe psa zmieniają się wraz z jego wiekiem. Szczenię powinno dostawać zupełnie inną karmę niż pies dorosły, w innym wypadku grożą mu niedobory, niedożywienie, a w konsekwencji – problemy rozwojowe. Dlatego wybór karmy dla psa musi być dopasowany do etapu życia zwierzęcia.
 • Wielkość i masę ciała – psy różnych ras mają różne zapotrzebowania żywieniowe. Wiedząc, czym różni się chihuahua od doga niemieckiego, łatwo domyślić się, że sposób ich żywienia powinien być zupełnie inny i to już od etapu odsadzenia od matki. Wybór karmy dla psa dorosłego oraz szczenięcia, musi uwzględniać wielkość oraz masę ciała czworonoga.
 • Aktywność fizyczna – ilość kalorii w diecie należy ustalić na podstawie stopnia aktywności zwierzęcia. Psy sportowe i pracujące potrzebują dużo energii, dlatego ich pokarmy powinny być bardziej kaloryczne, niż pokarmy psów kanapowych. Ustalając, jaka karma dla psa będzie najlepsza, należy uwzględnić jego styl życia i temperament.
 • Indywidualne potrzeby – ciąża i laktacja, wszelkiego rodzaju choroby i zaburzenia, w tym również nadwaga i niedowaga, wymagają specjalnego żywienia. Wszelkie zmiany dietetyczne należy omówić z lekarzem weterynarii.
 • Indywidualne preferencje – choć psy nie są wyjątkowymi smakoszami – mają świetnie rozwinięty zmysł węchu, lecz nie smaku – mają swoje upodobania. Każdy troskliwy opiekun doskonale je zna i warto, aby pamiętał o nich, wybierając karmę dla psa.

Jeśli stoisz przed wyborem karmy dla psa, upewnij się, że interesujący Cię produkt, to pokarm pełnoporcjowy. Następnie sprawdź jego przeznaczenie – czy to pokarm dla szczeniąt (np. Pedigree Junior), czy też dla psów dorosłych (np. Pedigree Adult). Wybierz karmę dostosowaną do wielkości i masy ciała swojego pupila. Masz do wyboru pokarm dla psów małych (5-10 kg), średnich (11-25 kg) i dużych (26 – 40 kg).

Jaka sucha karma dla psa, a jaka mokra? – schemat żywienia

Jaka karma dla psa jest lepsza – sucha czy mokra? Każda z nich spełnia w żywieniu czworonogów ważne funkcje. 

 • Pokarm suchy to podstawowy, wysokoenergetyczny i dobrze zbilansowany posiłek. Twarde i suche granulki są sycące, a ich rozgryzanie pomaga oczyszczać zęby czworonoga, a więc zachować zdrowie jamy ustnej.
 • Pokarm mokry, który w większości składa się z wody (wilgotność w mokrych daniach Pedigree wynosi około 80%) poprawia nawodnienie psiego organizmu i wspiera pracę układu moczowego. A ponieważ jest do czterech razy mniej kaloryczny od pokarmu suchego, pozwala zachować równowagę energetyczną, przekładającą się na zdrowie i dobrą kondycję ciała pupila.

Pies, który dostaje zarówno jedzenie suche, jak i mokre, jest karmiony w optymalny sposób, zgodny z zaleceniami ekspertów z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham. Dieta mieszana powinna składać się z pokarmu mokrego i suchego, podanego w równych proporcjach pod względem masy produktu. Ilość i częstotliwość posiłków należy dostosować do wieku, wielkości, masy ciała i stylu życia czworonoga. Warto kierować się wskazówkami, dotyczącymi porcjowania, zamieszczonymi na opakowaniu oraz własnymi spostrzeżeniami. Żywiąc psa, należy bacznie obserwować jego reakcje na jedzenie oraz zachowanie po posiłku. Trzeba też kontrolować masę ciała pupila – to pozwala szybko zareagować i w porę zmienić porcje pokarmu lub skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Jaką suchą karmę dla psa wybrać? Wybór karmy dla psa, tak samo suchej, jak i mokrej, powinien opierać się na tych samych zasadach. Najważniejsze jest, aby przeznaczone dla psa jedzenie było pełnoporcjowe (kompletne, zbilansowane, strawne, bezpieczne i smaczne). Musi odpowiadać indywidualnym potrzebom pupila, zapewniając mu właściwą ilość kalorii i wartości odżywczych. Jak sprawdzić, jaka karma dla psa jest najlepsza? Czytając informacje zawarte na etykiecie. Wybierając karmę dla psa, sprawdź:

 • rodzaj produktu – pełnoporcjowy czy uzupełniający;
 • przeznaczenie karmy – dla szczeniąt lub psów dorosłych ras małych, średnich,dużych;
 • gramaturę opakowania – pamiętaj, że niewykorzystana część mokrego pokarmu może być przechowywana w lodówce przez 2 dni, dlatego zastanów się, jakiej wielkości opakowanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu – saszetki (100 g) czy puszki (400 lub 1200 g);
 • rodzaj pokarmu – suchy, wilgotny, półwilgotny;
 • teksturę karmy – suche granulki, mus, mięsiste kawałki w sosie lub galarecie;
 • źródło protein – drób, wołowina, jagnięcina.

Wybór karmy dla psa nie jest tak trudny, jak myślisz. Wystarczy kierować się potrzebami i preferencjami żywieniowymi pupila i dopasować je do informacji, podanych na opakowaniu. Gotowy, pełnoporcjowy pokarm, dobrany zgodnie z przeznaczeniem, jest optymalnym sposobem żywienia czworonogów, dzięki któremu pies jest zdrowy, ma mocne zęby i kości, piękną sierść oraz mnóstwo energii na zabawę i treningi. To także wygodne rozwiązanie dla opiekunów, którzy nie muszą samodzielnie opracowywać psiego menu (co wymaga rozległej wiedzy, doświadczenia i wolnego czasu) ani martwić się o to, czy w diecie ich pupila na pewno znalazło się to, co powinno. Produkty Pedigree są w 100% kompletne, zbilansowane i smaczne. Zostały opracowane na podstawie badań naukowych Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham. Pozostają zgodne z normami żywieniowymi FEDIAF (Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych). Jeśli nie wiesz, jaką karmę dla psa wybrać, zaufaj ekspertom i wybierz wysokiej jakości pożywne jedzenie, które psy uwielbiają.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów 28

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jaką karmę dla psa wybrać? Na co zwrócić uwagę?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zachowanie

Zabawy węchowe z psem – sprawdzone pomysły

Psy poznają otoczenie głównie poprzez zmysł węchu. Dzięki temu naturalnemu instynktowi współczesne psy identyfikują inne osobniki, ludzi i pożywienie, dlatego bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeb węchowych Twojego podopiecznego. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zabaw węchowych dla psa.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres