Jaka karma dla psa ze schroniska?

Hungry labrador retriever is waiting for feeding.

Zwierzęta przebywające w schroniskach mają zapewnioną wykwalifikowaną opiekę, jednak dodatkowa pomoc zawsze jest w cenie. Poniżej znajdziesz informacje, jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza oraz w jaki inny sposób możesz wesprzeć działalność lokalnego ośrodka dla bezdomnych psów. 

Jaka karma dla psa ze schroniska?

W schronisku przebywają psy, które ze względu na niefortunne wydarzenia, utraciły opiekuna bądź nigdy go nie miały. Wiele z nich doświadczyło trudów życia na ulicy, a niestety nawet przemocy. Wśród przebywających w schroniskach zwierząt znajdują się również psy chorujące i straumatyzowane, a wszystkie bez wyjątku dogłębnie odczuwają samotność. Schroniska zapewniają wykwalifikowaną i empatyczną opiekę, jednak zwierząt pod opieką pracowników i wolontariuszy jest bardzo wiele. Jednym z podstawowych problemów, z którym spotykają się schroniska, jest brak wystarczającej ilości karmy. 

Jeśli chcesz pomóc i zastanawiasz się, jaka karma dla psa ze schroniska będzie dobrym wyborem, podpowiadamy: dla zdrowych zwierząt- każda, która będzie kompletna i zbilansowana i odpowiednio strawna. W praktyce oznacza to, że najlepsza okazuje się pełnoporcjowa karma sucha i mokra. Suche jedzenie zapewnia odpowiednią liczbę kalorii i składników odżywczych w stosunkowo niewielkiej objętości. Witaminy i minerały wchodzące w jej skład idealnie odpowiadają potrzebom czworonogów. Po drugie, jej tekstura oraz substancje aktywne, które może zawierać, pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej zwierząt. Z kolei karma mokra jest wyjątkowo smakowita dla czworonogów i około 4 razy mniej kaloryczna. Nadaje się zatem świetnie dla niejadków a także dla tych zwierząt, które cierpią z powodu nadwagi.

Na rynku dostępnych jest wiele karm pełnoporcjowych – w schronisku przyda się każda z nich. Uniwersalnym wyborem będzie pożywienie dostosowane do potrzeb psów dorosłych, jednak w schroniskach przebywają również szczenięta, psy schorowane i psi seniorzy. Z tego względu – jeśli masz taką możliwość – możesz zakupić karmy pełnoporcjowe wspierające regenerację organizmu po zabiegach sterylizacji lub kastracji oraz zapewniające składniki niezbędne do rozwoju młodych zwierząt. Najlepiej jednak będzie przed zakupem specjalistycznej karmy zadzwonić do konkretnej placówki i zapytać o jej potrzeby – być może wśród podopiecznych znajdują się psy o nietypowych schorzeniach, wymagające konkretnego żywienia. 

Jaką ilość karmy kupić? Oczywiście nie ma tutaj limitu – im więcej jesteś w stanie podarować, tym lepiej. Jednak naprawdę liczy się każda ilość pożywienia. Ekonomicznie najbardziej opłacalne są największe, kilkunastokilogramowe paczki suchego jedzenia – jeśli możesz pozwolić sobie na zakup jednej z nich, ale masz problem z dostarczeniem jej do schroniska, skontaktuj się z jego pracownikami. Z wieloma placówkami związani są wolontariusze, którzy dysponują możliwością przetransportowania pożywienia od darczyńców do schroniska. Możesz także zamówić produkty online i wysłać je pod wskazany adres schroniska.

Czego nie kupować psom w schroniskach? 

Poniższe wskazówki odnoszą się nie tylko do zwierząt przebywających w schroniskach, ale również czworonogów mających swojego opiekuna. Jak już wspomnieliśmy, karma dla psa ze schroniska (i każdego innego) powinna być kompletna i zbilansowana. Należy pamiętać, że musi być również smaczna i bezpieczna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby oprócz karmy pełnoporcjowej kupić podopiecznym ośrodka również przekąski. Zwróćmy jednak uwagę, aby była to bezpieczna karma uzupełniająca, a nie popularne zajęcze czy świńskie uszy, suszone tchawice itp. Tego typu produkty mogą być zanieczyszczone mikrobiologicznie. Ponadto ich gryzienie może powodować uszkodzenia wewnątrz jamy ustnej, a nawet wpływać negatywnie na drożność układu pokarmowego. 

Adoptowany pies ze schroniska: co warto wiedzieć?

Podjąłeś decyzję o adopcji psa ze schroniska? To świetnie! Od dzisiaj zyskujesz najwspanialszego przyjaciela. Z pewnością wiesz, jak ważne są regularne spacery, zabawa i trening, przez które nie tylko realizuje się podstawowe potrzeby psa, ale również nawiązuje z nim relację.

Jeśli chodzi o żywienie, to przede wszystkim, odbierając psa ze schroniska, zasięgnij informacji na temat tego, jaką karmą Twój nowy podopieczny był żywiony. Jeśli była to kompletna i zbilansowana karma, możesz zdecydować się na pozostanie przy niej.  Gdyby zaszła konieczność zmiany karmy (np. na specjalistyczną dla psów kastrowanych), bardzo istotne jest jej stopniowe wprowadzenie w ciągu około tygodnia.

Schemat wprowadzania nowej karmy prezentuje się następująco:

  • I etap: podawanie posiłków złożonych w 25% z nowej karmy i 75% z karmy dotychczasowej,
  • II etap: podawanie posiłków złożonych z obu karm w proporcji 50:50,
  • III etap: podawanie posiłków złożonych w 75% z nowej karmy i 25% z karmy dotychczasowej,
  • IV etap: całkowite odstawienie dotychczasowej karmy, posiłki w 100% złożone z nowej. 

Każdy etap powinien trwać kilka dni. Tego typu stopniowe wprowadzanie nowej karmy chroni układ pokarmowy zwierzęcia i pozwala mu się przyzwyczaić do składu nowego pożywienia. Jeśli w trakcie zmiany pojawią się niepokojące objawy, takie jak biegunka, wymioty czy odmawianie przez psa spożywania posiłków, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Pamiętajmy, że pierwsze dni w nowym domu mogą być dla psa powodem do stresu. Dlatego w tym początkowym okresie różnego rodzaju zaburzenia odżywiania najczęściej wynikają ze zdenerwowania zwierzęcia. Warto zmianę karmy odłożyć w czasie i przez pierwszych kilka dni podawać podopiecznemu jedzenie, którym dotychczas był odżywiany w celu zminimalizowania nowych bodźców. 

Co lepiej wybrać: dary czy wpłaty?

Opieka nad zwierzętami w schroniskach nie sprowadza się oczywiście tylko do zapewniania im dachu nad głową i pożywienia. To także codzienne dbanie o realizację podstawowych potrzeb: ruchu, relacji z człowiekiem, zabawy. Zwierzęta wymagają również bieżącej opieki medycznej, w tym szczepień i regularnych odrobaczeń. Na wszystkie te aspekty działalności schroniska potrzebne są odpowiednie fundusze. Z tego względu, jeśli masz taką możliwość – warto wpłacać nawet niewielkie kwoty na konto danej placówki. Dobrym sposobem na wspieranie jej działalności jest również przeznaczenie 1% swojego podatku.

Oprócz wpłat i darów (pełnoporcjowej karmy, akcesoriów dla zwierząt) możesz również podarować podopiecznym schroniska swój czas. Każda placówka z chęcią przyjmuje wolontariuszy, którzy chcieliby wyprowadzać psy, bawić się z nimi czy wspierać pracowników w codziennych obowiązkach. Dla miłośników psów jest to niebywale satysfakcjonujące zajęcie, w którego trakcie często znajdują nowego czworonożnego kompana. 

Pamiętaj, że nie ma znaczenia, którą formę pomocy wybierzesz – każda z nich z pewnością zostanie doceniona. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres