Jaka dieta dla psa po kastracji?

Dieta psa po kastracji

Kastracja przynosi wiele korzyści nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim dla samych psów. Jej konsekwencją są trwałe zmiany hormonalne w organizmie zwierząt, które skutkują obniżeniem tempa metabolizmu. Z tego powodu wykastrowane zwierzęta potrzebują specjalnego nadzoru nad zawartością ich misek. Sprawdź jaka powinna być dieta po kastracji.

Stały dostęp do karmy jest bezwzględnie niezalecany, gdyż psy zazwyczaj zjadają więcej niż potrzebują. Jest to związane z zachowaniem ich przodków, którzy najadali się „na zapas” i byli przystosowani do dłuższych okresów głodu. Pies – zwłaszcza po kastracji – powinien otrzymywać stałą dawkę pokarmu, dostosowaną do jego wieku, masy ciała i aktywności.  Chcesz wiedzieć, jak karmić psa po sterylizacji? Przeczytaj.

Kastracja a sterylizacja

Kastracja i sterylizacja często używane są zamiennie, choć nie do końca jest to poprawne. Kastracja oznacza wycięcie narządów płciowych (gonad), czyli jąder u samców, jajników z macicą lub samych jajników u samic.  Sterylizacja natomiast polega jedynie na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u samców i jajowodów u suk. Podczas sterylizacji niczego się nie usuwa – w przeciwieństwie do kastracji. Kastracja jest zabiegiem nieodwracalnym. Zwierzę po usunięciu jajników lub jąder jest trwale bezpłodne. 

W weterynarii, sterylizacja także jest nieodwracalna i oznacza trwałą bezpłodność. U ludzi, w niektórych przypadkach można przywrócić płodność – np. u mężczyzn po wazektomii. W weterynarii przywrócenie płodności po sterylizacji nie ma zastosowania.

Każdy opiekun, decydując się na antykoncepcję chirurgiczną u swojego czworonoga, powinien być świadomy, że to decyzja bezpowrotnie pozbawiająca psa płodności. Jednakże z punktu widzenia odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami i zwalczania bezdomności psów, warto wiedzieć, że rozmnażane powinny być jedynie rasowe osobniki hodowlane.

Kiedy kastrować psa?

Psy można kastrować w wieku szczenięcym, od 8 tygodnia życia, jednak zazwyczaj robi się to później, tuż przed osiągnięciem dojrzałości płciowej czworonoga. Kastracja psów jest przeprowadzana najczęściej między 7 a 12 miesiącem życia. Suki kastruje się natomiast nieco wcześniej, już w wieku 6-7 miesięcy. Dokładny termin kastracji pupila omów ze swoim lekarzem weterynarii.

Co się zmienia po kastracji (sterylizacji) psa?

Jądra i jajniki to gruczoły, które produkują hormony – odpowiednio androgeny (testosteron) i estrogeny. Te hormony odpowiadają za zachowania płciowe i biorą udział w dojrzewaniu odpowiednio plemników i komórek jajowych, ale nie tylko. Są elementem układu hormonalnego, który reguluje także metabolizm.

Tempo przemian metabolicznych spada wraz z wiekiem. Kastracja prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości po zabiegu, głównie u samic. Zmiany metaboliczne sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, co obserwuje się przede wszystkim u suk. Jednym z istotnych czynników odpowiedzialnych za problem otyłości u psów kastrowanych jest także wzrost apetytu, co również jest związane ze zmianami hormonalnymi..

Aby utrzymać zdrową masę ciała, należy trzymać ścisłą dietę i zwiększyć codzienną aktywność fizyczną. Wykastrowane psy mogą być bardziej zainteresowane zawartością miski niż długim spacerem, dlatego dobrym sposobem jest zachęcenie pupila do aktywności na spacerze właśnie za pomocą przysmaków dla psów. Pamiętaj, że wszystkie przekąski powinny być uwzględnione w dziennym bilansie kalorii.  

Część opiekunów zauważa, że ich wykastrowane psy stają się bardziej poważne, ich zachowania są stabilne i nie rozpraszają się tak łatwo jak kiedyś. Wynika to między innymi z tego, że nie czują popędu płciowego. Psy nie uganiają się za suczkami, a suczki nie mają cieczek i związanych z nią zachowań, nie cierpią także na ciąże urojone. Charaktery psów nie zmieniają się po kastracji, jest to niemożliwe. Jedynie niektóre ich zachowania, związane z hormonami płciowymi, mogą się zmienić. Warto również zauważyć, że często zabieg kastracji przypada na okres osiągnięcia dojrzałości, co może także wpływać na zachowanie zwierząt.

Potwierdzają to badania zachowania szczeniąt z jednego miotu, spośród których wykastrowano jedynie część osobników. Nie wykazały żadnych różnic. Wszystkie psy, niezależnie od tego, czy były poddane kastracji czy nie, wykazywały typowe zachowania, charakterystyczne dla swojej grupy wiekowej.

Jak karmić wykastrowanego psa?

Codzienna dawka karmy dla psa po kastracji jest dobierana indywidualnie. Zależy od trybu życia zwierzęcia, jego aktywności fizycznej, masy ciała, wieku. Żywiąc pupila pełnoporcjową karmą gotową, dokładne zalecenia znajdziesz na etykiecie produktu.

Od czego zależy dawka pokarmowa dla psa po kastracji?

 • masy ciała psa,
 • stopnia aktywności w ciągu dnia,
 • wieku,
 • kaloryczności karmy.

Szacuje się, że zapotrzebowanie energetyczne psów po kastracji zmniejsza się o 25-30%. Zatem o tyle należy zmniejszyć podaż karmy lub zmienić dotychczasową karmę na specjalistyczną , przeznaczoną dla psów po kastracji.

Zmiana karmy nie powinna być gwałtowna. Możesz już przed kastracją dosypywać psu do miski niewielkie ilości nowej, mniej kalorycznej karmy. Mieszaj ją ze starą karmą i stopniowo, co kilka dni zwiększaj udział nowego pokarmu. Nagła zmiana karmy może być przyczyną biegunek, dlatego lepiej wprowadzić ją powoli i stopniowo przez około 7-10 dni przyzwyczajać do niej przewód pokarmowy pupila.

Nie wszystkie psy lubią smak karmy specjalistycznej, przeznaczonej dla psów po kastracji. Taka karma zawiera mniej tłuszczów, dlatego dla części zwierząt jest mniej smakowita. Pupil może początkowo odchodzić od miski i czekać w nadziei, że dostanie coś lepszego. Pamiętaj, że musisz być konsekwentny. Nie podawaj czworonogowi innej karmy. Pies zje posiłek, gdy poczuje głód.

Zwróć uwagę na zalecaną dzienną dawkę pokarmową, podaną na opakowaniu karmy. Koniecznie dostosuj zawartość miski do zaleceń producenta. Nie możesz podawać psu tej samej ilości karmy, należy ją skorygować za każdym razem, kiedy zmieniasz karmę lub Twój pies przybiera bądź traci na wadze.

Poinformuj wszystkich domowników o zakazie dokarmiania pupila. Wszystkie przekąski powinny być uwzględnione w dziennym bilansie kalorii, dlatego nie wolno dawać psu dodatkowych przysmaków. Psie smakołyki zmień na te, które mają mniej kalorii. Dobrym pomysłem jest podawanie psu suszonych przekąsek. Wypróbuj np. Pedigree Ranchos.

Zwierzęta po kastracji mają zwiększony apetyt, dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do miski z karmą. Podziel zalecaną dzienną dawkę karmy dla Twojego psa na 2-3 porcje. Jeśli nie ma Cię w domu przez wiele godzin, skorzystaj z misek czasowych. Przed wyjściem z domu wystarczy włożyć karmę do takiej miski, zamknąć pokrywę i ustawić czasomierz. Po czasie określonym na liczniku miska otworzy się, a pies będzie mógł zjeść posiłek.

Aby obliczyć precyzyjną dawkę pokarmową, możesz korzystać z wagi kuchennej do odmierzania dokładnych porcji pokarmu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie podałeś psu ani za dużo, ani za mało jedzenia. Waż ulubieńca raz na tydzień i naucz się oceniać kondycję jego ciała (BCS- body condition score). Dzięki temu zauważysz, gdyby Twój pies przybierał lub tracił na wadze.

Jaką karmę wybrać dla psa po kastracji?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ karma powinna być dobierana indywidualnie. Część psów po kastracji może jeść tę samą karmę, ale w mniejszej ilości niż kiedyś. Dla reszty zwierząt zmniejszenie dawki pokarmowej sprawi, że będą czuły głód. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie karmy specjalistycznej dla psów po kastracji. Taka karma jest mniej kaloryczna od zwykłej karmy dla dorosłych zwierząt, dlatego pies może zjeść większą objętość takiej karmy niż w przypadku jedzenia o standardowej energetyczności. Pamiętaj jednak, by trzymać się zalecanych proporcji podanych na odwrocie opakowania.

Karmy dla psów po kastracji są dostępne zarówno w formie suchej, jak i mokrej. Mają tak skomponowany skład, że zapewniają psu posiłki zbilansowane pod kątem składników odżywczych i energii. Powodują uczucie sytości, dlatego zmniejszają ewentualne skłonności do podjadania czy żebrania. Często zawierają również składniki przyspieszające spalanie tłuszczów, np. L-karnitynę.

Zwróć uwagę na zawartość minerałów w karmie, szczególnie, jeśli masz psa rasy miniaturowej, np. Yorkshire terier czy shih-tzu. Odpowiedni bilans makro- i mikroelementów powinien chronić wrażliwe drogi moczowe. Jeśli Twój pies jest chory, np. kamicę dróg moczowych, problemy trawienne lub niewydolność wątroby, jego dietę należy omówić z lekarzem weterynarii.

Innym rozwiązaniem może być także  stosowanie karmy „light”, która pomaga walczyć z nadwagą. To dobre rozwiązanie dla psów, których masa ciała jest o 15-30% większa od optymalnej dla danej rasy, ale nie zaleca się jej podawać psu prewencyjnie, kiedy jego masa ciała mieści się w normie. Wówczas najlepszą karmą jest ta dla psów po kastracji.

Jak walczyć z otyłością u psów?

Otyłość, w przeciwieństwie do nadwagi, to choroba. Definiuje się ją jako przewlekły stan chorobowy, powodowany nadmierną podażą energii w karmie w stosunku do zapotrzebowania organizmu. O otyłości mówi się wtedy, gdy masa ciała czworonoga przekracza tę optymalną, typową dla danej rasy o ponad 30%.

Psy borykające się z otyłością żyją krócej niż psy, które mają optymalną masę ciała. Dzieje się tak, ponieważ otyłość jest przyczyną licznych przewlekłych schorzeń, które mogą stopniowo pogarszać stan zdrowia psa, a w konsekwencji prowadzić do śmierci.

Leczenie otyłości powinno przebiegać pod okiem lekarza weterynarii. Nagła zmiana dawki pokarmowej i ogromny wysiłek fizyczny mogą być dla psa obciążające, dlatego kluczowe jest stopniowe wprowadzanie zmian.

Konsekwencje otyłości u psów:

 • cukrzyca,
 • choroby układu ruchu,
 • choroby nerek,
 • spadek odporności,
 • zmiany hormonalne,
 • zmiany metaboliczne
 • większa prawdopodobieństwo niektórych chorób nowotworowych.

Ponadto, otyłość utrudnia leczenie psów z niewydolnością krążeniowo-oddechową i może być przeciwskazaniem do znieczulenia.

Profilaktyka otyłości u psów z nadwagą:

 • wybór odpowiedniego sposobu żywienia (rodzaj karmy, ilość i częstotliwość),
 • zakaz podawania pupilowi psich przekąsek, których nie wliczono w dzienny bilans kalorii,
 • regularna aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości i stanu zwierzęcia,
 • regularne kontrole masy i kondycji ciała.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 53

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jaka dieta dla psa po kastracji?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres