Jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy?

jak-zachecic-psa-do-jedzenia-suchej-karmy

Pełnoporcjowa sucha karma ma wiele zalet – dostarcza psu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, wspiera zdrowie jego jamy ustnej i jest wygodna dla opiekuna. Jednak co zrobić, gdy nasz pies nie przepada za suchą karmą? Jak zachęcić psa do jedzenia tego rodzaju pożywienia?

Dlaczego warto podawać psu suchą karmę?

Sucha karma jest pokarmem zbilansowanym, więc dostarcza psu wszystkie, potrzebne składniki odżywcze. Ponadto gryzienie granulek pomaga psom dbać o dziąsła i zęby, usuwając osad. Nie należy jednak zapominać, że podstawowym elementem higieny jamy ustnej u psa jest mycie zębów. 

Opiekunowie doceniają suchą karmę za to, że zachowuje świeżość dłużej niż pokarm mokry. Po otwarciu bez obaw można przechowywać ją przez kilka tygodni w kuchennej szafce. Do tego dostępna jest w wygodnych, dużych opakowaniach, co ma szczególne znaczenie w przypadku większych psów. Co więcej, taką karmę można wszędzie ze sobą zabrać – na kilkugodzinny spacer czy nawet dłuższą podróż. 

Sucha karma charakteryzuje się jednak niską wilgotnością, dlatego niezwykle ważne jest to, żeby pies miał zawsze dostęp do miski z czystą i świeżą wodą – najlepiej jest ustawić ją w pobliżu jedzenia.

Pies nie chce jeść suchej karmy – jakie mogą być przyczyny?

Krótkotrwała utrata apetytu, bez dodatkowych objawów, nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia dorosłego psa, mimo to wówczas należy zwierzę uważnie obserwować. Jeśli pies odmawia jedzenia przez dłuższy czas niż 1–2 dni lub towarzyszą temu takie objawy, jak osowiałość, biegunka, zaparcia, wymioty, podwyższona temperatura ciała, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Do częstych przyczyn niechęci do suchej karmy należą schorzenia w obrębie jamy ustnej u psa. Może być to ciało obce, które utkwiło w podniebieniu lub choroby przyzębia. Pies wykazuje wówczas zainteresowanie karmą, ale nie jest w stanie jej zjeść. Powodem braku apetytu mogą być też: zaburzenia neurologiczne, ból, wysoka temperatura ciała, choroby narządów wewnętrznych, zaburzenia endokrynologiczne, zatrucia, choroby zakaźne, utrata węchu. Silny stres, np. po zmianie lub utracie opiekuna również może wywołać u psa brak łaknienia. 

Przyczyny braku apetytu, niezwiązane ze zdrowiem czworonoga:

 • karma jest zwietrzała lub nieświeża – może to być spowodowane zarówno tym, że zbyt długo leżała w misce, jak i niewłaściwym przechowywaniem;
 • miska jest brudna;
 • pies jest przekarmiony – dzieje się tak najczęściej, gdy czworonóg ma stały dostęp do jedzenia lub otrzymuje zbyt dużo smakołyków w codziennym menu;
 • pies jest przyzwyczajony do mokrej karmy;
 • zbyt szybkie i nagłe wprowadzenie nowej karmy – gwałtowna zmiana pożywienia może skutkować nie tylko odmawianiem posiłków, ale też problemami z układem pokarmowym, w tym przede wszystkim biegunką lub bólem brzucha;
 • psu po prostu nie smakuje karma – zwierzę przyzwyczajone do spożywania jedzenia o określonym smaku, może być sceptycznie nastawione do wszelkich nowości;
 • nieodpowiedni kształt, wielkość lub twardość granulek.

Jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy?

Pamiętaj: gdy pies nie chce jeść ani suchej karmy, ani żadnej innej, powinieneś najpierw zgłosić się z nim do lekarza weterynarii. Brak apetytu u psa może wynikać z choroby. Jeżeli problemy zdrowotne zostaną wykluczone, możesz wypróbować jeden z poniższych sposobów na to, jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy:

 • Dosmaczanie – do suchej karmy możesz dodać trochę mokrej, która jest bardziej aromatyczna i chętniej zjadana. W wyjątkowych sytuacjach możesz dodać do karmy ulubiony przysmak dla psa, aby zwiększyć smakowitość posiłku. Miej przy tym na uwadze, że jeśli do dziennej dawki karmy dodajesz jakiekolwiek inne jedzenie, musisz zmniejszyć porcję, by nie doszło do przekarmienia czworonoga i w konsekwencji do rozwoju nadwagi i otyłości. 
 • Łączenie karmienia z zabawą – użyj maty węchowej lub zabawki, w której będziesz mógł ukryć granulki suchej karmy.
 • Zmiana miejsca karmienia – jeśli przyczyną niejedzenia jest stres, postaw miskę w takim miejscu, w którym Twój pupil będzie czuł się bezpiecznie. 
 • Odpowiednia porcja ruchu – dostosuj intensywność wysiłku do wieku psa. Psy mają większy apetyt po aktywności fizycznej, dlatego staraj się karmić psa zawsze po dłuższych spacerach. Pamiętaj jednak, by zachować odstęp pomiędzy aktywnością a posiłkiem (około 0,5–1 godzina), ponieważ u niektórych ras, takich jak owczarek niemiecki, jedzenie bezpośrednio po intensywnym ruchu, wiąże się z ryzykiem rozszerzenia i skrętu żołądka.

Co zrobić, żeby pies jadł suchą karmę?

Przekonanie psa do jedzenia suchej karmy bywa trudnym zadaniem, zwłaszcza w przypadku starszych czworonogów, które mają już swoje przyzwyczajenia. Dużo łatwiej jest zachęcić szczenię do jedzenia suchej karmy. Przekonanie czworonoga do jedzenia będzie wymagało od opiekuna nieco cierpliwości. Najskuteczniejszym sposobem jest najpierw znalezienie przyczyny, a następnie dobranie do niej rozwiązania. Oto przykładowe sposoby na to, jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy:

 • miska z pokarmem powinna być wystawiana na 20–30 minut, po czym należy posprzątać niezjedzone pożywienie – dotyczy to zarówno mokrej, jak i suchej karmy;
 • myj miskę po każdym posiłku;
 • szczelnie zamykaj paczkę z pokarmem – np. przy pomocy strunowego zamknięcia, a jeśli takiego nie posiada, użyj klipsów lub przełóż ją do szczelnego pojemnika;
 • suchą karmę przechowuj w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, np. w kuchennej szafce;
 • ustal stałe pory posiłków i odmierzaj porcję pokarmu zgodną z zapotrzebowaniem Twojego pupila;
 • przysmaki podawaj z umiarem – nie powinny one dostarczać więcej niż 10% dziennej dawki kalorii;
 • jeśli pies nie chce jeść suchej karmy, bo przyzwyczaił się do mokrego jedzenia, możesz zacząć od namaczania suchych granulek w wodzie lub mięsnym wywarze ugotowanym bez dodatku przypraw – być może chętniej zje miękki pokarm, a z czasem przekona się też do suchych granulek;
 • nową karmę wprowadzaj do diety pupila stopniowo, mieszając ją z dotychczas podawaną karmą;
 • gdy podczas przestawiania psa na nową karmę, zauważysz, że wybiera z miski tylko granulki dotychczas otrzymywanego pożywienia, możesz też spróbować podać mu karmę tego samego producenta, ale o innym smaku;
 • wybierz suchą karmę dopasowaną do potrzeb swojego pupila – jego wieku oraz rasy: szczenięta i psy ras małych wymagają karmy o odpowiednio mniejszych granulkach niż dorosłe psy ras średnich i dużych; wielkość oraz kształt granulek mają również znaczenie w przypadku ras brachycefalicznych, takich jak boksery, buldogi angielskie i francuskie, mopsy, pekińczyki czy shih-tzu.

Jak zachęcić chorego psa do jedzenia?

Jeśli niechęć do jedzenia suchej karmy wynika ze schorzeń jamy ustnej, na czas leczenia powinniśmy podawać psu mokrą karmę lub suchą, ale namoczoną w wodzie. Niezależnie od tego, czy pies zmaga się z problemami w obrębie jamy ustnej, czy cierpi na inne schorzenia, chore zwierzę może mieć po prostu słabszy apetyt. W żadnym wypadku nie powinniśmy interweniować samodzielnie, ale skonsultować się w kwestii żywienia z lekarzem weterynarii, który doradzi nam, jaką karmę podawać psu i jak ewentualnie “namówić” go do jedzenia. 

Jak zachęcić psa do jedzenia po chorobie? Podczas rekonwalescencji również trzeba polegać na opinii lekarza weterynarii. Po zakończeniu leczenia otrzymamy od specjalisty wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące żywienia czworonoga. Karmienie psa po chorobie najczęściej polega na stopniowym powrocie do dotychczasowej karmy. Jednak w przypadku niektórych chorób zwierzęta powinny otrzymywać specjalistyczną karmę weterynaryjną przez dłuższy czas, nawet do końca życia. Dlatego tak ważne jest, aby dieta psa po chorobie była skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Jeśli pies kategorycznie odmawia jedzenia suchej karmy lub ze względu na wiek i braki w uzębieniu, nie może jej jeść, podawaj mu mokrą karmę i jednocześnie zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej – szczotkowanie zębów. U niektórych czworonogów konieczne może okazać się dodatkowo usuwanie kamienia nazębnego – zabieg przeprowadzany przez lekarza weterynarii, z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Z tego powodu tak ważne są regularne- raz na pół roku- kontrole stomatologiczne.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa oraz jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia.

Pies w łózku
Zachowanie

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres