Jak wybrać karmę dla małych psów?

Pies małej rasy podczas jedzenia karmy dla psów

Wybór karm dla psów na rynku jest tak ogromny, że nietrudno się pogubić. Oprócz oczywistego podziału na wiek (pokarm typu junior, adult i senior), spotykamy się również z karmą dostosowaną do konkretnej rasy bądź z produktami przeznaczonymi dla poszczególnych grup psów (małych, średnich i dużych). Jaką karmę dla małych psów wybrać? Czy warto kierować się masą ciała psa?

Duże potrzeby małych psów

Wybierając karmę dla małego psa, należy wziąć pod uwagę:

 • wielkość psa,
 • wiek,
 • aktywność fizyczną,
 • stan fizjologiczny,
 • predyspozycje do pewnych schorzeń,
 • indywidualne potrzeby.

Dwa najważniejsze kryteria wyboru karmy dla małych psów to wiek i masa ciała. Psy ras miniaturowych i małych osiągają do 10 kg masy ciała. Dla porównania największe psy ważą ponad 50 kg (do nawet 150 kg!). To oczywiste, że ich dieta powinna się różnić. 

Małe psy mają szybszy metabolizm i w związku z tym większe zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do masy ciała niż duże czworonogi. Dobrym rozwiązaniem jest więc żywienie ich karmą dedykowaną dla konkretnej rasy lub dla grupy psów o masie ciała do 10 kg. Takie gotowe kompozycje składników odżywczych są bezpieczne i wspierają optymalne funkcjonowanie zwierząt.

Szczenięta małych ras rosną szybko i bardzo wcześnie osiągają dojrzałość – w wieku 6-10 miesięcy. Młode, rosnące psy potrzebują zupełnie innego rodzaju pożywienia, odpowiedniego dla ich delikatnego układu pokarmowego, zbilansowanego pod względem ilości energii i składników odżywczych. Szczenięta, niezależnie od rasy, cechują się dużą ruchliwością i chęcią do zabawy. Do tego cały czas rosną. To oczywiste, że potrzebują więcej kalorii na kilogram masy ciała niż dorosłe psy. Karmę dla małych psów typu adult należy wprowadzić, kiedy tylko pupil przestanie rosnąć, czyli w przypadku ras małych i miniaturowych nie później niż około 10-12 miesiąca życia. Błędem jest długotrwałe podawanie psom małych ras karmy dla szczeniąt, gdyż można w ten sposób doprowadzić do nadwagi. 

Najlepsza karma dla psów małych ras

Dobra karma dla psów małych ras powinna charakteryzować się następującymi cechami:

 • odpowiednio dobrana dawka białka – psy z włosami (np. Yorkshire terrier, maltańczyk, shih tzu) zużywają aż 30% dziennego zapotrzebowania na białko na regenerację skóry i włosów;
 • właściwa ilość i proporcje składników mineralnych – w trosce o zdrowie dróg moczowych;
 • zdrowy stosunek wapnia do fosforu w karmie dla szczeniąt (około 1,8:1) – zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój układu kostnego;
 • optymalna zawartość błonnika pokarmowego – psy krótkoczaszkowe (rasy brachycefaliczne, np. mops czy buldog francuski) powinny być żywione karmą zawierającą odpowiednią ilość dobrej jakości błonnika pokarmowego, który usprawnia perystaltykę jelit;
 • wspomaga czyszczenie zębów – z tego względu w menu małych psów powinna pojawić się sucha karma, a także – jako uzupełnienie diety – przysmaki dentystyczne typu Pedigree® DentaStix;
 • odpowiednia wielkość i kształt granulek – sucha karma dla małych psów ma postać niewielkich chrupek o różnych kształtach, które łatwo pobrać z miski, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku ras brachycefalicznych o specyficznej, skróconej budowie twarzoczaszki.

Jak dawkować karmę dla małych psów?

Wartość energetyczna codziennych posiłków nie powinna być większa niż dzienne zapotrzebowanie małego psa. Jak ustalić właściwą dawkę karmy dla małych psów? Pomocne są tabele znajdujące się na opakowaniach gotowych produktów. Znajdziemy tam dokładną instrukcję, jak porcjować karmę dla małych ras uwzględniając masę ciała i wiek zwierzęcia. Jednocześnie należy bacznie obserwować czworonoga i ważyć go regularnie, aby kontrolować jego masę ciała. Jeśli pies wyraźnie przytyje lub schudnie, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który ustali przyczynę nadwagi bądź niedowagi i pomoże w dobraniu odpowiedniej porcji pokarmu. 

Karmienie małych psów

Małe psy mogą mieć problemy ze strawieniem większych porcji pokarmu. W związku z tym powinny być karmione 2-3 razy w ciągu dnia, mniejszymi posiłkami, o stałych porach. Miskę należy pozostawić dostępną jedynie przez 20-30 minut. Niezjedzoną karmę trzeba wyrzucić. Nie zaleca się stałego dostępu do karmy dla małych psów, ponieważ zwierzęta te mają tendencję do przejadania się, co może skutkować nadwagą i otyłością. Wyjątkową skłonność do przybierania na wadze mają takie rasy, jak jamniki czy mopsy.

Karmy dla małych psów dostępne są najczęściej w niedużych opakowaniach. Dzięki temu zachowują świeżość aż do ostatniej porcji. Dotyczy to nie tylko mokrej, ale też suchej karmy, która może się zepsuć, gdy jest zbyt długo otwarta i narażona na wilgoć, promienie słoneczne czy wysoką temperaturę. Jeśli opakowanie nie posiada strunowego zamknięcia, warto przesypać ją do szczelnego, nieprzezroczystego pojemnika, by dłużej zachowała świeżość i walory smakowe.

Karma dla małych psów – sucha czy mokra?

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla psów małych ras to pokarm pełnoporcjowy, który podany w odpowiedniej ilości, zapewnia psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Żywienie mieszane, czyli podawanie mokrej i suchej karmy w proporcji 1:1 pod względem masy, pozwala na korzystanie z zalet obu pokarmów.

Schorzenia stomatologiczne, zwłaszcza choroby przyzębia, są powszechnym problemem w przypadku psów małych ras. Sucha karma dla małych psów pomaga w czyszczeniu zębów i zmniejsza ryzyko osadzania się kamienia nazębnego. Dodatkowo ten typ pożywienia jest wysokoenergetyczny, wydajny i nie psuje się szybko dzięki niskiej zawartości wody.

Psy ras małych i miniaturowych mają również skłonności do kamicy moczowej, a spożywanie mokrej karmy to sposób na dodatkowe nawodnienie. Należy przy tym pamiętać o zapewnieniu psu stałego dostępu do czystej i świeżej wody. Dzięki wyższej zawartości wody mokra karma charakteryzuje się niższą kalorycznością – zawiera około 4 razy mniej kalorii w 100 g produktu niż karma sucha, pomaga więc w utrzymaniu prawidłowej masy i kondycji ciała czworonoga.

Niektórzy opiekunowie decydują się na stosowanie domowej karmy dla małych psów, jednak jest to trudne i odpowiedzialne zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy na temat żywienia zwierząt. Podczas przygotowywania domowych posiłków nietrudno o błąd, który może negatywnie wpłynąć na zdrowie psa. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 34

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres