Jak odchudzić psa z nadwagą?

Jak odchudzic psa2

Nadwaga dotyczy zwierząt, których masa ciała jest większa o 15-30% od wagi optymalnej. Natomiast otyłość to przekroczenie właściwej masy ciała psa danej rasy o ponad 30%. Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie odchudzić psa? Które rasy mają większą tendencję do tycia? Czy istnieje karma odchudzająca dla psa? Przeczytaj.

Kiedy pies ma nadwagę?

To, czy pies ma nadwagę, nie zawsze można ocenić wzrokowo.Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opisów ras, w których uwzględnia się dopuszczalne przedziały masy ciała zwierząt. Wartości wykraczające poza górną normę świadczą o nadwadze psa lub otyłości.

Kolejną metodą oceny, czy pies ma nadwagę, jest 5- lub 9-punktowa skala BCS (body condition score – ocena kondycji ciała).

Optymalny przedział masy ciała dla wybranych ras:

 • Bernardyn: 50-90kg,
 • Nowofundland: 50-70kg,
 • Dog: 45-55kg,
 • Berneński pies pasterski: 40-44kg,
 • Doberman: 30-40kg,
 • Golden retriever: 27-36kg,
 • Labrador: 25-34kg,
 • Chow chow: 20-32kg,
 • Bokser: 25-32kg,
 • Border Collie: 14-20kg,
 • Cocker Spaniel: 13-15kg,
 • Beagle: 8-14kg,
 • Buldożek francuski: 10-13kg,
 • Jamnik: 9-12kg,
 • Mops: 6-8kg,
 • Shih Tzu: 5-7kg,
 • Maltańczyk: 2-3kg,
 • Yorkshire Terrier: 24kg.

Określenie idealnej masy ciała dla konkretnego psa nie zawsze jest proste. Może sprawiać problemy, szczególnie, kiedy pies jest mieszańcem. Do kundelków trzeba podchodzić indywidualnie. Opisy ras w ich przypadku nie są pomocne.

Do oceny sylwetki wszystkich psów świetnie nadaje się, jak wspomnieliśmy, 5- lub 9-punktowa skala kondycji zwierząt, tzw. Body Condition Score (BCS). Obie skale opisują kondycje czworonogów – od skrajnego wychudzenia, niedowagę, poprzez idealną sylwetkę, po nadwagę i otyłość. Kondycjom można przyporządkować odpowiednio numery od 1 do 5 lub od 1 do 9, gdzie najniższa liczba zawsze świadczy o kacheksji (skrajnym wychudzeniu), a najwyższa o otyłości.  

Ocena kondycji czworonoga powinna się składać z oceny wzrokowej, ale także palpacyjnej (za pomocą dłoni). Ta druga ma szczególne znaczenie u psów długowłosych, dla których sama ocena optyczna może być myląca.

Wzrokowo należy ocenić obrys w okolicy:

 • tułowia, patrząc z góry (z uwzględnieniem wcięcia w talii),
 • tułowia z boku (uwzględniając widoczność żeber, guzów biodrowych i wyrostków kolczystych kręgosłupa),
 • brzucha z boku (podkasanie brzucha lub jego brak).

Palpacyjnie należy ocenić grubość tkanki tłuszczowej w okolicy:

 • brzucha,
 • żeber,
 • okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
 • nasady ogona.

Optymalną kondycję zwierzęcia określa się za pomocą środkowych wartości. W przypadku skali 5-punktowej będzie to wartość 3, w skali 9-punktowej 5. Psy z nadwagą lub otyłością otrzymują odpowiednio wyższe wartości w skali BCS.

Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej a nadwaga:

Optymalna zawartość tkanki tłuszczowej u zdrowego psa waha się między 15 a 25%. Wszystkie wyższe wartości świadczą o nadwadze lub otyłości. Psy ze skrajną otyłością charakteryzują się tkanką tłuszczową powyżej 50%.

Które rasy psów mają tendencję do tycia?

Labrador retriever,
Golden Retriever,
Beagle,
Basset,
Nowofunland,
Cavalier King Charles Spaniel,
Owczarek szkocki długowłosy,
Berneński pies pasterski,
Bernardyn.

Od czego tyją psy?

Dzikie psy, żyjące na wolności, jadały rzadko, ale bardzo obficie. Polowały dopiero wtedy, kiedy czuły głód. Swoją ofiarę zjadały w pośpiechu, w obawie przed psami wyżej w hierarchii stada. Jadły na zapas, ponieważ nie wiedziały, kiedy przytrafi się kolejna okazja do posiłku.

Współczesne psy domowe mają podobne zachowania żywieniowe, mimo że nie muszą konkurować z innymi zwierzętami o pokarm. Jedzą zachłannie i szybko (w obawie przed innymi drapieżnikami), jedzą też na zapas, dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu. Te zachowania są na tyle silne, że niektóre psy domowe nie potrafią się ich wyzbyć (mimo pełnej miski), dlatego dużą rolę w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała psa odrywa jego opiekun.

Psy tyją, kiedy dostają zbyt dużo energii w pokarmie. Wiek, w którym zaczynają przybierać dodatkowe kilogramy jest różny, zależy od średniej długości życia dla wybranej rasy. Przyjmuje się, że tendencja do przybierania na wadze staje się największa w wieku średnim psa, czyli w wieku kilku lat. Prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi czy otyłości spada około 12-14 roku życia.

Masa ciała psów dorosłych zależy od wielu czynników:

 • genetycznych (osobniczych lub rasowych predyspozycji do tycia),
 • hormonalnych,
 • behawioralnych
 • środowiskowych.

Czynniki genetyczne a masa ciała psa

Niektóre rasy psów, jak np. labradory, mają tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej, dlatego ich masę należy kontrolować za pomocą właściwej karmy oraz odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Niektóre osobniki mogą także wykazywać rodzinną tendencję do tycia, przekazywaną potomstwu genetycznie.

Czynniki hormonalne a masa ciała psa

Zapotrzebowanie na energię po kastracji zmniejsza się o około 25-30%. Kastracja (sterylizacja) zwierząt powoduje spadek produkcji i wydzielania hormonów płciowych – testosteronu i estrogenów. Po usunięciu jajników lub jąder następuje przebudowa całej gospodarki hormonalnej organizmu, czego skutkiem jest odkładanie się tkanki tłuszczowej pod skórą i większy apetyt, sprzyjający nadwadze i otyłości.

Czynniki behawioralne a masa ciała psa

Twój pies ma wilczy apetyt i zjada wszystko, co napotka na swojej drodze? Jeśli jest w okresie szczenięcym, istnieje duża szansa, że zmieni swoje nawyki przy odpowiednim nakierowaniu z Twojej strony. Sytuacja się komplikuje, jeśli chodzi o dorosłego lub starszego psa, który po prostu jest łakomy. W sytuacji, gdy Twój pies wykazuje nadmierny apetyt, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym behawiorystą.

Czynniki środowiskowe a masa ciała psa

Nie tylko ilość i rodzaj karmy wpływają na masę ciała Twojego pupila. Duże znaczenie ma także aktywność fizyczna. Częstotliwość oraz długość spacerów, ćwiczenia, trening – dużo zależy od Ciebie. Nie przekarmiaj swojego psa. Staraj się trzymać zalecanej dziennej dawki pokarmowej. Wybierz tę karmę, która jest dostosowana do wielkości rasy i aktywności pupila.  I ćwiczcie razem – na zdrowie!

Konsekwencje nadwagi i otyłości to bardzo długa lista. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przeciwdziałaj i dbaj o dobrą kondycję Twojego czworonożnego przyjaciela.

Zasady odchudzania psa

Prawidłowe odżywianie psa

Pies nie powinien mieć stale pełnej miski. Wprowadź karmienie o określonych godzinach. Zapoznaj się wcześniej z zalecaną dzienną dawką karmy odpowiednią dla masy ciała Twojego psa. Staraj się jej nie przekraczać. Możesz ją rozdzielić na kilka posiłków w ciągu dnia. Jeśli stosujesz smakołyki dla psów, pamiętaj, że powinny one dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energetycznej. Od głównej porcji jedzenia powinno się również odjąć  ilość będącą równoważnikiem kalorycznym przekąski.

Karma dla psów z nadwagą zawiera mniej tłuszczów, dlatego nie jest aż tak smaczna jak ta standardowa. Możesz spróbować uatrakcyjnić dietetyczną zawartość miski przez:

 • podgrzanie karmy mokrej,
 • dodanie wody do miski z karmą suchą.

Jeśli pies prosi o więcej jedzenia, staraj się odwrócić jego uwagę zabawą lub zabierz go na spacer. Dobrym pomysłem jest używanie mat węchowych lub innych zabawek edukacyjnych dla psów, w których można ukryć karmę. Pies jest pobudzany zapachami, dlatego z ekscytacją szuka pokarmu, co wydłuża czas posiłku.

Więcej ruchu

Nie musisz od razu biegać z psem. Wystarczy, że wydłużysz spacery lub dodasz jeden spacer więcej w ciągu dnia. Twój pupil lubi aportować? Świetnie! Trenujcie regularnie raz dziennie przez kilka minut i stopniowo wydłużajcie trening. Doskonałym ćwiczeniem dla psa jest także pływanie. Jeśli Twój ulubieniec czuje się jak ryba w wodzie, to może być strzał w dziesiątkę. Pływanie nie tylko pozwala na szybkie spalanie kalorii, ale także wzmacnia mięśnie.

Karma light

Żywienie psów z nadwagą i otyłością może być wyzwaniem dla opiekuna. Pamiętaj, że otyłość jest chorobą, zatem leczenie zwierząt otyłych zawsze powinno być prowadzone przez lekarza weterynarii. Kluczową rolę w postępowaniu odgrywa karma. Powinna to być karma niskotłuszczowa, przeznaczona dla psów otyłych lub psów z nadwagą. Pamiętaj, że nie tylko rodzaj karmy ma znaczenie, ale także jej ilość. Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki jej spożycia.

Konsultacja z lekarzem weterynarii

Psy z nadwagą i psy otyłe powinny być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Należy szczególnie dbać o ich zdrowie – monitorować pracę serca i stawów oraz regularnie badać krew. Specjalista może udzielić Ci wskazówek dotyczących żywienia i zalecanej aktywności pupila.

Otyłość najczęściej wynika z niewiedzy opiekuna, ale nie zawsze. Może być także objawem niektórych chorób przebiegających z zaburzeniami hormonalnymi, np.: niedoczynności tarczycy, nadczynności kory nadnerczy. Wizyta u lekarza weterynarii pozwala wykluczyć lub potwierdzić te choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że pies nie zrzuci dodatkowych kilogramów od razu. To proces, który wymaga cierpliwości i determinacji ze strony opiekuna. Odchudzanie psa może potrwać kilka do kilkunastu miesięcy u bardzo otyłych zwierząt.

Nadwaga czy otyłość?

Psy z nadwagą to te, które ważą między15% a 30% więcej niż powinny. Natomiast psy, które ważą ponad 30% więcej, to psy otyłe. Z nadwagą i otyłością należy walczyć tak samo – za pomocą diety i ćwiczeń. Z medycznego punktu widzenia otyłość jest chorobą, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zwierząt.

Niektóre konsekwencje nadwagi i otyłości u psów:

 • choroby kości i stawów,
 • choroby układu krążenia,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • trudności z oddychaniem,
 • szybkie męczenie się (duszność wysiłkowa),
 • nietrzymanie moczu (u suk),
 • trudności podczas porodu (u suk).

Bibliografia:
„Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” Wydawnictwo Urban & Partner

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 78

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Dlaczego depcze i drapie?

Większość psów, nim umości się w legowisku, wydrapuje w nim niewidzialną jamę lub udeptuje dołek, kręcąc się wokół własnej osi.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres