Jak karmić starszego psa? Dieta dla seniora

Pies leżący na trawie

Ponad 40% wszystkich psów to psy seniorzy. Szacuje się, że nawet połowa z nich cierpi na otyłość lub nadwagę, natomiast bardzo stare psy są narażone na niedowagę. Chcesz wiedzieć, jak karmić psa seniora i jaka karma dla starego psa będzie najlepsza? Przeczytaj.

Oznaki starzenia się psa

Starzenie się jest naturalnym i nieuniknionym procesem, który rozpoczyna się w momencie osiągnięcia dojrzałości przez psa. Polega na stopniowym i powolnym, ale nieodwracalnym ograniczaniu zdolności adaptacyjnych organizmu do zmieniających się warunków (zewnętrznych i wewnętrznych).

Początkowo starzenia nie widać. Dopiero z biegiem czasu można zaobserwować następujące objawy starzenia się psa:

 • pogorszenie się słuchu, węchu i widzenia
  Psa trzeba wołać coraz głośniej? Twój pupil wcale nie musi być nieposłuszny, może po prostu nie słyszeć, kiedy go przywołujesz, dlatego staraj się do starszych psów mówić głośno.

  Nawet ślepe psy doskonale sobie radzą właśnie dzięki zmysłowi węchu, który jest u nich silnie rozwinięty. Receptory węchu u psów są bardzo pomocne w określaniu położenia przedmiotów, ludzi i innych zwierząt, ale nie są niezawodne. Podobnie jak inne zmysły, węch pogarsza się wraz z wiekiem.

  Pies, który widział przez całe życie i stopniowo widzi coraz gorzej, może czuć się niepewnie. Szczególnie dobrze to widać, kiedy zabierzesz go na spacer w nieznane mu wcześniej miejsce, dlatego daj mu czas na aklimatyzację i zapoznanie się z terenem w swoim tempie – na smyczy.
 • apatia, mniej energii
  Kiedyś był wszędzie, a teraz trzeba go namawiać na spacer? To normalne. Twój pies okres największej aktywności ma już za sobą. Teraz zamiast szaleć, woli odpoczywać i dłużej spać. Spadek aktywności ruchowej i problemy ze wstawaniem mogą mieć związek nie tylko ze spokojniejszym temperamentem zwierzęcia, ale także ze stawami. Ich ruchomość wraz z wiekiem psa spada i mogą boleć, dlatego będąc na wizycie u lekarza weterynarii, warto rozważyć suplementację diety wspomagającą kości i stawy psów.
 • demencja
  Może się zdarzyć tak, że pies będzie próbował wejść przez drzwi, których nie ma i np. uderzy się w ścianę lub meble. To może sugerować demencję. U psów ruchliwych, podczas zabawy, nie jest to niczym niepokojącym. Zapominanie i brak orientacji we własnym domu powinny budzić niepokój. Takim psem należy się szczególnie intensywnie opiekować.

  Dobrym pomysłem jest umieszczenie kilku misek z wodą w domu, aby nie dopuścić do odwodnienia się organizmu (pies może zapomnieć gdzie są miski). Warto także rozważyć leczenie farmakologiczne zmniejszające objawy demencji u psa i skonsultować się z lekarzem weterynarii.
 • choroby wieku starczego
  Im pies jest starszy, tym bardziej staje się podatny na choroby. Narządy wewnętrzne mogą stopniowo gorzej pracować, co grozi ich niewydolnością. Chodzi głównie o nerki, wątrobę i serce. Układ immunologiczny zwierząt starszych także ulega upośledzeniu. Seniorzy są bardziej narażeni na choroby, dlatego powinni być regularnie szczepieni i nie powinni mieć kontaktu z psami nieszczepionymi lub chorymi.
 • problemy z zębami
  U starszych psów częściej występują choroby przyzębia spowodowane przez bakterie obecne w płytce nazębnej. Płytka ulega mineralizacji i w ten sposób tworzy się kamień nazębny dodatkowo osłabiający zęby i nasilający objawy zapalenia dziąseł. Usuwanie kamienia nazębnego u psów to inaczej sanacja jamy ustnej. Zabieg wykonuje lekarz weterynarii w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie badań kontrolnych np. krwi i serca.

  Wybierając karmę dla seniora, należy mieć na uwadze nie tylko jego potrzeby energetyczne, ale także stan uzębienia i inne problemy zdrowotne – jeśli występują.

Ile lat ma pies senior?

Określając wiek, w którym pies staje się seniorem, należy wciąć pod uwagę nie tylko datę urodzenia pupila, ale także jego masę ciała. Duże psy statystycznie żyją krócej. Te, które ważą powyżej 50 kg, zostają zaklasyfikowane do seniorów już w wieku 5 lat, natomiast te, które ważną mniej, stają się seniorami w późniejszym wieku.

Waga psa Wiek psa
>50 kg 5 lat
>30 kg 6 lat
>10 kg 7 lat
<10 kg 8 -10 lat

Tabela 1.0. przedstawia, w jakim wieku psy stają się seniorami w zależności od ich masy ciała.

O psie seniorze mówimy wtedy, kiedy przeżył 75-80% przewidywanego czasu trwania swojego życia. Długość życia psów wciąż się wydłuża. Nikogo już nie dziwi pies średniej wielkości, który ma 15 czy 18 lat. Wpływa na to z jednej strony lepsza opieka weterynaryjna, ale też odpowiednie żywienie.

Jak karmić psiego seniora?

Przy wyborze karmy dla starszego psa należy uwzględnić trzy elementy:

 • Kaloryczność i zawartość minerałów
  Spadek aktywności i zmiany w metabolizmie niosą ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. U seniorów zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, dlatego przy wyborze karmy należy wziąć pod uwagę jej kaloryczność.

  Przyjmuje się, że kaloryczność karmy dla psa seniora powinna wynosić około 4 kcal/g karmy. Natomiast bardzo stare psy, które borykają się z niedowagą, powinny otrzymywać bardziej kaloryczną karmę, bogatą w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe.

  Zapotrzebowanie na większość mikro- i makroelementów nie zmienia się wraz z wiekiem psa. Przy doborze karmy warto zwrócić uwagę na fosfor i sód. Właściwe będą te, które zawierają mniej tych pierwiastków. Wraz z wiekiem psa zwiększa się za to zapotrzebowanie na niektóre witaminy w diecie.
 • Konsystencja karmy
  Jeśli zęby psa są w dobrym stanie i lubi on jeść suchą karmę, nie ma potrzeby przechodzenia na karmę mokrą. Jedzenie twardej i suchej karmy wpływa na mechaniczne oczyszczanie się zębów, co zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego.

  Braki w uzębieniu wymuszają przejście na karmę mokrą, która nie wymaga gryzienia. Zdarza się, że psy, które przez całe życie jadły suchą karmę, mogą nie chcieć jeść tej mokrej. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest namaczanie suchej karmy w wodzie przed podaniem jej psu.
 • Zalecany sposób karmienia
  Karmienie psów seniorów powinno się odbywać 2-3 razy w ciągu dnia, o stałych porach. Czyli lepiej karmić częściej, ale w mniejszych porcjach. Dzięki temu zwiększa się wchłanianie składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.

Czym karmić psiego seniora?

Karma dla starszych psów powinna być lekkostrawna i smakowita. W jej składzie powinny się znaleźć m.in.

 • około 5% włókna w suchej masie (wyższa zawartość włókna pokarmowego może być przyczyną zaparć),
 • minimum 25% białka w suchej masie,
 • glikozaminoglikany (np. siarczan chondroityny), które wspomagają funkcjonowanie stawów,
 • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT),
 • witaminy i przeciwutleniacze.

Dlatego warto czytać etykiety karm gotowych, aby upewnić się, że są dopasowane do potrzeb Twojego czworonoga.

 • domowe posiłki
  Wiele psów seniorów jest żywiona posiłkami przygotowanymi w domu, co nie jest błędem żywieniowym, o ile takie pokarmy są właściwie opracowane. Ten sposób żywienia utrudnia określenie precyzyjnej kaloryczności podawanego pokarmu, co jest dużym przeciwskazaniem do stosowania tego typu diety u psów z nadwagą lub otyłością.
 • mokra karma
  Świetnie nadaje się do żywienia psów z niepełnym uzębieniem, które mają problem z gryzieniem. Konsystencja mokrej karmy pozwala także na ukrycie tabletek, jakie seniorzy mogą musieć regularnie przyjmować ze względu na leczenie. Zawiera też dużo wody i dostarcza około 4 razy mniej kalorii w tej samej masie niż karma sucha.
 • sucha karma
  Warto stosować suchą karmę tak długo, jak się da. Jeśli jednak pies ma ubytki w uzębieniu lub czuje ból podczas gryzienia karmy (nagle odskakuje od miski z jedzeniem i popiskuje, połyka karmę w całości), warto rozważyć zmianę na mokrą lub namaczać suchą karmę w wodzie.

Jakie witaminy dla psa?

U starszych psów wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy w diecie. Zostało to uwzględnione w recepturach karm dla seniorów. Warto skonsultować z lekarzem weterynarii, czy zwierzę nie wymaga dodatkowej suplementacji innych składników np. wspomagających stawy.

Karma dla seniorów zawiera właściwe ilości witaminy C, E i karotenoidów, będących naturalnymi przeciwutleniaczami, które zapobiegają działaniu wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia. L-karnityna poprawia kondycję zwierząt, ale jednocześnie zwiększa ilość wolnych rodników, dlatego dietę należy jednocześnie suplementować przeciwutleniaczami, selenem, koenzymem Q czy bioflawonoidami. Niedobór L-karnityny jest bardziej niebezpieczny niż jej nadmiar. Może być przyczyną kardiomiopatii rozstrzeniowej, która szczególnie często występuje na tym tle u bokserów.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) odpowiadają m.in. za prawidłowe widzenie oraz odgrywają rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu. Ich najlepszym źródłem są oleje rybne oraz lniane. Dodatkowo, oleje zwiększają smakowitość karmy. Wybieraj te preparaty, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u starszego psa?

Spróbuj zmienić karmę na mokrą. Jeśli nie zauważysz poprawy, udaj się z psem na wizytę do lekarza weterynarii. Brak apetytu u psa seniora może być objawem choroby.

Apetyt psów jest pobudzany zapachami. Niestety, wraz z wiekiem receptory węchu są mniej wrażliwe, dlatego jedzenie dla psa nie jest już tak atrakcyjne, jak było kiedyś. Dobrym sposobem jest lekkie podgrzanie jedzenia.

Przyczyną problemu może być także rodzaj karmy, który jest niedostosowany do wieku psa. Psy, które nie mogą gryźć (mają ubytki w uzębieniu czy zapalenie przyzębia), powinny być karmione karmą mokrą lub namoczoną wcześniej w wodzie suchą karmą.

Bibliografia:
„Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” Wydawnictwo Urban & Partner

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 95

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

3 komentarze do wpisu „Jak karmić starszego psa? Dieta dla seniora”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Endoskopia u psa

Endoskopia umożliwia zbadanie wnętrza organizmu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej operacji.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres