Jak karmić psa małej rasy?

Portret yorka

Żywienie małych psów to – wbrew pozorom – duże wyzwanie. Dieta powinna być zbilansowana, czyli dostarczająca wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały. Powinna również zapobiegać przyrastaniu kamienia nazębnego oraz nadwadze iWInternecie, supermarketach, sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych możesz dostać wiele gotowych karm dla małych ras psów. Którą wybrać? Jaka karma dla maltańczyka i yorka jest najlepsza? Przeczytaj.

Najpopularniejsze rasy małych psów

Psy małych ras zyskały popularność w ostatnim czasie. Ze względu na swoje małe rozmiary doskonale radzą sobie w niewielkich przestrzeniach mieszkań w dużych miastach. Ponadto, pieski ras małych oraz miniaturowych są łatwiejsze w transporcie (można je dosłownie nosić w torebce) i co bardzo istotne- żyją dłużej niż więksi przedstawiciele tego gatunku.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że są po prostu rozkoszne. Mają często duże oczy w stosunku do wielkości całej głowy, przez to naturalnie przypominają ludziom niemowlęta. Psy małe to te  mieszczące się w dłoniach, ale nie tylko. Rasy małych psów można podzielić na dwie grupy:

Przy wyborze idealnej małej rasy nie kieruj się tylko wielkością i masą ciała dorosłego pieska. Każda rasa ma swoje indywidualne potrzeby, które należy spełniać, aby psy żyły w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Część psów wymaga codziennej pielęgnacji włosów lub sierści i regularnego strzyżenia. Dotyczy to przede wszystkim Yorkshire terrierów oraz maltańczyków, których włosy, podobnie jak włosy ludzi, rosną cały czas.

Co wyróżnia dorosłe, małe pieski?

Małe rasy psów charakteryzują się bardzo szybkim metabolizmem. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na energię z pokarmu (w stosunku do masy ciała), jest wyższe niż u większych psów. Szczenięta tego typu ras rosną szybko i osiągają dojrzałość dużo wcześniej, co również wpływa na specyfikę ich żywienia i konieczność szybszego wprowadzenia karmy dla dorosłych osobników. Osiągają docelową masę ciała dorosłego psa już w wieku 6-10 miesięcy. Dla porównania, psy dużych ras, np. labradory osiągają masę ciała dorosłego psa dopiero w wieku 18-24 miesięcy.

Mniejsze czworonogi mają często problemy ze strawieniem sporych porcji pokarmu. Z tego względu należy je karmić mniejszymi porcjami o stałych porach- kilka razy dziennie. Rasą psów, która często cierpi na dolegliwości żołądkowo-jelitowe są buldożki.

Karma dla tej rasy powinna zawierać powyżej 5% włókna pokarmowego dobrej jakości, które poprawia trawienie i zapobiega biegunkom. Ważnym aspektem w żywieniu naszych miniaturowych pupili jest również  ich predyspozycja do zaburzeń stomatologicznych, a konkretnie chorób przyzębia, które są bardzo powszechnym problemem.

Niektóre choroby można leczyć lub zapobiegać im za pomocą pełnowartościowych i zbilansowanych karm. Specjalistyczne diety są dostępne u lekarza weterynarii i stosuje się je według jego zaleceń. Istnieją karmy np. dla psów z alergią pokarmową, dla psów otyłych lub tych, które cierpią na choroby wątroby. Wszystkie te czynniki mają wpływ na potrzeby żywieniowe tych wyjątkowych pupili. Wybór karmy dla małych ras powinien być przemyślany.

Jak zbilansować dietę naszego pupila?

Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi. Oznacza to, że mogą skutecznie korzystać  z pokarmów pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Co więcej nie można ich żywić wyłącznie mięsem, ponieważ taka dieta nie jest zbilansowana pod względem wartości odżywczych. Małe pieski karmi się  zazwyczaj 2-3 razy dziennie.

Kaloryczność wszystkich posiłków nie powinna być większa niż dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa. Dodatkowo, psy małych ras charakteryzują się niską lub umiarkowaną aktywnością, co sprzyja przybieraniu dodatkowych kilogramów.

Zwierzęta potrzebują indywidualnie dopasowanej diety, dostarczającej wszystkie potrzebne składniki oraz energię. Karma powinna być dostosowana do wieku, rasy, masy ciała i stopnia dziennej aktywności psa. Jednym z najważniejszych aspektów żywienia psów małych ras jest odpowiednio dobrana dawka białka w pokarmie. Psy z włosami zużywają aż 30% dziennego zapotrzebowania na białko na regenerację skóry i włosów.

W przypadku pokarmów domowych,  dobrym źródłem białka są składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak:

 • mięso dobrej jakości (ugotowane i rozdrobnione),
 • twaróg,
 • ryby,
 • jaja.

A także produkty pochodzenia roślinnego:

 • soja,
 • brokuły,
 • kalafior.

Warto jednak pamiętać, że samodzielne opracowanie kompletnej diety dla małego psa jest trudne. Wymaga to dużej wiedzy i sporo wysiłku.

Jaka powinna być idealna karma dla mojego psa?

Karma idealna powinna być nie tylko pożywna i smaczna, ale także bezpieczna w stosowaniu. Musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe zwierząt i wspierać te obszary zdrowie, które są „piętą Achillesową” najmniejszych czworonogów..

 • zbilansowana

Karma idealna powinna być zbilansowana pod kątem zawartości składników odżywczych, dostosowana do wieku i stopnia aktywności, zdrowa dla zębów i jednocześnie smaczna.

Dobrym wyborem jest stosowanie karmy gotowej, przeznaczonej dla konkretnej rasy lub grupy ras. W przypadku ras miniaturowych będą to karmy z oznaczeniami x-small lub small. W tego rodzaju produktach w niewielkiej porcji dziennej znajdą się wszystkie potrzebne zwierzęciu substancje odżywcze i odpowiednia dawka kalorii.

 • odpowiedniej konsystencji

Podstawą diety dla zdrowych zwierząt może być karma sucha, ale nie sprawdzi się u psów, które odczuwają ból podczas gryzienia twardych granul. U psów z problemami stomatologicznymi na czas leczenia należy stosować mokrą karmę, której psy nie muszą prawie wcale gryźć. Z drugiej strony warto wiedzieć, że psy ras miniaturowych i małych są bardziej skłonne do kamicy moczowej, zatem podawanie mokrej karmy sprzyja ich zdrowiu poprzez dostarczanie dodatkowej porcji płynów.  Dodatkowo mokra karma zawiera około 4 razy mniej kalorii (na 100g), co pomaga w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Stosowanie tzw. żywienia mieszanego, czyli łączenie karm suchych i mokrych jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku małych ras. Wówczas stosunek obu formatów jedzenia powinien wynosić 1:1 pod względem masy.

 • dostosowana do wieku

Szczenięta i młode psy mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż seniorzy, dlatego sięgaj po karmy przeznaczone do żywienia psów w konkretnym wieku: dla szczeniąt, dla psów dorosłych lub dla seniorów. Z drugiej strony karmienie seniorów karmą dla młodych psów może być przyczyną nadwagi lub otyłości.

 • dobra dla zębów

Twarde kawałki doskonale mechanicznie oczyszczają powierzchnię zębów, chroniąc je przed nadmiernym osadzaniem się kamienia nazębnego. Rasy miniaturowe mają predyspozycję do zapaleń dziąseł i do problemów stomatologicznych (chorób przyzębia), ponieważ ich zęby są bardziej stłoczone i relatywnie większe w stosunku do wielkości szczęki i żuchwy. Sprawdź np. Pedigree Vital Protection dla małych ras.

 • małe granulki

Granule karmy dla małego psa nie mogą być zbyt duże dla małych psów. Większe kawałki trudno chwycić i pogryźć, przez co składniki odżywcze nie będą tak dobrze przyswajane Ma to szczególne znaczenie w żywieniu psów suchą karmą.

 • z dodatkiem błonnika

Zawartość włókna pokarmowego w karmie powinna wynosić około 5%. Jego dodatek poprawia trawienie w przewodzie pokarmowym i zapobiega biegunkom a także zaparciom. Pamiętaj jednak, że nadmiar błonnika w diecie może być przyczyną zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 54

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak karmić psa małej rasy?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres