Jak dopasować karmę do potrzeb psa?

Golden Retriever

Potrzeby żywieniowe psów są różne. Zależą od wieku, rasy i aktywności, ale nie tylko. Odpowiednio dobrana karma może także chronić stawy i kości czy poprawiać wygląd sierści i włosów psów. Jaka karma dla psa jest najlepsza i jak ją wybrać? Przeczytaj.

Co wziąć pod uwagę wybierając karmę?

Karma powinna dostarczać psu wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Gotowe karmy można podzielić na dwie grupy: karmy pełnoporcjowe oraz karmy uzupełniające. Te pierwsze zawierają wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia, czyli są kompletne i zbilansowane. Te drugie, czyli karmy uzupełniające powinny być stosowane jako dodatek żywieniowy.

Wiek psa

Szczenięta, psy dorosłe, seniorzy i bardzo stare psy mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Psy w okresie wzrostu potrzebują bardziej kalorycznego pokarmu niż seniorzy, którzy okres największej aktywności mają już za sobą i wolą wylegiwać się na kanapie niż biegać za piłką.

 • szczenięta
  Przez pierwsze 3-4 tygodnie życia są całkowicie zależne od matki. Dopiero po tym czasie są gotowe na stopniowe rozszerzenie diety. Początkowo możesz je karmić namoczoną w wodzie suchą karmą dla bardzo młodych szczeniąt, która jest smaczna i kaloryczna. Granulki są bardzo małe, aby szczenię mogło łatwo nauczyć się ją pobierać z miski.

  Młode powinny być z matką do około 8-9 tygodnia życia, aby zapewnić im prawidłowy rozwój psychologiczno-społeczny, ale około 6-8 tygodnia życia szczeniąt suka przestaje karmić swoje młode. W tym okresie szczenię powinno całkowicie przejść na gotową karmę dla szczeniąt odsadzonych. Zwierzęta w tym wieku muszą być karmione 4-5 razy dziennie.

  Dieta szczeniąt samodzielnych, czyli powyżej 6-8 tygodnia życia, powinna być odpowiednio kaloryczna, bogata w białko oraz zawierać właściwe ilości mikro- i makroelementów oraz witamin. Szczególnie istotne dla budowy zdrowego szkieletu są proporcje wapnia i fosforu w diecie.
 • psy dorosłe
  Karma musi być dostosowana do wielkości, indywidualnych potrzeb i aktywności psa. Psy aktywne, sportowe czy pracujące powinny dostawać karmę bardzo kaloryczną. Te, które prowadzą umiarkowany tryb życia, o odpowiednio mniejszej wartości energetycznej.
 • seniorzy
  Ich zapotrzebowanie energetyczne spada, dlatego są narażeni na nadwagę i otyłość. Karma dla psów seniorów nie powinna być wysokokaloryczna. Jednocześnie musi być lekkostrawna, aby zwierzę przyswoiła niezbędne składniki. W jedzeniu dla psów starszych znajdują się też dodatkowe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), włókna pokarmowego oraz witamin A i E.
 • bardzo stare psy
  Zmagają się często z niedowagą, która jest spowodowana upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych i brakiem apetytu. Karma dla tej grupy wiekowej powinna być bardzo energetyczna, smakowita oraz mieć dopasowaną do potrzeb pupila konsystencję i wielkość granulek. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie karm mokrych, które są miękkie i zawierają około 80% wody, co może być istotne, gdyż starsze psy czasem piją zbyt mało.

Rasa psa

Ze względu na oczywiste różnice w żywieniu bardzo dużych i małych psów, producenci karm wyszli opiekunom naprzeciw i stworzyli gotowe karmy przeznaczone dla konkretnych ras lub grupy ras (np. psów miniaturowych czy psów powyżej 50 kg masy ciała). Zostały skomponowane w taki sposób, aby spełnić wszystkie potrzeby żywieniowe poszczególnych ras psów.

Karmy dla psów z włosami, czyli dla yorkshire terrier czy shih tzu powinny zawierać więcej białka, ponieważ aż 30-35% dziennego zapotrzebowania na białko jest zużywane na regenerację włosów. Niektóre rasy mają tendencję do gromadzenia dostarczanej z pożywieniem miedzi w organizmie. Dotyczy to np. bedlington terierów czy cocker spanieli, dlatego karmy dla tych ras mają ograniczoną zawartość tego pierwiastka.

Dla wybranych ras został dopracowany nie tylko skład karm, ale także wielkość i kształt granul suchej karmy, co ma duże znaczenie podczas pobierania pokarmu przez psa z miski, np. krążki wypukłe z jednej strony, a z drugiej wklęsłe lepiej sprawdzają się w żywieniu psów ras brachycefalicznych, czyli tych z krótkim pyskiem (np. buldog francuski, mops).

W Polsce są dostępne gotowe karmy  m.in. dla następujących ras:

 • maltańczyk,
 • buldog francuski,
 • bokser,
 • labrador,
 • golden retriever,
 • owczarek niemiecki
 • jamnik.

Aktywność fizyczna

Psy sportowe i pracujące mają większe zapotrzebowanie energetyczne, dlatego powinny otrzymywać większą liczbę kalorii w diecie niż psy o umiarkowanej lub małej aktywności. Jednak większość psów w Polsce to zwierzęta o niskiej aktywności fizycznej, dlatego ważne jest, aby precyzyjnie wyliczyć dawkę pokarmu dla czworonoga. Nadmiar kalorii w diecie w stosunku do potrzeb prowadzi do nadwagi i otyłości, które mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia psa.

Wielkość psa

 • psy małych ras
  Dobrym rozwiązaniem jest żywienie karmą dedykowaną dla konkretnej rasy lub dla psów małych ras. Takie gotowe kompozycje składników odżywczych są bezpieczne i wspierają optymalne funkcjonowanie zwierząt. Dodatkowo, suche karmy dla miniaturowych ras mają postać małych granulek o różnych kształtach, które łatwo pobrać z miski. Ma to duże znaczenie dla ras brachycefalicznych (np. mopsa i buldoga francuskiego), mających inną budowę anatomiczną jamy ustnej i gardzieli ze względu na skrócone pyski.

  Rasy krótkoczaszkowe powinny być dodatkowo żywione karmą wspomagającą prawidłową perystaltykę jelit (z odpowiednim rodzajem i zawartością włókna pokarmowego).
 • psy ras średnich
  Powinny dostawać karmę dostosowaną do ich aktywności i wagi. Wiele psów średnich ras boryka się z problemem nadwagi, ponieważ są karmione jak psy duże, co jest błędem. Dieta bokserów powinna być bogata w L-karnitynę, aby zapobiegać chorobie serca: kardiomiopatii rozstrzeniowej, na którą psy tej rasy są narażone.
 • psy ras dużych
  Żywienie dużych psów to wyzwanie, ale spokojnie – na pewno sobie z nim poradzisz. Szczenięta dużych ras to psy szybkorosnące. Np. młode labradory powinny otrzymywać karmę zawierającą składniki wspierające stawy, które ze względu na szybkie przybieranie na masie są silnie obciążone. Karma dla psów szybkorosnących – w okresie ich najintensywniejszego wzrostu, do 5-6 miesiąca życia – powinna być także wysokokaloryczna, aby sprostać szybkiemu metabolizmowi tych zwierząt.

  Z kolei dorosłe psy niektórych dużych ras są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Aby temu zapobiec, należy rozłożyć dzienną dawkę pokarmową na 2-3 porcje oraz ograniczyć aktywność bezpośrednio przed i po posiłku.

Indywidualne potrzeby

Nikt nie zna Twojego psa tak jak Ty. Wiesz, jakie ma preferencje żywieniowe, jakie przysmaki są jego ulubionymi przekąskami i znasz listę produktów lub listę karm, których nie lubi. Wiesz także wszystko o jego zdrowiu. Niektóre choroby wymagają ścisłej diety. To, co pies je, może mieć wpływ na intensywność objawów.

Niektóre problemy psów, przy których wymagane jest specjalne żywienie:

 • niewydolność nerek,
 • cukrzyca,
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa,
 • alergie,
 • nietolerancja laktozy,
 • otyłość i nadwaga,
 • niedowaga,
 • zwyrodnienia stawów i problemy kostno-stawowe.

Odpowiedni wybór zbóż

Zboża są wartościowym i dobrze przyswajalnym składnikiem diety. To źródło energii ze skrobi oraz włókna pokarmowego, które pozytywnie wpływa na perystaltykę przewodu pokarmowego. Wiele gotowych karm zawiera w swoim składzie zboża, stanowiące główne źródło węglowodanów np. karma sucha Pedigree. Wiele karm bazuje na mieszance zbó – np. karmy wegetariańskie dla psów. Warto wiedzieć, że skrobia zawarta w zbożach po odpowiednim przetworzeniu (gotowaniu, rozdrobnieniu) jest przez psy przyswajalna niemalże w 100%. Na rynku istnieje też wiele karm bezbożowych, które często, jako źródło węglowodanów zawierają np. ziemniaki.

Zboża w karmach dla psów:

 • pszenica,
 • żyto,
 • pszenżyto,
 • jęczmień,
 • owies,
 • kukurydza.

Rodzaj karmy

Jak wybrać karmę dla psa? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – suche, półwilgotne i mokre. Dietę można także wzbogacić specjalnymi smakołykami dla psów. Mimo dużego wyboru karm na rynku część opiekunów woli przygotowywać posiłki w domu dla swojego pupila. Trzeba jednak pamiętać, że opracowanie kompletnego i zbilansowanego jedzenia domowego wymaga dużej wiedzy i sporo pracy.

 • sucha karma
  Twarde i suche granule karmy doskonale oczyszczają zęby i dostarczają około 4 razy więcej energii w tej samej masie niż karmy mokre. Niestety, sucha karma nie zawsze sprawdzi się u psów seniorów. Wiele z nich ma ubytki w uzębieniu i zapalenie przyzębia, które uniemożliwiają prawidłowe i bezbolesne gryzienie i żucie.
 • mokra karma
  Psy zjadają ją chętniej, ponieważ jest bardziej aromatyczna od karmy suchej. Zawiera około 80% wody, dlatego zaleca się ją w żywieniu psów, które mało piją lub są predysponowane do chorób dróg moczowych np. ras małych i miniaturowych. Doskonale sprawdzi się także w żywieniu psów starszych, które nie są w stanie gryźć czy żuć. Można w niej również przemycić leki dla czworonoga. Alternatywą dla mokrej karmy jest namaczanie w wodzie suchej karmy przed podaniem jej psu.
 • domowe posiłki
  Samodzielne przygotowywanie posiłków w domu nie jest błędem żywieniowym, o ile robi się to dobrze. Psy nie mogą jeść tego, co jedzą ludzie. Nie wolno dawać im kiełbas z grilla, ciast czy resztek z obiadu. Istnieje wiele ludzkich smakołyków, które dla psa są wręcz trujące np. czekolada, czosnek, cebula, winogrona, rodzynki. Jeśli decydujemy się na samodzielne gotowanie, pokarm powinien być przygotowywany specjalnie dla czworonogów. Jeśli nie masz na to czasu, wybierz komercyjne, gotowe karmy dla psów.

Na etykiecie karm gotowych znajduje się informacja, jak należy je przechowywać – w jakim miejscu, w jakiej temperaturze i przez jaki maksymalnyczas karma będzie zdatna do spożycia. Przestrzeganie tych zasad gwarantuje, że karma będzie bezpieczna.

Gotowanie dla psa w domu niesie za sobą jedno różne ryzyka – jednym z nich jest to, że nie wiadomo jak długo i w jakich warunkach należy przechowywać domowe posiłki dla psów. Największym zagrożeniem są czynniki biologiczne, głównie bakterie i ich toksyny.

Najbardziej niebezpieczną toksyną bakteryjną jest tzw. jad botulinowy, który może być dla psa śmiertelny w skutkach, ale nie martw się na zapas. Na szczęście zatrucie toksyną botulinową u psa (jadem kiełbasianym) nie zdarza się często. Dodatkowo zagrożenie mikrobiologiczne niesie za sobą podawanie psu surowego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zawarte w nich bakterie np. z rodzaju Salmonella są groźne nie tylko dla psów, ale przede wszystkim dla ludzi.

Karma wegetariańska dla psa – czy jest zdrowa?

Psy to względni mięsożercy. Oznacza to, że nie muszą jeść mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, aby prawidłowo funkcjonować, jak np. koty. Psy na drodze ewolucji wykształciły zdolność przyswajania składników odżywczych zarówno z pokarmów zwierzęcych, jak i roślinnych.

Zdrowa dieta dla psów – nawet ta roślinna – może zapewnić zdrowym zwierzętom prawidłowy rozwój. Mieszanka zbóż i warzyw musi być dobrana w taki sposób, aby zapewniała psom optymalne źródło wszystkich składników odżywczych: białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz mikro- i makroelementów.

Domowe posiłki wegetariańskie dla psów najprawdopodobniej nie zaspokoją wszystkich potrzeb żywieniowych czworonoga, dlatego dla dobra Twojego pupila, jeśli z powodów zdrowotnych musisz żywić go w ten sposób – wybierz gotowe karmy wegetariańskie dla psów.

Bibliografia:
„PODSTAWY ŻYWIENIA PSÓW I KOTÓW. PODRĘCZNIK DLA LEKARZY I STUDENTÓW WETERYNARII” Wykres „Jak wzrasta waga twojego zwierzęcia?” Normy masy ciała dla wybranych ras. Hills

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 77

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

3 komentarze do wpisu „Jak dopasować karmę do potrzeb psa?”

 1. Achhh. Już długo nie czytałam tak wielu bzdur w jednym miejscu. ?
  Smutne jest to jak wielu weterynarzy chwali się swoimi mądrościami, pomimo tego, że o żywieniu niestety wiele nie wiedzą, bo za dużo o niej się nie nauczą.
  Przykre jest to, że wielu wlascicjeli psów posiada większą wiedzę dotyczącą żywienia swojego czworonoznego przyjaciela niż weterynarz. Z drugiej strony dobrze, ze jednak istnieją tacy, którzy na bieżąco się douczają, zostają zoodietetykami i nie wciskając ludziom głupot o cudownych właściwościach zbóż w psiej diecie, o podziale karm na karmy dla różnych ras psów, nie każą karmić ryżem z marchewką i odrobiną mięsa.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres