Jak często karmić szczeniaka?

Szczeniak

Wielu opiekunów zastanawia się, jak karmić psa, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki funkcjonowania. Szczególnie niepokoimy się o szczenięta, które mają inne potrzeby żywieniowe niż czworonogi, które osiągnęły już dojrzałość. Do 3. lub 4. tygodnia życia maluchy są karmione wyłącznie przez matkę i wówczas mają one zapewnioną najlepszą dietę dla swojego wieku. Jak często karmić szczenię, gdy już przestawimy go na pokarmy stałe? Jak duże porcje mu podawać, aby otrzymał komplet potrzebnych składników odżywczych, a jednocześnie nie został przekarmiony? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady żywienia szczeniąt.

Jak karmić psa – szczeniaka, aby zapewnić mu idealne warunki rozwoju?

Zmiana diety w życiu psa na pewno ma miejsce trzykrotnie. Po raz pierwszy wówczas, gdy odsadzamy szczenię od matki i przyzwyczajamy je do spożywania pokarmów stałych. Po raz drugi, gdy w wieku od 8 do 24 miesięcy pies osiąga dorosłość i jego karma musi mieć nieco inny skład. Trzecia zmiana diety następuje wówczas, gdy nasz pupil wkracza w wiek podeszły i musi zacząć żywić się karmą dla psich seniorów.

W przypadku młodych czworonogów zmiana sposobu żywienia jest szczególnie ważną, a jednocześnie delikatną sprawą. Proces ten musi przebiegać stopniowo, tak aby nie wywarł żadnych negatywnych wrażeń u malucha. Ta zmiana diety jest także świetną okazją dla opiekuna, aby zacząć nawiązywać z pupilem więź emocjonalną. Zaspokajanie potrzeb żywieniowych psa sprawia, że w jego oczach znajdujemy się na szczycie hierarchii w stadzie.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka i jakie posiłki podawać mu przy pierwszych kontaktach z karmami gotowymi? Szczenięta na początku swojego życia potrafią jedynie ssać. Dopiero z czasem uczą się lizać pożywienie, a następnie zaczynają je gryźć. Dobrą praktyką jest zatem podawanie maluchowi niewielkich porcji mokrej karmy lub spulchnionej wodą i rozdrobnionej widelcem karmy suchej. Tego typu posiłki “zapoznawcze” powinny być serwowane szczenięciu pomiędzy karmieniami matki. Z czasem należy coraz bardziej powiększać porcje, aż do momentu, kiedy pupil przestanie być zainteresowany mlekiem, a zacznie spożywać wyłącznie gotową karmę pełnoporcjową. Bardzo ważnym elementem jest także dobór odpowiedniego pożywienia. Przed osiągnięciem fizycznej dojrzałości pies powinien otrzymywać karmę z linii “junior”, która zapewni mu potrzebne do rozwoju składniki odżywcze w odpowiednich, dla jego wieku, proporcjach. Produkty przeznaczone dla szczeniąt są m.in. bogate w fosfor i wapń, które wspomagają prawidłową mineralizację kości i rozwój stawów.

Ile je szczeniak po całkowitym odsadzeniu od matki?

Ile razy karmić szczeniaka w ciągu dnia i jak duże porcje mu serwować? Po całkowitym odsadzeniu młodych od matki ich jedynym pożywieniem powinna być zbilansowana karma pełnoporcjowa (sucha lub mokra). Odpowiedzialny opiekun powinien zadbać o dostarczenie pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednio dużych dawkach i regularnych odstępach czasowych. Należy pamiętać, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża kaloryczność posiłków może być dla czworonoga niebezpieczna, niezależnie od jego wieku.

Wielkość porcji, jakie należy serwować szczeniakowi podczas karmienia, w dużej mierze jest uzależniona od jego rasy, a w przypadku psów nierasowych – od aktualnej i docelowej masy ciała. W okresie wzrostu pies potrzebuje więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż ma to miejsce w przypadku psa dojrzałego. Pojedyncze porcje muszą być natomiast znacznie mniejsze, z uwagi na niewielką pojemność żołądka pupila oraz ograniczone zdolności metaboliczne jego organizmu. Na pytanie, jak często karmić szczeniaka, można odpowiedzieć, posługując się ogólnymi zasadami dotyczącymi jego wieku:

  • od 6. do 8. tygodnia życia – cztery do pięciu posiłków dziennie;
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia – trzy do czterech posiłków dziennie;
  • od 7. miesiąca życia – częstotliwość karmienia jak u psów dorosłych (od dwóch do trzech posiłków dziennie).

Wielkość pojedynczego posiłku można wyliczyć, korzystając z tabeli umieszczonej na opakowaniu pełnoporcjowej karmy. Zamieszczone tam informacje wskazują, jak duże porcje należy serwować pupilowi i ile razy w ciągu dnia mu je podawać. Na etykiecie jest też wyszczególniona wartość energetyczna danej karmy, przy czym należy pamiętać, że karmy suche są około 4-krotnie bardziej kaloryczne od karm mokrych. Zmieniając dietę pupila, powinniśmy uważnie obserwować reakcję jego organizmu. Wszelkie anomalie (np. niezamierzony przyrost lub spadek masy ciała) warto natychmiast skonsultować z lekarzem weterynarii. Pełnoporcjowe karmy gotowe dostarczają psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu nie ma konieczności uzupełniania jego diety dodatkowymi posiłkami. Należy też pamiętać, że nasz pupil nie powinien mieć stałego dostępu do pożywienia, a jedynie otrzymywać wydzielone przez opiekuna porcje o ustalonych porach. Miseczkę z jedzeniem oferuje się psu przez około 20-30 minut, a następnie usuwa ją wraz z niezjedzonymi resztkami i kolejny posiłek serwuje o następnej ustalonej godzinie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 88

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak często karmić szczeniaka?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres