Jajko dla psa – czy pies może jeść jajka?

jajko dla psa

Każdy kochający opiekun chce, aby jego pies prawidłowo się rozwijał, miał mnóstwo energii i był szczęśliwym czworonogiem na co dzień. Osoby, które są początkującymi opiekunami zwierząt, zastanawiają się, co wprowadzić do diety zwierzęcia, a jakich produktów spożywczych kategorycznie unikać? Czy jajko dla psa to dobry pomysł? Czy pies może jeść jajko gotowane lub surowe? Sprawdźmy.

Jajko dla psa – rola białka w diecie czworonoga

Zanim wyjaśnimy, czy pies może jeść surowe jajko lub jajko gotowane, warto wspomnieć o wartościach odżywczych tego produktu odzwierzęcego. Jajko kurze jest źródłem wielu witamin (A, B, D, E, K). Zawiera cenne mikro- i makroelementy, takie jak: cynk, żelazo, magnez, miedź, selen, siarka, sód i wapń. Jajko to źródło pełnowartościowego białka i wszystkich aminokwasów. Czy w związku z tym możemy włączyć jajko do diety psa?

Czy pies może jeść jajko surowe?

Opiekunowie często zastanawiają się, czy można wprowadzić do menu surowe jajko dla psa. Mimo że jajko niepoddane obróbce termicznej jest bogatsze w substancje odżywcze niż gotowane, karmienie psa surowym jajkiem to zły pomysł. Nie jest wskazane z uwagi na awidynę obecną w surowym białku jaja kurzego (podczas gotowania substancja ta ulega unieczynnieniu). Awidyna rozkłada witaminę H (inaczej biotynę), która odpowiada m.in. za zdrowy i piękny wygląd okrywy włosowej czworonoga. Podając surowe jajko dla psa, możemy więc przyczynić się niedoboru biotyny, co sprawi, że sierść zwierzęcia straci połysk, stanie się łamliwa i zacznie wypadać. U niektórych zwierząt może wystąpić też uciążliwy do zwalczenia łupież. To nie koniec minusów podawaniu psu surowego jajka. Tego typu zwyczaje zwiększają ryzyko zakażenia bakteriami Salmonella, dlatego w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i piękny wygląd sierści czworonoga unikajmy karmienia go surowymi jajkami, nawet w niewielkich ilościach.

Czy pies może jeść jajko gotowane?

Czy gotowane jajko dla psa może być stałym elementem jego diety? Jajko kurze poddane obróbce termicznej nie zaszkodzi czworonogowi, jeśli dostanie je od czasu do czasu. Tak naprawdę nie ma jednak takiej potrzeby, aby karmić zwierzę tym produktem odzwierzęcym. Wystarczy dawać mu pełnoporcjową karmę gotową, aby zaspokoić jego potrzeby żywieniowe. Dobrej jakości pokarm zapewni psu odpowiednie proporcje składników, co oznacza, że czworonóg otrzyma tyle białka, węglowodanów, tłuszczów, minerałów i witamin, ile dokładnie potrzebuje jego organizm. Warto mieć świadomość, że nadmiar jajek dla psa w diecie może zaburzyć bilans składników odżywczych, łatwo w ten sposób przekarmić czworonoga i doprowadzić do nadwagi. 

Skorupki jaj dla psa gwarancją pięknej sierści. Hit czy kit?

Część opiekunów sądzi, że skorupki jaj dla psa są wartościowym składnikiem diety i mają pozytywny wpływ na wygląd sierści czworonoga. Czy to prawda? Skorupki są naturalnym źródłem minerałów, szczególnie wapnia, natomiast nie mają szczególnego wpływu na wygląd jego sierści (cenniejsze pod tym względem jest żółtko, ponieważ zawiera biotynę i kwasy omega-3). Tak więc jest to mit. Co więcej, ostre krawędzie skorupek mogą boleśnie poranić dziąsła psa, dlatego nie należy mu ich podawać. 

Podsumowując, podstawę żywienia psa powinna stanowić pełnoporcjowa karma gotowa od renomowanego producenta. Zwierzę nie może dostawać do jedzenia surowego jajka. Jajko gotowane natomiast jest dozwolone tylko sporadycznie, choć nie jest niezbędne. Dobra, zbilansowana i kompletna karma w optymalny sposób zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe czworonoga. Niezmielone skorupki jajek dla psa ze względu na ostre krawędzie mogą być niebezpieczne, dlatego w trosce o jego zdrowie i bezpieczeństwo nie dawajmy mu ich do jedzenia.

Jeśli mamy wątpliwości, czym karmić psa, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który poleci odpowiednie jedzenie gotowe, dopasowane do rasy, zdrowia, wieku i codziennej aktywności zwierzęcia. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 30

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zapalenie spojówek u psa
Zdrowie

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Zapalenie spojówek to choroba, która atakuje nie tylko ludzi, ale także psy. Nieleczona może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, dlatego należy reagować od

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres