Ile razy dziennie karmić psa? Sprawdź, jak często powinien jeść Twój pies!

Pies czekający na jedzenie od opiekuna

Żywienie psa jest w pełni zależne od zapotrzebowania kalorycznego uzależnionego od rasy, wielkości i aktywności fizycznej. Nadmiar jedzenia może spowodować otyłość, a z kolei jego niedobór – osłabienie. Właśnie dlatego warto wypracować prawidłowe nawyki, które pomogą Ci w opiece nad swoim ukochanym psem. Zadbaj o jego pełny i zdrowy brzuch, a także odpowiedni rozwój. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoje zwierzę będziecie zadowoleni. Dowiedz się, ile razy dziennie należy karmić psa.

Jak często karmić psa? Podstawowe zasady!

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że układ pokarmowy Twojego psa znacznie różni się od Twojego. Sam proces jedzenia trwa krócej, natomiast trawienie pokarmu zajmuje od kilku godzin, nawet do całej doby. Pojemność żołądka jest mniejsza niż u człowieka, dlatego jako opiekun, powinieneś zadbać o regularność podawania posiłków, a także zwrócić uwagę na to, co je Twoje zwierzę. Dieta musi być odpowiednio dopasowana do wieku, masy ciała, rasy, a także aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Tak samo jest z odpowiedzią na wątpliwość, ile razy dziennie powinien jeść pies. 

Szczenięta powinny być karmione znaczne częściej niż dorosłe zwierzęta. Z kolei częstotliwość karmienia dorosłego psa zależy też od jego aktywności fizycznej. Jeśli jest bardzo energiczny i cały czas w ruchu, będzie potrzebować więcej ilości pożywienia niż zwierzę, które większość czasu spędza na kanapie. Nie oznacza to jednak, że masz karmić go częściej, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak często karmić dorosłego psa, najpierw zapoznaj się z prostymi zaleceniami. Przede wszystkim unikaj podawania jedzenia tuż przed samym wyjściem na spacer lub inną aktywnością. Kiedy zwierzę będzie miało pełny żołądek, może dojść do nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet jego skrętu. Lepiej nakarmić zwierzę tuż po powrocie ze spaceru, np. po piętnastominutowym odpoczynku lub dwie godziny przed aktywnością.

Warto też wspomnieć o tym, że zbyt częste karmienie i dokarmianie psa może spowodować otyłość, która jest bardzo niebezpieczna. Z biegiem czasu mogą pojawić się także inne dolegliwości związane z poważniejszymi chorobami, np. cukrzycą, zaburzeniem odporności czy schorzeniami układu kostnego. 

Jeśli nie wiesz, ile razy dziennie je pies, możesz też porozmawiać z lekarzem weterynarii. Poza tym na każdym kupionym gotowym jedzeniu dla psa znajduje się skład, kaloryczność oraz zalecana dzienna dawka. To pomoże Ci w codziennym żywieniu swojego psa.

Karmienie psa – ile razy dziennie?

Zanim dowiesz się, ile razy karmić psa, musisz wiedzieć, że zwierzęta uwielbiają rutynę. Właśnie dlatego tak ważna jest regularność w ich żywieniu.

Jesteś właścicielem dorosłego i zdrowego psa średniej lub dużej rasy? W takim razie powinien on dostawać jedzenie dwa lub trzy razy dziennie o stałych porach. Przyzwyczaj do tego zarówno Twojego psa, jak i jego żołądek. Ilość jedzenia zależy w dużej mierze od tego, czym karmisz zwierzę. Warto podzielić dzienną dawkę pokarmu na dwa lub trzy takie same posiłki. Informację o tym, ile powinna wynosić, znajdziesz na opakowaniu producenta żywności. Ilość posiłku trzeba dopasować do rasy, masy ciała, aktywności czy stanu zdrowia psa. 

Jeśli jesteś szczęśliwym opiekunem psa małej rasy, takiej jak np. yorkshire terrier czy chihuahua, powinieneś pamiętać o tym, że mają one nieco mniejsze żołądki niż psy większych ras. Warto podawać im mniejsze porcje, ale nieco częściej, nawet do 4 razy dziennie.

Na to, ile razy dziennie karmić psa, wpływa także stan zdrowia oraz spalanie kalorii. Jeśli Twój pies jest aktywny, powinien otrzymać większą porcję, ponieważ jego zapotrzebowanie energetyczne także jest większe. Taką informację zweryfikuj z danymi od producenta lub lekarzem weterynarii. To znacznie zdrowsze rozwiązanie niż dokarmianie lub podawanie jedzenia na spacerze. Zwierzętom, które cierpią na nadwagę, należy podawać mniejsze porcje jedzenia, ale za to częściej, np. 3-4 razy dziennie.

Pomiędzy głównymi posiłkami możesz serwować przysmaki dla psa, jednak muszą być zdrowe oraz smaczne. Nie powinny przekroczyć 15% dziennej dawki żywieniowej. Oczywiście ta ilość powinna być odjęta od głównych porcji posiłków. Absolutnie nie dziel się resztkami ze swojego stołu, nawet kiedy Twój pies będzie na Ciebie patrzył błagalnym wzrokiem. Uzupełnieniem jadłospisu powinny być przekąski przeznaczone dla zwierząt, które nie zawierają między innymi soli, przypraw czy ulepszaczy smaku. Na każdej etykiecie gotowego jedzenia znajdziesz informację, ile (dziennie) możesz go podawać. 

A jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać jedzenie, pamiętaj o wcześniejszym zaplanowaniu diety, aby była odpowiednio zbilansowana i dostarczała wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dla początkującego w tej dziedzinie jest to dość skomplikowane. Żywienie psa ma ogromny wpływ na to, jakie będzie jego samopoczucie. Bez odpowiedniej wiedzy na ten temat, może okazać się to uciążliwe.  

Ile razy dziennie karmić szczenię?

Nie wiesz, ile razy karmić szczenię? Na początku swojego życia, czyli do 4. tygodnia, karmienie mlekiem matki jest wystarczające. Następnie należy stopniowo przyzwyczajać go do jedzenia dla psów, które na początku jest lizane, a dopiero później gryzione i połykane. Karma, jako podstawowy posiłek, powinna pojawić się w 4. miesiącu życia.

Szczenięta od 6. do 8. tygodnia życia powinny spożywać pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach. Następnie aż do 6. miesiąca życia od trzech do czterech posiłków w ciągu dnia. Dopiero po tym czasie możesz przyzwyczajać je do karmienia w takich odstępach czasu jak dorosłego psa. 

Jak dopasować wielkość posiłku? Zupełnie tak jak w przypadku karmienia dorosłego psa, warto zapoznać się z tabelą umieszczoną na opakowaniu pełnoporcjowej karmy. Warto też pamiętać o tym, że suche jedzenie jest bardziej kaloryczne od mokrego. 

Ile razy powinien jeść pies niejadek?

Wiesz już, ile razy dziennie je szczenię oraz dorosły pies. Co możesz zrobić, jeśli Twój pupil jest niejadkiem i obawiasz się, że będzie miał niedowagę? Mimo wszystko nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia. Nie rezygnuj z regularności oraz podawania pełnoporcjowej karmy kilka razy dziennie o tej samej porze. Miskę postaw na około 20-30 minut, a następnie odstaw ją, niezależnie od tego, ile jedzenia ubyło. Pamiętaj o tym, że brak apetytu może być oznaką choroby, dlatego warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 110

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres