Ile karmy dla szczeniaka? Zasady dawkowania

Szczeniak rasy Golden Retriver

Opiekunowie czworonogów często zastanawiają się, ile powinno jeść szczenię tuż po odsadzeniu od matki. Jest to zrozumiałe, ponieważ organizm szczenięcia jest delikatny i łatwo doprowadzić do zaburzeń w obrębie jego układu pokarmowego. Błędne oszacowanie, ile gram karmy dla szczenięcia jest właściwą porcją na określonym etapie rozwoju pupila, może doprowadzić do niedoborów w zakresie ważnych substancji odżywczych lub przeciwnie – do nadmiernego spożycia kalorii przez psa. Obie te sytuacje są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do różnorakich chorób. Prawidłowe wyliczenie całodziennej dawki karmy dla szczeniaka jest równie ważne, co odpowiednie porcjowanie pojedynczych posiłków. Na szczęście producenci gotowych karm pełnoporcjowych dla zwierząt wychodzą naprzeciw oczekiwaniom opiekunów i umieszczają tabele żywienia na etykietach swoich produktów.

Ile je szczeniak po odsadzeniu od matki?

Nasi czworonożni ulubieńcy osiągają dorosły wiek pomiędzy 10. miesiącem a 2. rokiem swojego życia. Jest to uzależnione w dużej mierze od ich rasy, a co za tym idzie – również docelowej masy ciała. Niezależnie od tego, czy nasz pupil jest szczenięciem, psem dorosłym czy też psim seniorem, powinien otrzymywać pełnoporcjową, suchą lub mokrą karmę, ściśle dostosowaną do swoich potrzeb. Dobór odpowiedniej diety jest szczególnie ważny tuż po przestawieniu pupila z mleka matki na pokarmy stałe, kiedy to jego układ trawienny musi się przystosować do zupełnie nowego sposobu żywienia.

Odsadzanie szczenięcia od matki to proces rozłożony na kilkadziesiąt dni – od około 3-4 tygodnia do 6-8 tygodnia życia malucha. Okres przejściowy pomiędzy karmieniem mlekiem matki a całkowitą rezygnacją z tej formy żywienia na rzecz karmy gotowej, jest wyjątkowo istotny w życiu pupila. W tym czasie opiekun staje się dla niego najważniejszą, bo dostarczającą pożywienie, osobą. Nie ma lepszego momentu na nawiązanie silnej więzi emocjonalnej z czworonogiem, dlatego też warto zadbać o to, aby okres ten przebiegał spokojnie i nie wiązał się dla szczenięcia z niepotrzebnym stresem. Zbyt gwałtownie lub nieumiejętnie przeprowadzona zmiana diety może skutkować nie tylko obniżeniem nastroju malucha, ale również negatywnymi reakcjami jego organizmu, do których zaliczamy wymioty, biegunki czy wzdęcia.

Początkowo należy podawać niewielkie ilości rozdrobnionej mokrej karmy lub spulchnionej wodą karmy suchej. Na tym etapie celem opiekuna jest pokazanie pupilowi, że istnieją inne atrakcyjne formy pożywienia, niż tylko znane mu dotychczas mleko matki. Ponieważ szczenię na początku swojego życia potrafi jedynie ssać, należy umożliwić mu spożywanie mokrych i miękkich posiłków, tak aby mogło najpierw próbować lizać, a dopiero potem gryźć otrzymywane pożywienie. Twardsze smakołyki warto zostawić na dalszy etap rozwoju czworonoga, kiedy będzie on z przyjemnością chrupał i przeżuwał różnorodne pokarmy stałe.

Ile gram karmy dla szczeniaka? Zasady porcjowania posiłków

Psy instynktownie najadają się “na zapas”, dlatego też nie powinniśmy zapewniać im stałego dostępu do pożywienia. Odpowiednie porcjowanie pokarmu jest szczególnie ważne w okresie wzrostu szczeniąt, kiedy to ich organizmy nieustannie się zmieniają i wykazują zwiększone zapotrzebowanie na kalorie oraz niektóre składniki odżywcze (m.in. fosfor i wapń). Jednocześnie należy pamiętać, że żołądek młodego czworonoga ma mniejszą pojemność, niż żołądek dorosłego psa. Z tego powodu szczenięta powinny jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. W zależności od  wieku psy powinny otrzymywać:

 • cztery do pięciu posiłków dziennie w przypadku szczeniąt pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia;
 • trzy do czterech posiłków dziennie w przypadku szczeniąt pomiędzy 8. tygodniem a 6. miesiącem życia,
 • dwa lub trzy posiłki dziennie w przypadku szczeniąt powyżej 7. miesiąca życia oraz psów dorosłych.

To, ile powinno jeść szczenię jednorazowo, jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania, a jednocześnie wyjątkowo ważne w żywieniu naszego pupila. Podawanie zbyt dużych lub zbyt małych porcji może się wiązać z problemami zdrowotnymi, takimi jak anemia, nadwaga czy cukrzyca. Wielkość pojedynczego posiłku naszego psa powinna być uzależniona od następujących czynników:

 • rasa i/lub masa ciała pupila;
 • dokładny wiek (w przypadku szczeniąt liczony w tygodniach, a następnie w miesiącach);
 • etap rozwoju (posiłki złożone wyłącznie z gotowych karm pełnoporcjowych lub przeplatane mlekiem matki).

Każdy z powyższych elementów musi być brany pod uwagę podczas planowania, ile mokrej i ile suchej karmy dla szczeniaka będzie stanowiło optymalną porcję dla naszego pupila. Warto pamiętać, że sposób żywienia po całkowitym osadzeniu malucha od matki powinien być ustalony raz na cały etap jego rozwoju (następna zmiana następuje przy przejściu z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów). Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej, złożonej w 50% z karmy mokrej i w 50% z karmy suchej pod względem masy produktów.

Odpowiedzialny opiekun dba również o właściwe nawodnienie organizmu swojego pupila. Stały dostęp do wody pitnej to podstawa w żywieniu psa, jednak działanie wspomagające w tym zakresie może wykazywać stosowanie pełnoporcjowej karmy mokrej. Zawartość płynów w takim pożywieniu wynosi zazwyczaj około 80% – od 8 do 10 razy więcej, niż ma to miejsce w przypadku pełnoporcjowych karm suchych. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza wówczas, gdy nasz szczeniak jest wyjątkowo ruchliwy lub gdy zauważymy, że nie wykazuje zainteresowania swoją miską z wodą.

Ile powinien jeść szczeniak – tabela żywienia

To, ile karmy dla szczeniaka jest odpowiednią porcją, możemy ustalić z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Inną opcją jest skorzystanie z tabel żywienia, które są dostępne w Internecie lub na opakowaniach gotowych karm pełnoporcjowych. Tabele żywienia wskazują, jaką wartość energetyczną ma dany produkt (karmy mokre są z reguły 4-krotnie mniej kaloryczne od karm suchych) oraz ile jedzenia i w jak wielu porcjach należy je podawać.

Karmy z linii “junior” są zwykle bogatsze w białko, fosfor i wapń, ponieważ tych właśnie substancji szczególnie potrzebują szczenięta znajdujące się w fazie wzrostu. Fosfor i wapń wspomagają rozwój układu kostno-stawowego. Ważnym składnikiem mineralnym jest również żelazo, którego niedobór może prowadzić do problemów z układem krążenia. Białko to składnik odżywczy, który psy pozyskują głównie z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (tzw. podrobów, do których należą m.in. wątróbki, żołądki czy serca zwierząt hodowlanych). Jest to podstawowy budulec ciała, dzięki któremu organizmy młodych psów mogą rosnąć w odpowiednim tempie i prawidłowo się rozwijać. W mniejszym stopniu stanowi też źródło energii, która jest dostarczana przede wszystkim przez tłuszcze i węglowodany. Lipidy umożliwiają także przyswajanie witamin A, D, E i K. Inne witaminy, które zajmują wyjątkowo istotne miejsce w diecie czworonoga, to witaminy z grupy B, które wspomagają wiele funkcji organizmu, m.in. krwiotwórczość, prawidłowy metabolizm oraz odporność. Warto również wspomnieć o błonniku, którego obecność w pożywieniu ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowej pracy jelit. Fachowa nazwa tego składnika to “włókno surowe” – podobnie witaminy i minerały bywają ujęte w składzie pokarmów dla zwierząt jako “materia nieorganiczna”. Wybór karmy dla czworonoga powinien nastąpić po wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich informacji znajdujących się na jej opakowaniu. 

Składniki odżywcze znajdujące się w dziennej dawce karmy dla szczeniąt, muszą być zbilansowane z energią pokarmową. Oznacza to, że optymalna ilość potrzebnych do funkcjonowania pupila substancji pokarmowych musi znajdować się w takiej dawce pożywienia, która zawiera też idealną dla niego liczbę kalorii. Ma to olbrzymie znaczenie nie tylko dla zdrowia naszego podopiecznego, ale również dla jego samopoczucia. Prawidłowo żywiony pies wykazuje właściwy dla swojego wieku potencjał sił witalnych. Dlatego tak ważne jest to, aby podawać mu zbilansowaną karmę w odpowiednich dawkach i odstępach czasowych. Pożywienie, które zaspokaja potrzeby dorosłego czworonoga, nie jest właściwym wyborem w żywieniu szczeniąt i psów starszych. Warto więc uważnie przyjrzeć się etykiecie karmy pełnoporcjowej, zanim dokonamy jej zakupu.

Dlaczego karma podawana na co dzień psu musi być pełnoporcjowa? Pełnoporcjowe karmy to takie, które są kompletne – zaspokajają 100% potrzeb żywieniowych pupila. Spełniają też pozostałe warunki prawidłowej diety, do których należą:

 • doskonała przyswajalność składników pokarmowych,
 • bezpieczeństwo (brak w składzie karmy substancji szkodliwych pod względem chemicznym i mikrobiologicznym),
 • atrakcyjność (smak i aromat odpowiadający danemu psu).

Ostatni z wymienionych czynników zależy od indywidualnych preferencji naszego pupila. Psy to względni mięsożercy – w toku ewolucji ich układ pokarmowy przystosował się do trawienia zarówno produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Podstawowym źródłem protein jest dla nich jednak mięso  produkty pochodzenia zwierzęcego i właśnie ten element diety jest dla naszych czworonogów najbardziej atrakcyjny zarówno pod względem zapachowym, jak i smakowym. Ich indywidualne preferencje dotyczą zwykle konkretnego gatunku mięsa – większość psów przepada za wołowiną, jednak są również takie, które chętniej spożywają karmy z  drobiem lub rybami. Warto zwrócić uwagę na zachowanie naszego pupila po podaniu mu nowej wersji smakowej karmy. Kupując dla niego właściwie zbilansowaną i atrakcyjną karmę, możemy zaspokoić nie tylko jego potrzeby fizyczne, ale również emocjonalne. Z całą pewnością będzie nam za to wdzięczny!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.7 / 5. Liczba głosów 195

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

7 komentarzy do wpisu „Ile karmy dla szczeniaka? Zasady dawkowania”

 1. Jest napisane, że na każdym opakowaniu jest podane dawkowanie.
  Wszystko zależy w którym tygodniu/miesiącu jest szczeniak i czy to będzie rasa mała czy duża.

  Odpowiedz
 2. Mój pies ma obecnie 5 miesięcy i waży 13 kg. Mam problem, bo dawałam psu karmę Wiejska zagroda, na której zalecają podawanie takiemu psu w 3 dawkach 270-300g dziennie. Wydaje mi się, że ta karma mu nie smakuje i powoli zmieniam na Brit Care Puppy, na której znów zalecają 175g dziennie. To moim zdaniem bardzo duża różnica. Mój pies i tak zjada dosłownie wszystko, co mu podejdzie pod nos i boję się, że jak zmniejszę mu dawkę karmy, to będzie po prostu głodny.

  Odpowiedz
  • Mam podobne wątpliwości tak samo jak Ty. Royal Canim Maxi puppy dzienna porcja to 280gr, a brit puppy ledwo 180gr. To dla mnie też duża rozbieżność. Ja podzielę obie dzienne porcje na 4x dziennie to tej z britta dostanie dosłownie garsteczkę w porównaniu z royalem. Pozostaje pytanie o kaloryczność i ilość składników aktywnych, odżywczych.

   Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres