Ile karmy dla psa? Dawkowanie karmy dla czworonogów

Pies Beagle podczas jedzenia karmy

Nasi czworonożni przyjaciele, w zależności od wieku, powinni otrzymywać posiłki od dwóch do nawet pięciu razy na dobę. Odpowiednia zawartość kalorii i substancji odżywczych w pożywieniu jest u nich kluczowa dla zachowania prawidłowej masy ciała oraz zdrowia. Prawidłowo dobrana karma wpływa na stan kości i stawów zwierzęcia, a także wspiera jego wydolność oraz kondycję narządów wewnętrznych. Ważnym elementem w żywieniu psa jest również  właściwe porcjowanie pokarmu. Ile gram karmy dla szczenięcia, a ile dla dorosłego psa? Przedstawiamy sprawdzone porady żywieniowe!

Ile karmy dla psa? Dawkowanie posiłków

Prawidłowe porcjowanie pożywienia służy utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia pupila. Zarówno niedobór, jak i nadmiar jedzenia może mieć negatywne skutki dla zdrowia zwierzęcia. W pierwszym przypadku pies może zmagać się m.in. z anemią, chorobami kości i stawów czy też z chorobami układu pokarmowego. Przekarmianie pupila może natomiast doprowadzić m.in. do nadwagi i otyłości oraz cukrzycy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zbilansowanie jego diety.

Karmienie młodych, które niedawno zostały odsadzone od matki, jest najtrudniejszym zadaniem. Pojemność żołądka u szczeniąt jest niewielka, dlatego też maluchy muszą otrzymywać niewielkie porcje pokarmu w krótszych odstępach czasowych, niż ma to miejsce w przypadku psów dorosłych. To, ile gram karmy dla szczenięcia stanowi zalecaną porcję, zależy w dużej mierze od jego dokładnego wieku (niektóre psy osiągają dorosłość po ukończeniu 10. miesiąca życia, inne dopiero mając dwa lata). Tuż po odsadzeniu od matki młode powinny być karmione od czterech do pięciu razy na dobę. Około 8. tygodnia życia zmniejsza się liczbę posiłków do trzech lub czterech, w zależności od tego, jaka jest kaloryczność stosowanej karmy. Po ukończeniu 7. miesiąca życia czworonogi powinny być karmione dwa lub trzy razy dziennie.

To, ile karmy dla psa należy serwować pupilom w określonym wieku, jest uzależnione nie tylko od częstotliwości karmienia, ale również od ich aktualnej (a w przypadku szczeniąt – również docelowej) masy ciała. Opakowania pełnoporcjowych karm suchych i mokrych są opatrzone tabelami, z których możemy odczytać zalecaną dzienną wagę pożywienia dla psa o określonej masie ciała, a także zalecane dawkowanie. Na etykiecie produktu znajdują się również informacje o jego wartości energetycznej. Warto wiedzieć, że kaloryczność jest około 4-krotnie większa w przypadku 100 gramów karmy suchej, niż takiej samej ilości karmy mokrej. Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie diety mieszanej, w proporcjach 1:1 (50% karmy mokrej i 50% karmy suchej pod względem masy produktu) w ciągu doby. 

Karma dla psa – jak wybrać właściwą?

Psia dieta powinna być dostosowana zarówno do potrzeb, jak i preferencji naszego pupila. Wybierając karmę suchą lub mokrą, musimy brać pod uwagę m.in. wiek naszego podopiecznego. Zalecana ilość poszczególnych składników odżywczych w pojedynczej porcji pokarmu jest inna w przypadku szczeniąt, psów dorosłych oraz psów starszych. Przykładowo, zwierzęta w fazie wzrostu powinny otrzymywać więcej makroelementów, które wspomagają rozwój kości i stawów, czyli  fosforu i wapnia. Mają też większe zapotrzebowanie na kalorie w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż psy dorosłe, a zwłaszcza psy starsze. Z tego powodu producenci gotowych karm pełnoporcjowych przygotowują różne linie swoich produktów: junior, adult i senior.

Psy nie potrzebują urozmaicenia pokarmu, choć większość z nich ma swoje ulubione smaki (np. wołowinę lub ryby). Naszym celem, jako odpowiedzialnych opiekunów, jest zapewnienie im zbilansowanej diety. Przyjmowana każdego dnia dawka pożywienia powinna odpowiadać na zapotrzebowanie kaloryczne naszego pupila, ale także zawierać odpowiednie składniki odżywcze. Należą do nich:

  • białko – znajduje się głównie w mięsie oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego (tzw. podrobach);
  • tłuszcze – najbardziej efektywne źródło energii, należą do nich także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6; 
  • witaminy i substancje mineralne – odpowiadają za przebieg wielu ważnych procesów w organizmie, wiele witamin i minerałów znajduje się w surowcach roślinnych;
  • węglowodany – m.in. włókno pokarmowe, które wspomaga zdrowie jelit.

Wybierając produkt, który będzie stanowił podstawę żywienia naszego psa, należy pamiętać o rozróżnieniu na karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Karmy pełnoporcjowe (suche lub mokre) pokrywają 100% dziennego zapotrzebowania organizmu na kalorie i składniki odżywcze. Ich dobór jest uzależniony od wieku psa (junior, adult lub senior), zaś porcjowanie – od jego rasy lub masy ciała. Pod tym względem dzielimy naszych ulubieńców w następujący sposób:

  • psy miniaturowe (do 5 kg),
  • psy małe (do 10 kg),
  • psy średnie (11-25 kg),
  • psy duże (26 – 40 kg). 

Karmy uzupełniające to przede wszystkim przysmaki. Należy je stosować z umiarem, aby nie przekarmiać swojego pupila. Tego typu przekąski nie mogą być podstawą zbilansowanej diety, a jedynie dodatkiem, serwowanym psu w ramach nagrody za dobre sprawowanie lub podczas treningu. Gotowe karmy uzupełniające są bezpieczne dla czworonogów, a jednocześnie zapewniają im atrakcję. Gryzienie i żucie przekąsek sprawia psu niemałą przyjemność oraz wzmacnia więź z opiekunem. Warto wybierać przysmaki, które posiadają dodatkową funkcję – np. pomagają dbać o higienę jamy ustnej pupila poprzez usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej lub wspomaganie ukrwienia dziąseł. Należy jednak pamiętać, że przekąski stomatologiczne nie mogą zastępować codziennego szczotkowania zębów. Przysmaki dla psa powinny być również stosowane z umiarem, ponieważ stanowią dodatkowe źródło kalorii. Opracowane przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) normy żywieniowe wskazują, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne czworonoga może być pokrywane przez karmy uzupełniające w maksymalnie 10%. Wartość kaloryczna przekąsek musi być też odliczona od posiłków głównych, tak aby bilans na koniec dnia mieścił się w zalecanej wartości.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów 56

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Karma dla chihuahua – żywienie psa rasy chihuahua

Bardzo ważnym aspektem troski o dobrostan tych miniaturowych czworonogów jest kontrolowanie ich masy ciała oraz dbanie o to, aby ich dieta była prawidłowa. Rodzi się więc pytanie: jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres