Dlaczego warto wybrać karmę bezzbożową?

Kobieta karmiąca psa

Zboża to źródło węglowodanów, ale nie sprawdzają się w żywieniu wszystkich psów. Karmy ze zbożem mogą być przyczyną stanów zapalnych i problemów z trawieniem. Chcesz wiedzieć, jakie są wady karm zbożowych i która karma bez zbóż jest najlepsza? Przeczytaj.

Dlaczego bezzbożowa?

Pszenica, soja i inne zboża są dobrym źródłem węglowodanów, ale ich przyswajalność nie za zawsze jest wysoka. Karmy bogate w zboża zawierają mniej mięsa, a mniej mięsa oznacza mniej łatwo przyswajalnego białka.   

Zalety karm bezzbożowych:

 •  ubogie w węglowodany, bogate w białko
  Są szczególnie polecane psom aktywnym i umiarkowanie aktywnym, ponieważ karmy bezzbożowe przeważnie charakteryzują się wysoką zawartością białka.
 • duża zawartość procentowa mięsa
  Mogą zawierać ponad 50% mięsa w przeliczeniu na gramy.
 • dobre dla alergików
  Są pozbawione alergenów zbożowych, na które psy mogą być uczulone.
 • nie zawierają składników antyżywieniowych
  Produkty zbożowe zawierają tzw. związki antyżywieniowe, np. związki fitynowe. Takie substancje ograniczają lub uniemożliwiają przyswajanie składników odżywczych dostarczanych z pokarmem, co zaburza prawidłowy rozwój zwierząt. Zboża to jedne z produktów o najwyższej zawartości fitynianów. Zawartość związków antyżywieniowych w zbożach to około 0,5-1,9%.
 • bez GMO
  Są pozbawione genetycznie modyfikowanych zbóż.

Karma dla wymagających psów

 • dla aktywnych psów
  Karma bezzbożowa zawiera duże ilości białka, które jest szczególnie ważnym składnikiem pokarmowym dla psów psów rosnących, aktywnych, i w tym psów sportowych. Dieta bezzbożowa przeważnie zawiera duże ilości mięsa (powyżej 50%), choć dotyczy to przede wszystkim karm premium.
 • dla alergików
  Diagnostyka alergii pokarmowych u psów nie jest prosta. Jednym z najlepszych rozwiązań by przekonać się, czy Twój pies cierpi na alergię pokarmową, jest zastosowanie diety wykluczającej najbardziej popularne alergeny przez około 3-6 tygodni.

  Karma hipoalergiczna jest pozbawiona zbóż całkowicie lub jest pozbawiona jedynie samych substancji uczulających, które znajdują się w zbożach. Jeśli u psa nie wystąpią żadne niepokojące objawy alergii po zastosowaniu ścisłej diety dla alergików, można przyjąć, że przyczyna problemu została rozwiązana – i taką dietę należy kontynuować.
 • spełnia indywidualne potrzeby żywieniowe zwierząt

  Karmy bezzbożowe dostępne są dla określonych grup zwierząt – np. psów małych ras, seniorów  czy psów dorosłych ras średnich. Zawierają odpowiednią kompozycję składników odżywczych, mających zaspokoić potrzeby danej rasy lub grupy zwierząt. W przypadku psów ras, które szybko rosną, powinny zawierać dodatek siarczanu chondroityny lub inne substancje naturalnie wzmacniające stawy.

  Lizyna to jeden z dziesięciu aminokwasów, który musi być dostarczany psom wraz z pożywieniem (psy nie są w stanie samodzielnie go syntetyzować). Zboża charakteryzują się niską zawartością lizyny, przez co nie mogą zostać uznane za pełnowartościowe źródło białka.

Skład karmy bezzbożowej

Karma bezzbożowa dla psa to nie tylko typowo mięsna dieta. Niektóre rośliny i warzywa mogą zastąpić źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, jakimi są zboża i jednocześnie być źródłem dodatkowych składników odżywczych.

Niezbożowe składniki pochodzenia roślinnego:

 • Ziemniaki i bataty
  Te ugotowane są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnej skrobi (cukru). Karmy opierające się na ziemniakach charakteryzują się średnią lub wysoką zawartością węglowodanów.
 • Dynia
  Włókna pokarmowe w miąższu dyni mają właściwości prebiotyczne. Stymulują układ odpornościowy do mobilizacji przez wpływ na wzrost kolonii bakterii kwasu mlekowego w przewodzenie pokarmowym psów.
 • Marchew, brokuł i kalafior
  Zawierają dużo wody, przez co są niskokaloryczne, za to bogate w białko. To doskonały komponent diety w żywieniu zwierząt domowych, szczególnie tych o umiarkowanym ruchu, psów z nadwagą lub otyłych. Warzywa są także dobrym źródłem włókna pokarmowego, które wspomaga trawienie i naturalnie chroni przewód pokarmowy przed biegunkami.
 • Owoce
  Psy w przeciwieństwie do kotów odczuwają słodki smak, dlatego dodatek w karmach zwiększa ich smakowitość. Są to przede wszystkim owoce dzikiej róży, jagody, jabłka (bez pestek), ale też owoce egzotyczne, jak ananas czy mango. Stanowią dobre źródło witamin i węglowodanów.

Składniki pochodzenia mięsnego:

 • Kurczak i indyk
  Białka pochodzące z mięsa kurczaka to jedne z silniejszych alergenów dla psów. Są popularnym mięsnym źródłem białka w karmach, ale nie nadają się do żywienia psów alergików. Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po karmę z indykiem, którego białka rzadziej uczulają.
 • Wołowina i cielęcina
  Polecane przede wszystkim psom z alergią pokarmową.
 • Ryby i owoce morza
  Doskonale sprawdzają się w żywieniu psów z alergią pokarmową. Najbardziej popularne są karmy na bazie tuńczyka, łososia lub makreli. Małże i inne owoce morza są doskonałym źródłem glukozaminy i chondroityny – substancji wspierających chrząstki, kości i stawy.
 • Owady
  Są częstym źródłem białka w karmach, które mają być zbliżone do karm wegetariańskich dla psów. To także bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jakich składników nie znajdziesz w karmie bezzbożowej?

 • pszenicy,
 • pszenżyta,
 • żyta,
 • jęczmienia,
 • owsa,
 • gryki,
 • kukurydzy,
 • prosa.

Dieta BARF dla psa

To dieta, która opiera się na karmieniu psa jedynie surowym mięsem. Z założenia ma być najbardziej naturalna dla psów. Nawiązuje do zachowań psów dzikich, które żywiły się tylko tym, co upolowały. Ma wielu zwolenników, ale też wielu krytyków. Dieta BARF to dieta kontrowersyjna, która wzbudza emocje nawet wśród lekarzy weterynarii.

Pies z natury jest wszystkożercą, a nie mięsożercą, dlatego założenia diety BARF nie do końca pokrywają się z potrzebami psów. Dieta oparta jedynie na surowym mięsie może być niebezpieczna dla zdrowia. Może stanowić niedostateczne źródło składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania psów i ich rozwoju.

Jeśli już karma zbożowa, to jaka?

Karmy z kaszą to dobry wybór. Są dobrym źródłem węglowodanów ze względu na ich wysoką wartość odżywczą. Najlepszy współczynnik strawności ma kasza manna. Kasza jęczmienna czy jaglana zwiększają bilans energetyczny po posiłku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres