Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

dlaczego-pies-nie-chce-jesc-suchej-karmy

Zamartwiasz się, ponieważ Twój pies nie chce jeść suchej karmy? Pamiętaj, że sucha karma pełnoporcjowa razem z karmą mokrą stanowią podstawę optymalnego żywienia. Oba rodzaje jedzenia można stosować łącznie, lub korzystać z jednego z nich tworząc dietę ulubieńca. Istnieje wiele przyczyn, dla których pies przestał jeść suchą karmę. Na całe szczęście, większość z nich jesteś w stanie samodzielnie wyeliminować. 

Szczeniak nie chce jeść suchej karmy – co jest powodem?

A więc wreszcie nadeszła ta chwila! Zostałeś opiekunem młodego psa i razem przyjechaliście do domu. Niestety, szczeniak nie chce jeść suchej karmy, którą mu proponujesz. Z pewnością martwisz się i zastanawiasz, czy coś mu nie dolega. Nim jednak zaczniesz szukać numeru do lekarza weterynarii, upewnij się, jaki rodzaj pokarmu szczenię dostawało w poprzednim miejscu zamieszkania. Jeśli bowiem do tej pory karmione było jedzeniem o mokrej i miękkiej konsystencji, nie zna jeszcze innego rodzaju pożywienia. Specjaliści zalecają, aby przez pierwszy tydzień aklimatyzacji w nowym domu szczenięta dostawały ten sam rodzaj pokarmu, jakim karmione były do tej pory. Następnie, można wprowadzać nowy produkt. Najlepiej dokonywać tego w sposób następujący: przez parę dni podajemy 25% nowej karmy mieszając ją z dotychczasową; kolejnych kilka dni przechodzimy do stosunku 50:50. Jeśli nie obserwujemy niepokojących objawów ze strony układu trawiennego podopiecznego, wprowadzamy 75% nowej karmy, stopniowo minimalizując udział poprzedniej karmy w żywieniu psa.

Co jednak zrobić, jeśli mimo to, szczeniak nie chce jeść suchej karmy? Rozwiązaniem jest namoczenie suchej karmy w ciepłej wodzie – w ten sposób zostanie rozmiękczona i będzie przypominać bardziej znaną szczenięciu konsystencję.

Warto pamiętać, że często młody pies nie chce jeść suchej karmy w nowym domu ze względu na stres, jaki odczuwa w związku z przeprowadzką. To naturalny element aklimatyzacji i nie należy zmuszać szczenięcia do jedzenia, gdy wyraźnie rezygnuje z posiłku zarówno suchego, jak i mokrego. Jeśli jednak pies nie chce jeść mimo upływu doby, należy poszukać pomocy u lekarza weterynarii. Odmawianie pożywienia przez dwa dni z rzędu jest bardzo niebezpieczne w przypadku szczeniąt.

Brak apetytu u szczenięcia. Kiedy zasięgnąć porady lekarza weterynarii?

Jeśli pies nie chce jeść suchej karmy mimo upływu dwóch dni w nowym miejscu, a dodatkowo oprócz braku apetytu pojawiły się inne niepokojące sygnały (osowiałość, brak chęci do zabawy), najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wyjątkiem są szczenięta – w ich przypadku już jedna doba bez pożywienia powinna prowadzić do konsultacji z lekarzem. Powodem takich objawów mogą być różnorodne stany chorobowe – począwszy od problemów z dziąsłami na chorobach układu pokarmowego skończywszy. Ich powodem może być wymieniony wcześniej stres, ale również niedojrzałość układu pokarmowego psa czy nawet to, że został odseparowany od matki przedwcześnie. Nie denerwuj się jednak na zapas i zawsze, gdy masz wątpliwości odnośnie stanu zdrowia psa, przede wszystkim zasięgaj opinii lekarza weterynarii. 

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy? Brak apetytu u dorosłego psa

Twój pies nie je karmy, chociaż jeszcze niedawno nie mieliście takich problemów? Z pewnością jest to dla Ciebie powód do niepokoju, jednak pamiętaj, że w wielu przypadkach przyczyny takiego stanu rzeczy nie są objawem choroby.

Jeśli zatem pies nie je suchej karmy, zastanów się, czy nie ma to związku z aktualną sytuacją domową: czy zmieniło się coś niedawno w Waszym otoczeniu? Czy powodem może być ewentualny stres, jak np. pojawienie się nowego domownika lub przeciwnie, wyjazd jednego z opiekunów? Nie tylko szczeniak nie chce jeść suchej karmy, kiedy narażony jest na silne emocje – dotyczy to również starszych psów.

Jeśli pies przestał jeść suchą karmę, która do tej pory mu smakowała, może być to związane również z temperaturą otoczenia – latem psy są znacznie mniej zainteresowane jedzeniem w ciągu dnia i podobnie jak u ludzi, spada u nich apetyt. W takim przypadku warto zaproponować mu pożywienie wczesnym rankiem i wieczorem, a w ciągu dnia upewnić się, że odpowiednio się nawadnia. W tym miejscu warto również wspomnieć, że brak apetytu u niektórych psów może być związany ze zbyt małą aktywnością fizyczną – jeśli podopieczny nie ma okazji do pracy i ćwiczeń, może zwyczajnie nie odczuwać silnego głodu. Upewnij się, że stwarzasz swojemu podopiecznemu wystarczająco dużo okazji do zabawy na świeżym powietrzu – nic tak nie zwiększa ochoty na pyszny posiłek, jak ruch!

Niekiedy dorosły pies nie chce jeść suchej karmy, ponieważ jest zwyczajnie syty. Zastanów się, czy chcąc sprawić przyjemność psu, nie podajesz mu zbyt wielu przekąsek w ciągu dnia. Tak to już bywa, że niewielkie, pachnące przekąski podawane wprost z dłoni opiekuna lub w trakcie zabawy, są dla psów znacznie bardziej atrakcyjne, niż sucha karma w misce. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet wysokiej jakości przekąski nie mogą być podstawą żywienia psa. Powinny one stanowić nie więcej, niż 10% zapotrzebowania zwierzęcia na energię w ciągu dnia. Pozostałe 90% energii powinno pochodzić z pełnoporcjowej karmy mokrej i suchej, podawanych w stosunku 50:50 pod względem masy produktu. Można również zdecydować się odżywianie podopiecznego wyłącznie karmą suchą lub mokrą – bardzo istotne jest jednak zadbanie o to, aby była to karma pełnoporcjowa. 

Kolejnym powodem, dla którego dorosły pies nie je suchej karmy, jest sposób jej podawania i przechowywania. Jeśli zauważyłeś, że Twój pies chętnie spożywa posiłek zaraz po otwarciu paczki z karmą, jednak z biegiem dni jest nią coraz mniej zainteresowany – prawdopodobnie chodzi o jej zapach. Psy mają niebywale wyczulony węch, który jest dla nich istotnym elementem odczuwania przyjemności w trakcie jedzenia. Upewnij się, że karma przechowywana jest w suchym miejscu, szczelnie zamknięta – najlepiej w specjalnie przeznaczonym do tego celu pudełku. Dodatkowo dbaj o to, aby pies dostawał swój posiłek w czystej misce. To nie tylko pozytywnie wpłynie na jego doznania smakowe, ale również zapewni mu ochronę przed ewentualnymi problemami z układem trawiennym. Behawioryści powtarzają również, że pies nie chce jeść suchej karmy, jeśli jest ona dla niego zbyt powszednia. Zadbaj o to, aby pies nie miał łatwego dostępu do pełnej miski przez całą dobę. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie stałych pór posiłku: podawaj jedzenie zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. Jeśli po upływie 20-30 minut pies nie będzie zainteresowany jedzeniem, miska powinna zostać schowana, a karma zabezpieczona przed wietrzeniem. Jeśli niezjedzona została karma mokra – należy ją wyrzucić, niezależnie od tego, czy pies ją spróbował, czy nie.

Konkretna karma a brak apetytu u psa

To, dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy, niekiedy związane jest z jego upodobaniami smakowymi. Być może nie odpowiada mu przykładowo smak kurczaka – w takim przypadku warto spróbować innego produktu: z wołowiną lub rybą tej samej, czy innej marki. 

Trzeba jednak pamiętać, że sposób zmiany karmy ma niebagatelne znacznie. Należy to robić zawsze stopniowo, mieszając „dotychczasową” karmę z „nową”. W ten sposób oswajamy układ pokarmowy psa z odmiennym składem.

Jeżeli od niedawna jesteśmy opiekunem naszego psa i nie wiemy, jakie pożywienie dostawał do tej pory, z dużym prawdopodobieństwem jego niechęć do suchej karmy wynika z nieznajomości takiego produktu. Jak nauczyć psa jeść suchą karmę? Podobnie jak w przypadku szczeniąt – sprawdza się namoczenie granulek w ciepłej wodzie, ewentualnie dodanie do suchej karmy odrobiny mokrego pożywienia. 

Inne powody, dla których pies przestał jeść suchą karmę

Jak widzisz, przyczyn, dla których Twój pies nie chce jeść suchej karmy, może być bardzo wiele i niekoniecznie muszą być one związane z niepokojącym stanem jego zdrowia. Zdarza się jednak, że to choroba wpływa na apetyt Twojego psa – wtedy oprócz niechęci do jedzenia pojawiają się zmiany w zachowaniu, brak zainteresowania zabawą, spacerami czy pieszczotami, nadmierna ilość snu, czy inne niepokojące objawy. W takich przypadkach od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Cichy zabójca szczeniąt

Wirus herpes, powszechny i coraz łatwiej diagnozowany, okazuje się sprawcą wielu problemów u psów.

Zdrowie

Przywrócić wzrok

W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Jedną z częściej występujących jest katarakta.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres