Czy pies może jeść czekoladę?

czy-pies-moze-jesc-czekolade

Twoją ulubioną słodkością jest czekolada? Pies, za każdym razem, gdy po nią sięgasz, zdaje się mieć ochotę na jej spróbowanie? Pod żadnym pozorem nie ulegaj jego „prośbom” – taka chwila przyjemności może skutkować śmiertelnym zatruciem Twojego podopiecznego. Dlaczego pies nie może jeść czekolady?

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Kilka naukowych faktów

Jak wiadomo, czekolada swój wspaniały smak zawdzięcza kakao, czyli nasionom kakaowca zwyczajnego. Zawierają one dwa alkaloidy – popularne związki organiczne pochodzenia roślinnego. Alkaloidy te to teobromina i kofeina, a oba związki są jednocześnie tzw. neurotoksynami. Oznacza to, że silnie oddziałują na układ nerwowy, a ich przedawkowanie może grozić bardzo poważnymi konsekwencjami – zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi. 

Rozpatrując kwestię, dlaczego pies nie może jeść czekolady, warto mieć świadomość, że to głównie teobromina jest dla tych zwierząt niebezpieczna. Jej ilość w kawałku czekolady rośnie wprost proporcjonalnie do ilości kakao, które zostało wykorzystane do jej wytworzenia. Najwyższą zawartością teobrominy (i kofeiny) charakteryzują się czekolady gorzkie, tzw. deserowe, a najniższą lub śladową wykazują czekolady białe, do których produkcji najczęściej nie wykorzystuje się kakao, a jedynie utwardzone tłuszcze. Teobromina znajduje się również w czekoladach w proszku do przygotowywania gorącego napoju oraz oczywiście w skondensowanej ilości w czystym, zmielonym kakao. 

Już wiesz, że, ze względu na zawartość teobrominy w kakao, pies i czekolada to bardzo niebezpieczne połączenie. Warto wiedzieć, że teobromina znajduje się jeszcze w kilku produktach spożywczych: herbacie, kawie, coli i yerba mate. Chociaż ich spożycie przez psa również jest niewskazane, ze względu na nieatrakcyjną dla zwierząt formę zachodzi stosunkowo małe niebezpieczeństwo zjedzenia suszu czy wypicia wspomnianych napojów. Całkiem inaczej jednak ma się sprawa z apetycznie pachnącą czekoladą – dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać psu tych słodyczy. 

Jak działa czekolada na organizm psa?

Czekolada, w ilościach, jakie jesteśmy w stanie spożyć, nie jest toksyczna dla człowieka, ponieważ ludzie stosunkowo łatwo trawią i wchłaniają teobrominę. Układ trawienny psa jest jednak skonstruowany inaczej i nawet niewielka dawka teobrominy jest w nim metabolizowana bardzo długo, albo wcale – kumulując się i stanowiąc śmiertelne niebezpieczeństwo. Spożycie czekolady przez psa skutkuje pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego oraz przyspieszeniem akcji serca. Nie ma tutaj znaczenia, czy pies zje dużą dawkę czekolady jednorazowo, czy będzie spożywać odrobinę przez pewien czas, gdyż teobromina bardzo długo jest eliminowana z organizmu. Należy podkreślić, że żadna dawka teobrominy nie jest uznawana za bezpieczną w przypadku psów. 

Pies zjadł czekoladę – co powinienem zrobić?

Jeśli pies zjadł czekoladę, musisz działać jak najszybciej. Ważne jest, aby zaraz po stwierdzeniu tego faktu, zabrać podopiecznego do lekarza weterynarii. Im krótszy czas upłynął od spożycia toksyny, tym większa szansa na sprowokowanie wymiotów. Pozwolą one na efektywne pozbycie się czekolady z układu pokarmowego, nim z treści żołądkowej przemieści się do jelit. Jeśli jednak lekarz weterynarii uzna, że już jest zbyt późno na taką próbę ratowania psa, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich leków i innych środków farmakologicznych, które będą miały za zadanie zniwelować lub przynajmniej osłabić objawy zatrucia u zwierzęcia.

Pies i czekolada – po czym rozpoznać zatrucie czekoladą?

Szacuje się, że w przypadku psów, dawka śmiertelna teobrominy wynosi 90–250 mg/kg masy ciała zwierzęcia. Wprowadzenie radykalnych środków medycznych jest konieczne, gdy pies zjadł ponad 20 mg teobrominy niezależnie od masy swojego ciała. Jak łatwo wywnioskować, najbardziej niebezpieczne jest spożycie kostki czekolady przez psa rasy miniaturowej lub szczenię.

Po czym rozpoznać, że pies zjadł czekoladę? Wymienione niżej objawy pojawiają się najczęściej 4 godziny po spożyciu tego produktu, w niektórych przypadkach później – w ciągu doby. Najbardziej typowymi objawami zatrucia czekoladą u psów są:

 • nagłe skoki ciśnienia,
 • palpitacje serca,
 • dolegliwości bólowe w okolicy brzucha,
 • problemy z utrzymaniem równowagi,
 • duszności i przyspieszony oddech,
 • wzmożone pragnienie i oddawanie moczu,
 • rozwolnienie,
 • ślinotok,
 • pobudzenie,
 • drgawki,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • sztywność mięśni,
 • utrata przytomności,
 • zapadnięcie w śpiączkę. 

W ciężkich przypadkach spożycie czekolady przez psa może skutkować niewydolnością nerek i śmiercią. 

Pies a czekolada i inne niebezpieczne substancje w naszej kuchni

Jako opiekun z pewnością starasz się zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie swojemu podopiecznemu. Dlatego pamiętaj, że część przetworzonych produktów spożywczych znajdujących się w naszych lodówkach i szafkach stanowi mniejsze lub większe zagrożenie dla układu pokarmowego psów. Karmienie psów zawartością naszych talerzy jest zawsze ryzykiem – może skończyć się rozstrojem żołądka i biegunką, a w skrajnych przypadkach, jak po zjedzeniu czekolady, nawet śmiercią. 

Najbezpieczniejszą dietą psa jest pełnoporcjowa karma przygotowana przez specjalistów. Stanowi ona zbilansowany i kompletny zestaw składników odżywczych i pozwala zachować zdrowie oraz dobre samopoczucie. To jednak naturalne, że jako opiekunowie chcemy wprowadzać pewne urozmaicenie do jadłospisu naszych podopiecznych i sprawiać im dodatkową przyjemność: w tym celu należy stosować specjalistyczne przysmaki. Pamiętajmy jednak, że one także powinny być wliczane do bilansu energetycznego psa i nie przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. Przysmaki są świetnym dodatkiem do treningów oraz sposobem na budowanie relacji z psem – nie musimy ich unikać, jednak stosujmy wyłącznie produkty przeznaczone dla naszych zwierząt.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres