Czy pies może jeść chleb?

czy pies może jeść chleb

Chleb to jeden z podstawowych produktów spożywczych, jakie goszczą na co dzień w menu człowieka. Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji bez kromki świeżego, chrupiącego pieczywa z ulubionymi dodatkami. A jak wygląda to u czworonogów? Część opiekunów zastanawia się, czy karmienie psa chlebem jest dobrym pomysłem. Czy psy mogą jeść chleb bez szkody dla zdrowia? Sprawdźmy, co uważają na ten temat eksperci do spraw żywienia zwierząt.

Czy pies może jeść chleb, bułki i inne wypieki?

Opiekunowie czworonogów niejednokrotnie zastanawiają się, czy chleb dla psa jest szkodliwy. Czy jeśli podzielimy się ze zwierzęciem kawałkiem kanapki lub bułki, wpłynie to negatywnie na jego stan zdrowia? Specjaliści do spraw żywienia są w tej kwestii jednogłośni i mówią, że nigdy nie należy podawać psu ludzkiego jedzenia, w tym również pieczywa. Dlaczego? Czworonogi mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Warto dodać, że chleb dla psa nie stanowi cennego źródła wartości odżywczych. Jest dla niego ciężkostrawny i zupełnie niepotrzebny z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia.

Czy suchy chleb dla psa to dobra przegryzka? 

Czy pies może jeść suchy chleb? Czy to dobra alternatywa dla gryzaków dostępnych w sklepach zoologicznych? Nie! Czerstwe pieczywo nie jest odpowiednim produktem do zaspokojenia potrzeby gryzienia i żucia, jaką odczuwa instynktownie każdy czworonóg. Opiekun powinien podawać mu jedynie gryzaki i przekąski dedykowane dla tego gatunku zwierząt. Świetnym źródłem rozrywki dla psów i sposobem na zaspokojenie ich naturalnych potrzeb gryzienia oraz żucia mogą być gryzaki dentystyczne, które przy okazji usuwają płytkę bakteryjną i zmniejszają tworzenie kamienia nazębnego, z czym zmagają się przedstawiciele wielu ras (zwłaszcza miniaturowych).

Jakie są skutki częstego karmienia psa chlebem?

Bardzo możliwe, że pies z chęcią zje białe pieczywo, ale musimy mieć świadomość, że ludzkie pokarmy mogą prowadzić do niedoborów lub nadmiarów żywieniowych u czworonoga. Chleb lub bułka posmarowane masłem są zbyt kaloryczne dla psa. Częste dokarmianie zwierzęcia w ten sposób może spowodować u niego nadwagę i otyłość. Warto dodać, że niektóre dodatki, jakimi urozmaicamy kanapki, są wręcz toksyczne lub szkodliwe dla psa (np. cebula, czosnek, awokado, papryka chili). Niebezpieczne są także słodkie bułki z dodatkiem rodzynek, ponieważ te suszone owoce są bardzo toksyczne dla psów, mogą doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci. Dzieląc się z podopiecznym kanapką, możemy więc nieświadomie poważnie mu zaszkodzić. Dlaczego jeszcze nie warto podawać psu chleba? Może dojść do takiej sytuacji, w której pies „rozpieszczany” chlebem nie będzie chciał jeść innych, znacznie bardziej wartościowych posiłków. Rozsądniejszym i zdrowszym wyborem od karmienia psa chlebem będzie dawanie czworonogowi jedzenia gotowego (dedykowanego dla jego gatunku), którego proporcje składników zostały opracowane przez ekspertów. 

Karmienie psa chlebem – eksperci mówią NIE! Czym więc karmić czworonoga?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, potrzeby żywieniowe psów są odmienne od potrzeb żywieniowych ludzi. Zwierzęta wymagają zupełnie innej diety, dedykowanej dla ich gatunku. Czym karmić podopiecznego? Najlepszym wyborem będzie wysokiej jakości, pełnoporcjowa karma gotowa (mokra lub sucha), którą dobierzemy do wieku, aktywności fizycznej, masy ciała, rasy oraz stanu zdrowia czworonoga. Posiłki powinny być bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) i w wodzie (witaminy z grupy B) oraz cenne mikroelementy, takie jak: wapń, fosfor, cynk, żelazo. Część opiekunów decyduje się na przygotowywanie jedzenia dla psa samodzielnie, ale warto wiedzieć, że to trudne i czasochłonne zajęcie, wymagające sporej wiedzy na temat żywienia zwierząt. 

Podsumowując, karmienie psa chlebem nie służy jego zdrowiu. Każdy troskliwy opiekun traktuje czworonoga jak pełnoprawnego członka rodziny, warto mieć jednak świadomość, że potrzeby żywieniowe psa i człowieka są diametralnie różne. W trosce o zwierzę unikajmy podawania psu chleba, bułek, chałek i innych wyrobów piekarniczych. Zbilansowana i kompletna karma gotowa zapewni czworonogowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Jeśli chcemy urozmaicić jego dietę, nie dzielmy się tym, co sami jemy. Możemy w zamian od czasu do czasu dać mu pysznego smaczka, jednak tego typu dodatki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii.

Jeśli mamy problem z wyborem konkretnego jedzenia gotowego dla naszego psa, zawsze możemy poprosić o pomoc lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres