Co to jest pokarm pełnoporcjowy?

pokarm-pelnoporcjowy

Wybór najlepszego sposobu żywienia psa i kota jest bardzo ważny, gdyż dieta wpływa w znaczący sposób na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Taka decyzja powinna być świadoma, oparta na rzetelnych argumentach oraz znajomości fizjologii danego gatunku zwierząt. Istotne jest także, aby opiekun rozumiał, co oznaczają poszczególne określenia, znajdujące się na etykietach pokarmów gotowych.

Warto wiedzieć:

  • Pokarmy pełnoporcjowe są kompletne i zbilansowane, czyli zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe zwierząt, dla których są przeznaczone
  • Pełnoporcjowość pokarmu jest gwarantowana dzięki precyzyjnie opracowanym recepturom
  • Pokarmy pełnoporcjowe są bezpieczne, charakteryzują się odpowiednią strawnością, smakowitością i stałością składu
  • Dwa główne rodzaje pokarmów pełnoporcjowych to jedzenie suche i mokre

Psy i koty, jako zwierzęta odpowiednio względnie i bezwzględnie mięsożerne, mają specyficzne potrzeby żywieniowe i wymagają w swojej diecie różnych składników. Najważniejszą kwestią, która powinna być brana pod uwagę przy żywieniu czworonoga jest dostarczenie mu odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są zależne od gatunku, wieku, wielkości czworonoga, aktywności fizycznej a nawet specyficznych cech danej rasy.

W przypadku pokarmów gotowych na etykiecie możemy spotkać się z dwoma rodzajami opisów: „pokarm pełnoporcjowy” lub „pokarm uzupełniający”. Jak należy to rozumieć? Pokarm pełnoporcjowy, według definicji przytaczanej przez FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), oznacza pokarm, który dostarcza niezbędne składniki odżywcze i energię w odpowiednich ilościach i proporcjach i jest wystarczający do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania żywieniowego, zmieniającego się w zależności od wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego zwierzęcia.

Pokarm pełnoporcjowy może stanowić wyłączny pokarm przez całe życie lub etap życia, na jaki został opracowany (np. junior- dla kociąt/szczeniat, adult- dla dorosłych osobników, senior- dla zwierząt starszych). Cecha ta odróżnia pokarmy pełnoporcjowe od uzupełniających, które nie spełniają warunku kompletności. Na rynku znajdziemy wiele pokarmów pełnoporcjowych dopasowanych nie tylko do wieku pupila, ale również odpowiadających na inne potrzeby np. pokarmy dla kotów wychodzących, psów aktywnych, zwierząt sterylizowanych.

Wśród pokarmów pełnoporcjowych mamy do dyspozycji jedzenie mokre (Pedigree Adult saszetki), suche (Pedigree Adult duże rasy) oraz półwilgotne (Pedigree Adult małe rasy). Dzięki temu możliwe jest optymalne żywienie zwierząt w każdym wieku, o różnej aktywności, stanie fizjologicznym ale także odmiennym upodobaniom. Pamiętajmy, że jeśli na etykiecie pokarmu pełnoporcjowego nie zostały określone wiek, stan fizjologiczny, aktywność fizyczna itp. oznacza to, że jedzenie zaspokaja zapotrzebowania żywieniowe wszystkich zdrowych psów lub kotów przez cały okres ich życia.

Dostarczenie optymalnych ilości wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych jest możliwe dzięki precyzyjnie opracowanym recepturom, wykorzystującym różnego rodzaju surowce- zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego oraz ich właściwej obróbce (np. rozdrobnieniu, gotowaniu itd.). Gwarantuje to zaspokojenie specyficznych potrzeb żywieniowych psów i kotów. Poza kompletnością i zbilansowaniem pełnoporcjowe pokarmy gotowe mają także inne ważne cechy. Są bezpieczne, czyli nie zawierają niczego, co mogłoby zaszkodzić naszemu pupilowi np. toksyn czy czynników biologicznych.

Charakteryzują się stałością składu, umożliwiającą zachowanie tzw. komfortu trawiennego, gdyż, nagłe zmiany składu są najczęstszą przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Pełnoporcjowe pokarmy gotowe są także smaczne, dzięki czemu zwierzęta chętnie je jedzą oraz odpowiednio strawne, co gwarantuje przyswojenie właściwych ilości substancji odżywczych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres