Bezzbożowa karma dla psa czy tradycyjna? Którą wybrać?

czy bezzbożowa karma dla psa czy tradycyjna

W ostatnich latach popularność bezzbożowych karm dla psów znacznie wzrosła. Jest to związane m.in. z przekonaniem niektórych osób o korzyściach zdrowotnych wynikających z niespożywania glutenu. Czy taka koncepcja jest słuszna? Czy karmy bezzbożowe faktycznie są  lepsze niż tradycyjne?

Karma bezzbożowa, czyli jaka?

Karma dla psa bez zbóż nie zawiera takich składników jak: pszenica, pszenżyto, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, proso, sorgo i ryż. Rośliny te należą do traw (z rodziny wiechlinowatych) i zawierają stosunkowo duże ilości skrobi oraz glutenu. Istnieją też tzw. zboża rzekome (inaczej pseudozboża), do których należą: gryka, szałwia hiszpańska (chia), amarantus i komosa ryżowa (quinoa). Rodzą one nasiona bogate w skrobię, ale niezawierające glutenu. 

Ważną informacją jest również to, że karma bezzbożowa nie jest pożywieniem pozbawionym węglowodanów. Psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że w procesie ewolucji przystosowały swoje organizmy do przyswajania składników odżywczych zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Mimo że węglowodany nie są dla nich jedynym źródłem energii, stanowią bardzo wartościowy składnik diety i mogą być w niej zawarte. Poddana odpowiedniej obróbce skrobia wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i może być trawiona przez czworonogi nawet w 100%.

Należy również zaznaczyć, że karma bezzbożowa nie jest dietą hipoalergiczną. Tego rodzaju specjalistyczne pokarmy charakteryzują się tym, że białka obecne w nich zostały “pocięte” do rozmiarów, które nie aktywują układu immunologicznego i nie wyzwalają objawów alergii.

Alergie i nietolerancje pokarmowe a bezzbożowa karma dla psa 

Czy karma bezzbożowa dla szczeniąt i dorosłych psów to dobry sposób żywienia naszych czworonożnych przyjaciół? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji konkretnego zwierzęcia. U niektórych psów występują np. reakcje alergiczne po spożyciu karmy zawierającej zboża lub inne produkty (zarówno roślinne, jak i zwierzęce). W takim przypadku warto wykonać szczegółowe badania, a w razie potrzeby rozważyć zmianę diety czworonoga.

Psy najczęściej mają alergie na takie składniki jak: wołowina, kurczak, jagnięcina, pszenica i nabiał. Większość alergenów pokarmowych jest białkami związanymi ze składnikami pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego. Warto o tym pamiętać, jeżeli chcemy np. wyeliminować zboża w diecie zwierzęcia „na wszelki wypadek”. W rzeczywistości konieczność wykluczenia z diety glutenu występuje u psów niezwykle rzadko, kiedy występuje u nich nietolerancja tego składnika. Najczęściej choroba ta dotyka setery irlandzkie, irlandzkie teriery pszeniczne i samojedy).

Istnieją także inne rasy psów, u których dieta bezglutenowa jest wskazana. Należą do nich  border terriery, u których zaobserwowano glutenozależny zespół drgawkowy. Należy jednak mieć na uwadze, że dieta przedstawicieli tych ras powinna być bezglutenowa, lecz niekoniecznie w 100% bezzbożowa. 

Bezzbożowa karma dla psa – czy warto ją stosować?

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest to, czy nasz pupil rzeczywiście potrzebuje pokarmu o bardzo ograniczonym składzie. Często zdarza się, że opiekunowie podają psom karmę bezzbożową, mimo że zwierzęta wykazują niepożądaną reakcję wyłącznie na jeden gatunek roślin, np. pszenicę. Nierzadko również nietolerancja pokarmowa pupila dotyczy tylko glutenu, co nie wyklucza stosowania pożywienia zawierającego zboża rzekome.

Pochopna zmiana diety czworonoga może być dla niego niekorzystna. Sucha karma dla psa bez zbóż często ma w składzie ziemniaki, które są tańsze od pszenicy i zwykle zawierają mniej składników odżywczych oraz błonnika niż tradycyjne pokarmy pełnoporcjowe. Szczególną rozwagę zaleca się w przypadku żywienia szczeniąt. Istnieją oczywiście karmy bezzbożowe dla psów „junior”, jednak – jeżeli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej – należy dążyć do tego, aby młode w okresie wzrostu otrzymywało pełnoporcjowe, tradycyjne pożywienie dla zwierząt. 

Niewskazane jest stosowanie u psa diety, która wynika z osobistych przekonań opiekuna, a nie ze wskazań zdrowotnych dotyczących samego czworonoga. Obecnie na rynku dostępne są pokarmy dla zwierząt o bardzo okrojonym składzie (np. karma bez zbóż i kurczaka), jednak własne przekonanie o pożyteczności diety wegańskiej czy bezglutenowej nie powinno być czynnikiem decydującym o zmianie jadłospisu pupila. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby nasz czworonożny przyjaciel spożywał coś innego niż tradycyjny pełnoporcjowy pokarm dla zwierząt, powinniśmy skonsultować ten pomysł z lekarzem weterynarii.

Najlepsza karma bezzbożowa dla psa – czy taka istnieje?

W przypadku karm bezzbożowych dla psów opinie opiekunów oraz ekspertów do spraw żywienia są podzielone. Jeżeli zdecydujemy się na zmianę diety pupila, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na skład pożywienia, które wybierzemy. Zawarte w zbożach węglowodany są źródłem łatwo przyswajalnej energii. Rezygnując z tego składnika żywienia, zwykle godzimy się na zwiększenie ilości tłuszczów i białek w pokarmie. Nie jest to optymalne rozwiązanie, dlatego zaleca się, aby stosowanie bezzbożowej karmy dla psa wynikało wyłącznie ze wskazań zdrowotnych. Decydując się na zmianę sposobu żywienia czworonoga, warto zapytać lekarza weterynarii, jaką bezzbożową karmę polecałby dla naszego pupila.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Przywrócić wzrok

W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Jedną z częściej występujących jest katarakta.

Ciekawostki

Symbolika psa

Pies symbolizuje towarzysza i opiekuna. Jest postrzegany jako uosobienie lojalności, wierności, uczciwości.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres