środa, 27 marca 2019

Zrób to tak, jak ja!

25 października 2018 06:10 1 komentarz
Zrób to tak, jak ja! Metoda „do as I do”

do as I do

Zrób to tak, jak ja!

Młoda dziewczyna mówi do psa „zostań”, podchodzi do stojącego nieopodal krzesła, obchodzi je, wraca i daje komendę „powtórz”, a podopieczny robi dokładnie to, co ona. Bezbłędnie wykonuje też następne ćwiczenie, w którym naśladując trenerkę, musi oprzeć na siedzisku przednie łapy. W nagrodę zostaje obsypany pieszczotami. Lata treningów? Super pies? Ależ skąd! To zwykła sesja szkoleniowa nowatorską metodą „Do as I do”!

Wspomniana dziewczyna to Claudia Fugazza, która opracowała trening naśladownictwa „Do as  I do” (DAID) podczas swoich studiów doktoranckich na uniwersytecie w Budapeszcie. Kiedy badania naukowe potwierdziły, że dzięki umiejętnościom kognitywnym nasze psy potrafią nas naśladować, Fugazza postanowiła udowodnić, że wystarczy nauczyć czworonoga komendy „do it” (zrób to) w znaczeniu „powtórz”, by pies zrobił to, co mu się pokaże. Oczywiście w granicach rozsądku – ulubieniec raczej nie wykona jaskółki ani piruetu, może jednak wejść na krzesło, otworzyć szufladę, zadzwonić dzwoneczkiem, przewrócić butelkę, przesunąć nosem zabawkę, podnieść pokrywkę… Przed nami setki możliwości!

Pod okiem trenerki

Warsztaty Claudii Fugazzy organizowane w Polsce przez Fundację Psia Wachta cieszą się niesłabnąca popularnością. Nic w tym dziwnego – któż by nie chciał zobaczyć takich cudów. Według trenerki na naukę nowych, prostych czynności naszym psom wystarczy zaledwie 20 sekund! Niewiarygodne? Spróbujcie sami! Psy, które brały udział w warsztatach, robiły błyskawiczne postępy, chociaż ćwiczyły w nowym miejscu i pod ostrzałem spojrzeń publiczności. W dodatku każdy  z nich uczestniczył jedynie w trzech sesjach treningowych! Gdyby psy trenowały w spokojnym, znanym sobie miejscu, ich postępy byłyby z pewnością jeszcze szybsze. Jak przekonuje Fugazza, jeśli tylko nauczymy psy, że „do it” oznacza „powtórz to, co właśnie zrobiłem”, reszta pójdzie jak z płatka. Ba, ale jak to zrobić? Najlepiej wybrać się na warsztaty szkoleniowe Claudii, na których krok po kroku dowiemy się, jak osiągnąć ten cel. A kiedy nasze psy zrozumieją, czego od nich oczekujemy, będziemy mogli wykorzystać tę metodę do nauczenia ich nowych, przydatnych zachowań lub sztuczek.

Co na to klikerowcy?

No dobrze – powiedzą niektórzy – ale po co stosować metodę naśladownictwa, jeśli możemy po prostu użyć klikera? Dobre pytanie. Badania pokazują, że choć obie metody są równie skuteczne, gdy chcemy uczyć psy nowych, prostych zachowań, to jednak metoda klikerowa jest znacznie mniej wydajna, gdy w grę wchodzi trenowanie zachowań złożonych czy też sekwencji czynności. Czternaście psów pracujących metodą naśladownictwa potrzebowało na opanowanie trudniejszych czynności średnio 55 sekund, podczas gdy jedenaście na czternaście zwierząt szkolonych z użyciem klikera, przyswoiło nowe umiejętności w 5 minut i 56 sekund! Nauka sekwencji zachowań zajęła psom szkolonym metodą DAID 192 sekundy, tymczasem szkolone za pomocą klikera uczyły się aż o 162 sekundy dłużej! Tylko pięć z piętnastu psów uczonych w ten sposób zapamiętało całą serię zachowań w czasie krótszym niż 15 minut. W grupie psów szkolonych metodą naśladownictwa dokonało tego aż 13 zwierzaków!

Pages →  1 2 3

Zrób to tak, jak ja! Reviewed by on . [caption id="attachment_13408" align="alignleft" width="300"] do as I do[/caption] Zrób to tak, jak ja! Młoda dziewczyna mówi do psa „zostań”, podchodzi do stoj [caption id="attachment_13408" align="alignleft" width="300"] do as I do[/caption] Zrób to tak, jak ja! Młoda dziewczyna mówi do psa „zostań”, podchodzi do stoj Rating: 0

komentarze (1)

  • yasmeen

    Jest to ciekawa metoda, choć z pewnością odstaje od koncepcji behawiorystycznej( wg. Której zwierzęta uczą się przez doświadczenie). Właściwie nie zostało jeszcze zbadane, czy psy potrafią uczyć się od siebie( a tym bardziej innego gatunku) ale ta metoda byłaby na to dowodm. Tyle że nie zawsz działa. Stosuje na moich pupilach, i tylko najmłodsza, z kórą regularnie ćwiczę inne sztuczki „załapała” o co chodzi . Wygląda więc na to, że powtarzanie czynności nie jest dla psów naturalnym sposobem uczenia się, i wymaga wcześniejszych ćwiczeń. Ale zabawa z pupilem gwarantowana

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top