środa, 20 marca 2019

Zimowe Biegi Smyczy Chartów w Wilczeńcu

26 stycznia 2015 11:49 11 komentarzy

ZZK_7599W podwarszawskim Klubie Wiejskim Wilczeniec odbyły się 17 stycznia 2015 roku Zimowe Biegi Smyczy Chartów. Zawody te nawiązują do staropolskiej tradycji polowań z chartami, którą barwnie opisywał m.in. Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, a na obrazach uwieczniał Juliusz Kossak.

Dzisiaj takie polowanie jest w wielu krajach Europy, także w Polsce, zakazane. W zamian charty ścigają zrobiony z foliowych pasków „wabik”. Możemy podziwiać je podczas wyścigów torowych, na zawodach terenowych – coursingach lub na próbach pracy smyczy. „Smycz” chartów to myśliwskie określenie, oznaczające zespół dwóch lub trzech osobników, znających się, trenujących i polujących razem. Psy nauczone współpracy dawały myśliwym duże szanse na udane łowy, połączone z wielkimi emocjami. Ma to wciąż znaczenie, o ile bowiem podczas wyścigów torowych czy coursingów każdy pies jest oceniany przez sędziów indywidualnie, to w przypadku prób pracy oceniany jest zespół.

W Wilczeńcu łowów nie było, ale emocje tak!  Na starcie stanęło ponad 30 smyczy. Były charty polskie, rosyjskie, afgańskie, perskie, angielskie whippety. Dodatkową atrakcją prób pracy smyczy jest fakt, że udział w nich mogą brać nie tylko psy z X grupy FCI, ale też inne rasy, a także kundelki. I takich zawodników nie zabrakło w Wilczeńcu.
Konkurentów pokonała smycz trzech chartów polskich, zdobywając 45 punktów na 55 możliwych.
Zainteresowanych charcimi sportami zapraszamy do zapoznania się z imprezami w Polsce na: www.wyscigi.zkwp.pl/kalendarz_imprez.
Aleksandra Domańska
Zdjęcia: Żaneta Żmuda-Kozina
ZZK_7581

Pages →  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Zimowe Biegi Smyczy Chartów w Wilczeńcu Reviewed by on . W podwarszawskim Klubie Wiejskim Wilczeniec odbyły się 17 stycznia 2015 roku Zimowe Biegi Smyczy Chartów. Zawody te nawiązują do staropolskiej tradycji polowań W podwarszawskim Klubie Wiejskim Wilczeniec odbyły się 17 stycznia 2015 roku Zimowe Biegi Smyczy Chartów. Zawody te nawiązują do staropolskiej tradycji polowań Rating: 0

komentarze (11)

 • adrik259

  Piękne i szybkie psy. Fajne.

 • Pies1234

  Piękne psy 🙂 A ten ze zdjęcia nr 9 wygląda jakby gigantyczny szczeniak westa 😀

 • podenco123

  Hmmm… a były Greyhoundy? Napewno by wygrały pokonując wszystkie inne charty 😉 Mogą biegać 100 km\h

  • Redakcja

   Greyhoundów nie było. One świetnie się spisują na wyścigach torowych. Wym razem najwięcej było chartów polskich, whippetów, borzojów, kilka afganów, saluki i deerhoundów.

  • Szarusia6

   Taa, greyhoundy biegają 100 na godzinę. Biegają 70/h.

   • Julia2oo3

    I to najwyżej według mnie. Pisanie, że pies skacze 10 m w dal albo biega nie wiadomo ile jest czystą przesadą.

   • podenco123

    BIEGAJĄ 100 km\h wyraznie pisze w kśążce o psach i na internecie 🙂 Chyba pomyliło ci się z whippetami. Byłam raz na wyścigu torowym z rodzicami i chyba wiem najwolniej to 80 km\h a najszybciej 100 km\h no może niewieżysz ale to czysta PRAWDA whippety biegają tyle co musisz.

 • podenco123

  Ale śliczne zdjęcia <3

 • podenco123

  Ale fajne kocham takie wyścigi oraz charty, kocham aktywne psy, kiedy w gazecie będzie opisany Podenco z ibizy lub Południoworosyjski chart stepowy??? 🙂 Szkoda że niemam charta albo kundelka w typie charta

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top