Wzdęty brzuch u psa – wzdęcia, niestrawność czy coś poważnego?

Wzdęty brzuch u psa

Wzdęcia dotyczą nie tylko ludzi, ale także psów. Czworonóg staje się wówczas niespokojny, może odczuwać dyskomfort, a nawet bolesność w okolicy brzucha. Sprawdź, jakie są objawy niestrawności u psa i jak skutecznie zapobiegać wzdęciom. Dowiedz się, jakie rasy psów częściej cierpią z powodu wzdęć.

Objawy niestrawności u psa

 • zmiana apetytu u psa;
 • burczenie w brzuchu u psa;
 • zatwardzenie u psa;
 • twardy brzuch u psa;
 • wymioty u psa;

Wzdęcia a niebezpieczne schorzenia

Wzdęcia mogą być jedynie jednym z objawów groźnych schorzeń, takich jak dysbakterioza jelit, niewydolność trzustki lub rozszerzenia i skrętu żołądka. Dlatego nie należy ich ignorować – warto zabrać pupila na konsultację do lekarza weterynarii.

Objawy rozszerzenia i skrętu żołądka u psa

Skręt żołądka jest następstwem jego rozszerzenia. Schorzenie dotyczy przede wszystkim psów ras olbrzymich i dużych – np. dogów niemieckich, cane corso czy owczarków niemieckich. Rzadziej występuje u psów średniej wielkości.

Symptomy pojawiają się nagle i stan psa szybko się pogarsza. Objawy skrętu żołądka to ślinotok, niepokój i próby wymiotów. Pies ma trudności z oddychaniem, obrys jego brzucha wyraźnie się powiększa, ponieważ dochodzi do wzdęcia żołądka, a sam brzuch staje się twardy i bolesny. Taki stan zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu psa. Należy się z nim niezwłocznie udać na wizytę do lekarza weterynarii. Leczenie, w zależności od stanu ogólnego zwierzęcia, polega na sondowaniu żołądka, ustabilizowaniu nieprawidłowego stężenia elektrolitów lub na interwencji chirurgicznej. Schorzeniu można zapobiec stosując się do kilku zasad. Kluczową rolę w profilaktyce skrętu żołądka odgrywa sposób karmienia psów dużych.

Jak zapobiec skrętowi żołądka?

 • karm psa z miski spowalniającej jedzenie;
 • podziel dzienną dawkę pokarmową nawet na 4-6 porcji;
 • unikaj aktywności fizycznej u psa przynajmniej przez 30 minut po posiłku.

Objawy wzdęć u psa

 • powiększony obrys brzucha;
 • gazy;
 • głośne przelewanie się treści jelitowej;
 • papkowaty stolec;
 • ból brzucha.

Czemu pies może mieć wzdęcia?

Gazy w jelitach powstają w wyniku fermentacji bakteryjnej, jako jej produkt uboczny. Za ich intensywny zapach odpowiada mieszanka takich gazów, jak: indol, siarkowodór, amoniak czy skatol. Przyczyną może być niewłaściwa dieta, czyli podawanie psu do jedzenia posiłków z dużą ilością wysoce strawnego włókna pokarmowego. Wzdęcia mogą też wynikać z nagłej zmiany diety, ale nie tylko. Inne możliwe przyczyny wzdęć:

 • alergie pokarmowe

Udowodniono, że psy, które są uczulone na niektóre składniki karmy dla psów, są częściej narażone na nieprzyjemne i bolesne wzdęcia. Na szczęście u takich osobników doskonale sprawdza się wprowadzenie karmy hipoalergicznej lub diety eliminacyjnej. Dieta psa z alergią pokarmową musi być restrykcyjnie przestrzegana. Nie ma tutaj mowy o podjadaniu. 

 • dieta bogata w rośliny strączkowe

Trawienie niektórych roślin, np. soi, brokułów, kalafiora czy fasoli, wiąże się z produkcją większej ilości gazów i jest to naturalne, związane z prawidłowym procesem trawienia.

 • niedokładne przeżuwanie pokarmu przez psa

Podczas żucia pokarmu psy rozbijają mechanicznie cząstki pokarmowe. Dzięki temu kwasy i inne substancje pomagające rozkładać pokarm w żołądku oraz w jelitach mają ułatwione zadanie i trawienie zachodzi efektywniej. Niestety, niektóre psy nie przeżuwają pokarmu dostatecznie intensywnie, a to doprowadza do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych i zmiany mikrobiomu przewodu pokarmowego, czego następstwem są między innymi wzdęcia.

 • pasożyty w przewodzie pokarmowym

Ich obecność wiąże się z zakłóceniem dotychczasowej pracy przewodu pokarmowego. Dochodzi do zmian mikrobiomu (flory bakteryjnej) w jelitach, skutkiem czego mogą być wzdęcia.

 • zaburzenie naturalnej równowagi mikrobiomu jelitowego (dysbioza)

Mikrobiom przewodu pokarmowego składa się z różnych żywych mikroorganizmów, które nie tylko pomagają w procesach trawiennych, ale też wzmacniają odporność psa – zapobiegają kolonizacji jego jelit przez chorobotwórcze drobnoustroje. Pomiędzy mikrobiomem jelitowym a organizmem czworonoga tworzą się wzajemne zależności, które są korzystne zarówno dla mikrobiomu, jak i dla organizmu psa. 

Niestety, czasem równowaga mikrobiomu przewodu pokarmowego może zostać zaburzona. Przyczyny takiego stanu nie zawsze są jasne, dlatego są tematem badań wielu naukowców. W przypadku dysbiozy w jelitach zachodzą wzmożone procesy fermentacyjne, których produktem ubocznym są właśnie gazy.

 • objaw choroby

Wzdęcia mogą być jednym z objawów parwowirozy – infekcji wirusowej, która jest niebezpieczna dla zdrowia i życia psów. Gazy jelitowe mogą też pojawiać się u psów, które mają przewód pokarmowy zmieniony przez chorobę zapalną jelit (IBD). Schorzenie wiąże się ze zmianą funkcjonowania jelit, zaburzeniami wchłaniania składników pokarmowych i zmianą flory bakteryjnej jelit. Ich skutkiem mogą być również wzdęcia. Gazy mogą też powstawać w wyniku zaburzeń wchłaniania i trawienia, które są związane np. z niewydolnością trzustki.

 • skutek antybiotykoterapii

Jeśli pupil przez dłuższy czas przyjmował antybiotyki doustnie, to jego mikrobiom jelitowy mógł zostać zaburzony. Efektem tego mogą być właśnie wzdęcia. Wszystko powinno wrócić do normy po kilku tygodniach. Możesz porozmawiać z lekarzem weterynarii o zastosowaniu probiotyków czy prebiotyków, które mogą nieco wspomóc zasiedlanie jelit „dobrymi” bakteriami.

 • zjadanie śmieci i zepsutego jedzenia

Jakość jedzenia ma również wpływ na to, czy wzdęcia wystąpią, czy nie. Spożywanie na spacerach śmieci, zepsutych tłuszczów czy jedzenia dla ludzi może doprowadzić do wystąpienia cuchnących gazów.

 • łapczywe jedzenie

Istnieje teoria, że psy, które jedzą łapczywie, wraz z pokarmem połykają też większe ilości powietrza i mają przez to częściej problemy z gazami. Naukowcy nie są w tym temacie zgodni. Wiadomo za to, że takie zachowania mogą być przyczyną odbijania się gazów z żołądka.

Jakie rasy psów mają najczęściej wzdęcia?

 • buldog francuski;
 • buldog angielski;
 • bokser;
 • boston terrier;
 • mops.

Wzdęcia a wiek psa

Szacuje się, że psy seniorzy i bardzo stare psy mają wzdęcia częściej niż młodsi przedstawiciele ich gatunku. Jest to związane ze spowolnieniem ich metabolizmu. Poprawę może przynieść zmiana karmy np. na karmę dla seniorów oraz zwiększenie częstości karmienia do 3-6 w ciągu dnia.

Wzdęcia u psa – jak mu pomóc?

Wizyta u lekarza weterynarii

Specjalista powinien bez trudu zdiagnozować wzdęcia na podstawie wywiadu z opiekunem, badania klinicznego psa, w którym stwierdzi powiększony obrys brzucha i słyszalne bulgotanie na wysokości jelit oraz na podstawie badań dodatkowych – USG lub RTG brzucha. Dzięki temu lekarz będzie miał lepszy obraz sytuacji i będzie mógł ustalić, co te wzdęcia wywołuje – czy jest to jedynie objaw niestrawności, nieprawidłowej diety, czy też może poważniejszej choroby. Pamiętaj, by wszystkie leki stosować u psa wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli specjalista nie stwierdzi żadnego poważnego schorzenia, to nie pozostaje nic innego, jak odetchnąć z ulgą i zastosować się do kilku zasad, które powinny przynieść psu ulgę.

 •  Zmiana karmy

Może być tak, że karma, którą dostaje Twój pupil, po prostu nie służy jego jelitom. Najlepszym rozwiązaniem, by to sprawdzić, jest zmiana karmy na inną, z niższą zawartością włókna, z innym rodzajem włókna, lub z zupełnie nowym źródłem białka – np. z łososiem, którego Twój czworonóg nigdy wcześniej nie spożywał. Zmiana karmy u psa powinna nastąpić stopniowo. Na początku należy mieszać psu obie karmy i z dnia na dzień zmieniać ich proporcje na korzyść nowego jedzenia.

 • Zabierz psa na spacer

Aktywność fizyczna – oczywiście nie bezpośrednio po posiłku – to doskonała metoda zapobiegająca wzdęciom. Dostosuj intensywność ruchu do możliwości Twojego pupila. Możesz np. zaproponować powolny trucht lub po prostu zwiększyć dotychczasowe tempo, idąc marszem. To też doskonała okazja do ruchu dla Ciebie!

 • podziel dzienną dawkę pokarmu na więcej porcji

Karm psa nawet 3-5 razy dziennie, nie przekraczając jednocześnie zalecanej dziennej dawki kalorii.

 • kup miskę spowalniającą jedzenie

Aby przeciwdziałać połykaniu powietrza podczas łapczywego jedzenia, warto zaopatrzyć się w specjalną miskę z wypustkami, między którymi można ukryć granulki karmy suchej, ale też karmę mokrą. Pies będzie musiał się wykazać, by zjeść posiłek do samego dna miski. Warto taką miskę postawić na podwyższeniu. To też powinno nieco spowolnić pobieranie z niej pokarmu.

 • masaż brzucha u psa

Możesz pomasować delikatnie jego okolicę brzucha, ale tylko pod warunkiem, że lekarz weterynarii wykluczył skręt żołądka, wgłobienie, niedrożność czy perforację jelit.

Co powinno nas niepokoić, gdy pies ma wzdęcia?

Zgazowane jelita i twardy brzuch są przyczyną dużego bólu i dyskomfortu. Jeśli taki stan będzie się dłużej utrzymywał, to może dojść do perforacji lub wgłobień jelit, zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego, a nawet do martwicy fragmentu jelita. Objawami takiego stanu może być wówczas apatia, niechęć do jedzenia i drgawki. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii – trzeba reagować od razu, gdy tylko pojawia się jakakolwiek zmiana w zachowaniu Twojego pupila.

Częste wzdęcia mogą świadczyć o nieprawidłowej diecie, problemach z trawieniem i wchłanianiem substancji odżywczych lub nieprawidłowym mikrobiomem jelitowym.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 104

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Wzdęty brzuch u psa – wzdęcia, niestrawność czy coś poważnego?”

 1. Mój Tygrysek-średni pies typu małego Wilczka zjadł coś że śmieci..resztki i wymioty miał..ale dieta..pomogła..i leki weterynaryjne.

  Odpowiedz
 2. Moj tez miał wzdęcia i okazało się ze po karmie. Musieliśmy zmienić na inna i zaczęliśmy kupować bozite i już jest ok .

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Choroba lokomocyjna - Pies siedzący w samochodzie
Zdrowie

Choroba lokomocyjna u psa

Niestety, często zapominamy o trudnościach związanych z transportem psa, które powoduje choroba lokomocyjna.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres