Wymiana zębów u psa – kiedy psu wypadają zęby mleczne?

Wymiana zębów u psa

Wymiana mleczaków na zęby stałe u psa ma miejsce jeszcze przed ukończeniem przez niego pierwszego roku życia. Nie jest to jednak dynamiczny proces, bo trwa przynajmniej kilka miesięcy. Sprawdź, ile zębów stałych ma pies, kiedy wyrzynają mu się mleczaki i jak należy dbać o higienę jamy ustnej psów dorosłych i psich seniorów.

Czy psy mają mleczaki?

Tak, psy mają dwa komplety zębów – mleczaki i zęby stałe. Te pierwsze pojawiają się, gdy szczenię ma zaledwie kilka tygodni, natomiast stałe zęby psa wyrzynają się kilka miesięcy później.

Pierwsze zęby u psa – kiedy się pojawiają?

Szczenięta – podobnie jak niemowlęta – rodzą się bez zębów. Około 3-4 tygodnia życia zaczynają im się wyrzynać pierwsze zęby, są to siekacze. Zęby u szczeniaka są małe i ostre, znajdują się blisko siebie. Około 5-6 tygodnia życia szczenięciu zaczynają się wyrzynać kły, a po ukończeniu 6-9 tygodnia życia szczenię powinno mieć już komplet zębów mlecznych, czyli łącznie 28 zębów.

Musisz wiedzieć, że wyrzynanie się zębów nie jest dla psa przyjemne – może go to boleć, swędzieć i może czuć dyskomfort, a co za tym idzie – może gryźć wszystko, co napotka na swojej drodze. Dlatego warto kupić dla niego gryzak przeznaczony dla szczeniąt i dopasowany do wielkości rasy pupila. Gryzienie i żucie zabawki powinno mu przynieść ulgę.

Kontrola uzębienia u szczeniaka

Zaglądaj co kilka dni do jamy ustnej pupila i sprawdzaj stan jego uzębienia. Kontroluj, czy wszystkie zęby mleczne wyrosły, czy zaczynają wypadać i czy w miejscu mleczaków pojawiają się zęby stałe. Sprawdzaj, czy rosną prosto i czy zęby stałe nie rosną przypadkiem obok zębów mlecznych – mowa wówczas o tzw. przetrwałych zębach mlecznych, które nie wypadają, choć wyrosły już ich stałe odpowiedniki. Reaguj, jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości.

Wszystkie swoje wątpliwości warto przedyskutować z lekarzem weterynarii, który będzie mógł obejrzeć zęby szczeniaka np. przy okazji szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Ze szczeniakiem do 3 miesiąca życia należy przychodzić do przychodni weterynaryjnej przynajmniej kilka razy na szczepienia przypominające, by wykształciła się prawidłowa odporność, dlatego to doskonała okazja, by przy okazji specjalista wykonał przegląd stomatologiczny Twojemu psu.

Ile zębów mlecznych ma pies?

Szczeniak ma 28 zębów mlecznych, 14 z nich znajduje się w szczęce, a 14 w żuchwie. W górnym i dolnym łuku zębowym ma po każdej ze stron 3 siekacze, 1 kieł i 3 przedtrzonowce. Nie ma za to jeszcze trzonowców, czyli tych zębów, które znajdują się najgłębiej w jamie ustnej.

Wymiana zębów mlecznych u psa

Kiedy pies ma pełne uzębienie

Wymiana zębów u psa z mlecznych na stałe zaczyna się w 3-4 miesiącu życia pupila i powinna się zakończyć, gdy pies skończy mniej więcej 7-9 miesięcy. Proces wymiany zębów zazwyczaj rozpoczyna się od siekaczy, a kończy na wyrzynaniu się trzonowców.

Ile zębów ma dorosły pies?

Dorosły pies ma 42 zęby, z czego 22 zęby znajdują się w szczęce, a 20 w żuchwie. Musisz jednak wiedzieć, że liczba zębów może się różnić u poszczególnych osobników – niektóre psy mogą mieć ich więcej, a inne mniej. Taką sytuację należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii. Być może dodatkowy ząb to ząb mleczny, który nie wypadł podczas wymiany zębów (przetrwały ząb mleczny).

Krzywy zgryz u psa

Prawidłowy zgryz u psów to zgryz nożycowy (u niektórych psów dopuszcza się tzw. zgryz cęgowy). Za nieprawidłowy zgryz uznaje się tzw. przodozgryz i tyłozgryz, choć przodozgryz jest dopuszczalny u niektórych psów ras brachycefalicznych, np. u buldogów francuskich. Wady zgryzu mogą być przekazywane potomstwu genetycznie lub mogą mieć charakter nabyty, np. na skutek nieprawidłowej zabawy szarpakiem lub gryzakiem.

Jak dbać o zęby psa?

Choroby zębów i przyzębia oraz towarzyszący im brzydki zapach z jamy ustnej psa są bardzo powszechne wśród czworonogów. Na szczęście można im skutecznie zapobiegać, stosując się do programu profilaktyki jamy ustnej psów. Profilaktyka obejmuje nie tylko regularne szczotkowanie zębów, ale też dobór odpowiedniej karmy dla psa, która nie będzie sprzyjać osadzaniu się jej resztek na ich powierzchni, stosowanie przysmaków dentystycznych oraz wizyty kontrolne w przychodni weterynaryjnej. Zęby psów są o wiele mniej od ludzkich narażone na próchnicę, która jest najczęstszą przyczyną wizyt ludzi w gabinetach stomatologicznych. U psów to kamień nazębny i zapalenie przyzębia są największym problemem stomatologicznym, który osłabia nie tylko same zęby, ale też dziąsła.

Mycie zębów psa

Lekarze weterynarii zalecają, by myć zęby psa codziennie. Nieregularne mycie, mycie co drugi dzień lub jedynie kilka razy w tygodniu nie wystarczy – w profilaktyce najważniejsza jest systematyczność. W sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych dostaniesz pastę do zębów dla psów i specjalne szczoteczki do zębów (z pojedynczą lub podwójną główką), nakładki na palec zakończone szczoteczką i czyściki. Nigdy nie stosuj u psów pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi. Takie produkty mają zbyt dużą zawartość fluoru, a ten może być przyczyną zatrucia u pupila. Mogą również zawierać ksylitol, który jest toksyczny dla psów. Myj psu zęby już od pierwszego dnia jego pobytu w Twoim domu. To najbardziej skuteczna metoda zapobiegania odkładaniu się osadu i kamienia na zębach.

Mycie zębów u psa należy rozpocząć jak najwcześniej. Dorosły lub starszy pies, który nigdy nie miał mytych zębów, będzie najprawdopodobniej potrzebował o wiele więcej czasu niż szczeniak, by się do tej czynności przyzwyczaić, ale lepiej zacząć później niż wcale. Warto zmotywować nie tylko pupila, ale też siebie, i zrobić z mycia zębów psa codzienny rytuał.

Oczywiście pies na początku nie będzie chciał z Tobą współpracować – będzie się wyrywał i utrudniał Ci zadanie. Nie poddawaj się i konsekwentnie oswajaj czworonoga krok po kroku z nową czynnością. Pies w końcu się do tego przyzwyczai. Pamiętaj, by go nagrodzić, gdy zachowa spokój i nagradzać go za każdym razem, gdy pozwoli sobie umyć zęby. To bardzo ważny element motywujący czworonoga do współpracy.

Pierwszym krokiem jest przyzwyczajenie psa do dotykania jego pyska, szczególnie warg. Możesz równocześnie zapoznawać go z zapachem szczoteczki i pasty do zębów dla psów. Nakładaj niewielką ilość pasty na jego zęby i staraj się ją rozprowadzić. Nie musisz jeszcze używać szczoteczki czy czyścika. Chodzi o to, by pupil zapoznał się z nowym smakiem, zapachem i nowym rytuałem. Jeśli zachowa spokój, nie zapomnij go nagrodzić za pomocą ulubionej zabawki lub psiego smakołyku.

Z czasem możesz zacząć myć przednie zęby, czyli siekacze, za pomocą nakładki na palec ze szczoteczką lub za pomocą czyścika (gazika). Zacznij od strony zewnętrznej, czyli policzkowej. Gdy pies oswoi się z nową sytuacją, możesz zacząć czyścić zęby od strony wewnętrznej i przejść do mycia zębów policzkowych. U psów, które są już przyzwyczajone do nowego rytuału, warto stosować szczoteczkę z podwójną główką, która jeszcze skuteczniej będzie usuwać osad z powierzchni psich zębów.

Technika mycia psich zębów jest taka sama, jak w przypadku mycia zębów człowieka. Należy wyczyścić czworonogowi zęby z każdej strony, nie zapominając o tych schowanych głęboko w jamie ustnej, czyli przedtrzonowcach i trzonowcach. Jeśli masz wątpliwości, czy robisz to dobrze, możesz poprosić lekarza weterynarii, by dał Ci cenne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej pupila.

Dieta oparta na suchej karmie

Podając pupilowi do jedzenia suchą karmę, np. PEDIGREE Vital Protection z wołowiną i drobiem dla dorosłych psów, zmniejszasz ryzyko osadzenia się kamienia nazębnego na powierzchni jego zębów. Pies – rozgryzając granulki suchej karmy – mechanicznie oczyszcza powierzchnię swoich zębów z nadmiaru osadu, co korzystnie wpływa na zdrowie nie tylko samych zębów, ale też dziąseł.

Sucha karma dla psa to doskonały rodzaj pokarmu dla wszystkich czworonogów, które mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Powierzchnia psich zębów jest mechanicznie oczyszczana podczas rozgryzania granulek suchej karmy, co zmniejsza ilość płytki nazębnej. 

Mokra karma dla psa jest chętniej zjadana przez czworonogi, bo jest bardziej aromatyczna. Niestety, jej lepka struktura sprawia, że o wiele łatwiej przykleja się do powierzchni zębów (w porównaniu do suchej karmy).

Musisz wiedzieć, że rozgryzanie suchej karmy przez psa, który już ma kamień na zębach i cierpi z powodu zapalenia przyzębia, może być dla niego bardzo bolesne. Pupil może wręcz odskakiwać od miski lub popiskiwać. W takich przypadkach należy niezwłocznie zrezygnować z twardych granulek i zastąpić je mokrą karmą w puszce lub w saszetce do czasu wyleczenia zwierzęcia.

Wizyty kontrolne w przychodni weterynaryjnej

Przynajmniej dwa razy do roku należy przychodzić z pupilem na przeglądy stomatologiczne do przychodni weterynaryjnej. Nie musisz umawiać się specjalnie na przegląd – badanie stomatologiczne może się odbyć przy okazji szczepienia psa przeciwko chorobom zakaźnym lub przy okazji profilaktycznego badania krwi.

To bardzo ważne, szczególnie jeśli Twój pies miał już przynajmniej raz usuwany kamień nazębny lub lekarz weterynarii zauważył nieznaczny kamień nazębny u Twojego psa podczas ostatniej wizyty i zalecił, by stan zębów kontrolować co kilka miesięcy.

Preparaty i przysmaki dentystyczne

  • żel do higieny jamy ustnej psów

W sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych dostaniesz żele przeznaczone tylko dla psów. Niewielką ilość takiego środka należy zaaplikować za pomocą cienkiej końcówki wprost do kieszonki policzkowej. Taki żel do pielęgnacji jamy ustnej działa przeciwzapalnie, zapobiega krwawieniu dziąseł i neutralizuje nieprzyjemny zapach z pyska psa.

  • płyn do higieny jamy ustnej dla psa

To dobry dodatek do codziennej pielęgnacji jamy ustnej psów. Taki płyn należy zaaplikować do wody do picia dla psa lub nanieść bezpośrednio na powierzchnię zębów za pomocą czyścika – wszystko zależy od produktu i zaleceń danego producenta.

  • spray dentystyczny dla psa

Możesz go stosować np. po umyciu psu zębów. Preparat aplikuje się na zęby i dziąsła. W przypadku, gdy kamień już jest obecny na zębach, możesz dodatkowo wetrzeć płyn w powierzchnię zębów za pomocą mokrego gazika. Preparat zapobiega namnażaniu się bakterii i działa przeciwzapalnie, przez co zmniejsza osadzanie się kamienia nazębnego.

  • przysmaki dentystyczne

Czy wiesz, że regularne podawanie psu przysmaków dentystycznych PEDIGREE DentaStix zmniejsza odkładanie się kamienia nazębnego aż o 80%? Produkt jest doskonałym uzupełnieniem profilaktyki stomatologicznej. Korzystnie wpływa też na zdrowie dziąseł. DentaStixy są przeznaczone dla psów powyżej 4 miesiąca życia. Należy je podawać pupilom raz dziennie. Są smakowite, dlatego psy chętnie je zjadają – możesz je stosować w formie nagrody dla psa np. za zachowanie spokoju podczas mycia zębów lub postępy w szkoleniu.

Gryzaki dla psa

Psy odczuwają naturalną potrzebę gryzienia i żucia, dlatego chętnie bawią się gryzakami. Okazuje się, że taka zabawka dla psa nie tylko zaspokaja podstawowe potrzeby behawioralne psa, ale też dobrze oczyszcza powierzchnię zębów, dlatego zachęcaj pupila do zabawy tego typu zabawkami. To ważne, by przyzwyczaić pupila do zabawy gryzakami czy szarpakami już w młodym wieku, by potrafił bawić się samodzielnie.

Nieprzyjemny zapach z pyska psa – jak temu zapobiec?

Brzydki zapach z jamy ustnej psa jest spowodowany obecnością gnijącej treści pokarmowej w kieszonkach dziąsłowych. Jedyny skuteczny sposób na poprawę zapachu polega na codziennym myciu zębów lub chociaż przecieraniu ich za pomocą czyścików nakładanych na palec. Do mycia zębów należy też użyć specjalistycznej pasty do zębów dla psów. Możesz też zastosować żel do higieny jamy ustnej, który aplikuje się do kieszonki policzkowej lub spray do jamy ustnej. Oczywiście muszą to być preparaty, które można stosować u psów.

Usuwanie kamienia z zębów psów

To zabieg konieczny, gdy kamień już osiadł na powierzchni zębów. Żadne metody profilaktyczne nie usuną kamienia, który już się odłożył. W takich sytuacjach niezbędne jest oczyszczenie pod narkozą całej powierzchni zębów przez lekarza weterynarii – nazywa się to sanacją jamy ustnej. Na taki zabieg należy się umówić z wyprzedzeniem. Specjalista wykonuje zabieg w znieczuleniu, dzięki czemu pies nie odczuwa bólu i jest pozbawiony świadomości przez cały czas trwania zabiegu. Oczywiściej wcześniej bada pupila oraz wykonuje dodatkowe testy, które pomogą ustalić, czy pies kwalifikuje się do znieczulenia operacyjnego.

Usuwanie kamienia nazębnego jest przeprowadzane za pomocą skalera, który czyści powierzchnię zębów wykorzystując ultradźwięki. Następnie zęby są polerowane za pomocą specjalnej pasty polerskiej. Gdy zęby są już oczyszczone, anestezjolog wybudza psa z narkozy. Pies dochodzi do siebie w ciągu kilkunastu minut do kilku godzin – wszystko zależy od rodzaju znieczulenia, objętości użytego leku w przeliczeniu na masę ciała psa i od indywidualnej szybkości metabolizmu anestetyków u pupila.

Wypadanie zębów u starego psa

Jak dbać o zęby psów seniorów?

O zęby starszych psów należy dbać w taki sam sposób, jak o zęby młodszych czworonogów – należy je przede wszystkim regularnie szczotkować i reagować, jeśli kamień nazębny zacznie się osadzać na ich powierzchni.

Dostosuj strukturę jedzenia do stanu uzębienia. Jeśli pies nagle odchodzi od miski lub popiskuje podczas jedzenia suchej karmy, może to oznaczać, że odczuwa bolesność w jamie ustnej np. na skutek chorób przyzębia. Niezbędna jest wówczas wizyta z psem u lekarza weterynarii, który oceni, co psa boli. Na czas leczenia warto zrezygnować z podawania psu suchej karmy i stosować mokrą karmę w puszcze, saszetce lub tacce.

Czemu staremu psu wypadają zęby?

Zęby psów seniorów i bardzo starych psów są słabsze w porównaniu do zębów zdrowych, dorosłych psów. Mają tendencję do gromadzenia się osadu na ich powierzchni, a to sprzyja okładaniu się kamienia nazębnego, który osłabia nie tylko zęby, ale także dziąsła, w których zęby są zakorzenione. Tkanki otaczające zęby są u starszych psów silniej narażone na paradontozę, czyli zapalenie przyzębia, które objawia się między innymi cofaniem się dziąseł, w wyniku czego dochodzi do wypadania zębów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 102

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Wymiana zębów u psa – kiedy psu wypadają zęby mleczne?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Płatki owsiane dla psa – czy pies może jeść płatki owsiane?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy pies może jeść płatki owsiane. Jak tego rodzaju produkt wpływa na zdrowie zwierzęcia i czy może stanowić element jego codziennej diety? Sprawdźmy, co o płatkach owsianych dla psa sądzą eksperci do spraw żywienia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres