Wymiana zębów u psa – kiedy następuje? Czy pies ma mleczaki?

wymiana-zębów-u-psa_optimized-min

Szczenięta mają 28 zębów mlecznych, natomiast uzębienie dorosłego psa składa się z 42 zębów stałych. Jak przebiega wymiana zębów u psów? Które zęby wypadają szczeniakowi? Jak zwierzę zachowuje się w trakcie wymiany zębów i jak mu pomóc, aby złagodzić nieprzyjemne objawy? Z artykułu dowiesz się wszystkiego o wymianie zębów u psa!   

Czy szczeniakowi wypadają zęby?

Większa część uzębienia psa składa się z zębów dwupokoleniowych, czyli podlegających wymianie raz w ciągu życia zwierzęcia. Oznacza to, że zęby mleczne u psa wypadają, a w ich miejscu wyrastają zęby stałe. 

Z kolei pierwszy przedtrzonowiec oraz zęby trzonowe są jednopokoleniowe, czyli wyrzynają się dopiero jako zęby stałe, zatem nie ulegają wymianie. Liczba zębów mlecznych jest inna niż zębów stałych – podobnie jak u większości ssaków. 

Jak wygląda uzębienie szczenięcia? 

Pierwsze zęby u szczenięcia zwykle wyrzynają się między 3. a 5. tygodniem życia. W tym okresie wyrastają:

 • siekacze (centralne, środkowe, boczne) – po 3 z każdej strony żuchwy i szczęki, czyli 6 u góry i 6 na dole, łącznie 12 zębów,
 • kły – są to zęby wyrzynające się tuż za siekaczami, zwykle w ok. 3. tygodniu życia. 

W kolejnym okresie życia szczenięcia – zwykle między 4. a 12. tygodniem, powinny wyrosnąć zęby przedtrzonowe (poza pierwszym). Szczenię ma ich łącznie 12, czyli po 3 zęby z każdej strony żuchwy i szczęki. Pierwszy z zębów przedtrzonowych jest zębem jednopokoleniowym, czyli wyrasta jako ząb stały, podobnie jak zęby trzonowe. Natomiast pozostałe przedtrzonowce (drugie, trzecie, czwarte), to zęby mleczne, które zostają wymienione na stałe w kolejnych miesiącach życia psa.  

Jak wygląda pełne uzębienie po wymianie zębów u psa? 

Dorosłe psy mają 42 zęby – dla porównania człowiek ma ich 32. Również rozmieszczenie zębów u psa jest inne niż u ludzi. W przypadku czworonogów 22 zęby wyrastają w szczęce (na górze), natomiast 20 w żuchwie. Gdy zakończy się wymiana zębów u psa, jego pełne uzębienie powinno wyglądać następująco: 

 • siekacze – po 3 z każdej strony żuchwy i szczęki, łącznie 12 siekaczy stałych, które noszą nazwy: cęgi, średniak, okrajki,
 • kły – po jednym z każdej strony szczęki i żuchwy, łącznie 4 kły stałe,
 • przedtrzonowce – po 4 z każdej strony, łącznie 16 zębów przedtrzonowych,
 • zęby trzonowe – po 2 z każdej strony szczęki, po 3 z każdej strony żuchwy, łącznie 10 zębów trzonowych. 

Jak przebiega wymiana zębów u psa?

Proces wymiany zębów u psa przebiega podobnie jak u większości ssaków. Kiedy zaczynają rosnąć zęby stałe, wywołują ucisk na korzenie, nerwy i naczynia krwionośne zębów mlecznych, przez co zaczynają one stopniowo obumierać. Zęby mleczne u psa są małe i bardziej spiczaste od zębów stałych. W trakcie wzrostu szczenięcia zębodół się powiększa. Dzięki temu zęby mleczne nie są już mocno przytrzymywane przez tkanki i następuje stopniowe wypadanie zębów u psa. 

Wymiana zębów u psa zwykle przebiega płynnie, czyli w miejscu zęba mlecznego od razu pojawia się ząb stały, który powinien “wypchnąć” mleczaka. 

Kiedy psu wypadają zęby mleczne? 

Najczęściej wymiana zębów u psa rozpoczyna się między 3. a 4. miesiącem życia. Jednak to, kiedy szczeniakom wypadają mleczaki, zależy również od ich rasy, a także cech indywidualnych, w tym wielkości zwierzęcia. 

Zwykle wypadanie zębów u szczeniąt wygląda następująco:

 • 3,5–5,5 miesięcy – zwierzę traci siekacze mleczne,
 • 4–5 miesięcy – pies traci mleczne zęby przedtrzonowe,
 • 4–6 miesięcy  – wymianie ulegają kły.  

Z kolei między 5. a 7. miesiącem życia u szczenięcia zaczynają wyrzynać się zęby trzonowe. Wymiana zębów u psa zwykle powinna zakończyć się przed ukończeniem 7. miesiąca życia. Zanim zwierzę skończy 9 miesięcy, powinno mieć pełne uzębienie składające się z 42 zębów.    

Wypadanie zębów u szczeniąt – jakie są objawy utraty mleczaków?

W wielu przypadkach wymiana zębów u psa przebiega łagodnie i nie towarzyszą jej żadne objawy. Z tego też powodu opiekunowie często zadają pytanie, czy szczeniakowi wypadają zęby i kiedy to następuje. 

Rzeczywiście nietrudno przeoczyć wypadające zęby u psa. Co się z nimi dzieje? Czy zauważymy, kiedy szczeniakowi wypadną zęby mleczne? Otóż często są one połykane przez czworonoga, dlatego bez uważnej obserwacji możemy nie zauważyć wypadania zębów mlecznych. Te połknięte nie stanowią zagrożenia dla zdrowia psa, więc zwykle nie ma powodów do obaw. 

U czworonoga możemy jednak dopatrzyć się objawów w obrębie jamy ustnej, które wskazują, że trwa wymiana zębów. Są to głównie:

 • zaczerwienienie dziąseł,
 • obrzęk,
 • niewielkie krwawienie. 

Nieco rzadziej wymiana zębów u psa wywołuje objawy ogólnoustrojowe. W trakcie wyrzynania się zębów stałych mogą występować biegunki, wymioty, niechęć do jedzenia i apatia. W takich przypadkach warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. 

Wymiana zębów u psa a zachowanie czworonoga 

Wymianę zębów u psa możemy rozpoznać również na podstawie obserwacji zwierzęcia. Wypadanie zębów u szczeniaka może wywoływać nieprzyjemne dla niego objawy, jednak zwykle niegroźne. Proces ten często zdradza zachowanie czworonoga. 

Zwierzę może być rozdrażnione i niespokojne. W czasie wymiany zębów pies chętniej niż zwykle gryzie różne przedmioty, np. pantofle, zabawki, a nawet meble. Zdarza się również, że podczas zabawy chwyta zębami nasze ubrania i dłonie. Gryzione przedmioty masują szczenięciu dziąsła, co nie tylko przynosi mu ulgę, lecz także ułatwia rozchwianie zębów mlecznych.     

Kiedy wypadanie zębów u psa powinno nas niepokoić? 

Prawidłowo przebiegająca wymiana zębów u psa ma kluczowe znaczenie dla jego dalszego rozwoju. Wady powstałe w okresie wzrostu szczenięcia, jeśli nie będą w porę korygowane, utrudnią mu funkcjonowanie w dorosłości. Ponadto wszelkie nieprawidłowości mogą prowadzić do powstawania ropni i rozwoju stanu zapalnego dziąseł, co osłabia zęby stałe. Warto więc regularnie kontrolować, czy wypadanie zębów u szczeniaka odbywa się prawidłowo. 

W niektórych przypadkach ząb mleczny nie wypada, mimo że wyrósł już ząb stały. Sytuację taką określa się jako przetrwałe zęby mleczne. Problem ten dotyczy szczególnie psów ras małych i miniaturowych, ale może pojawić się u każdego czworonoga. 

Jeśli wypadanie zębów u szczeniąt przebiega nieprawidłowo, zwykle te przetrwałe muszą zostać usunięte przez lekarza weterynarii. Należy więc regularnie kontrolować stan uzębienia zwierzęcia. W razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości warto poprosić lekarza weterynarii o wykonanie przeglądu stomatologicznego naszemu podopiecznemu.

Do kolejnych problemów, które mogą pojawić się w trakcie wymiany zębów u psa, należy zatrzymanie tego procesu. Pojawiają się wówczas deformacje korzeni uniemożliwiające prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych. Do głównych przyczyn takiego stanu zalicza się przebytą przez zwierzę nosówkę. Choroba ta zwiększa również ryzyko złamania zęba mlecznego.

Dlaczego warto dbać o jamę ustną szczenięcia podczas wymiany zębów?

Regularne kontrole jamy ustnej szczenięcia, u którego następuje wymiana zębów, mają istotne znaczenie nie tylko ze względu na chęć ograniczenia czworonogowi nieprzyjemnych doznań. W trakcie wzrostu zwierzęcia kształtuje się jego prawidłowy zgryz. Dbałość o uzębienie psa, najlepiej pod okiem lekarza weterynarii, pozwala na wczesne wykrycie wad genetycznych zgryzu, a także zmniejszenie ryzyka rozwoju wad nabytych. 

Warto pamiętać, że na zgryz czworonoga duży wpływ mają także czynniki środowiskowe, w tym żywienie. Niedobory ważnych witamin i związków mineralnych niekorzystnie wpływają na rozwój i mogą m.in. pogłębiać wady uzębienia.  

Istnieje ryzyko, że brak troski o jamę ustną psa w okresie wymiany zębów doprowadzi do rozwoju u niego nieprawidłowych zachowań. Opiekun powinien mieć na uwadze więc potrzeby behawioralne podopiecznego, takie jak wzmożona chęć gryzienia i szarpania przedmiotów. Psu należy zapewnić odpowiednie, bezpieczne zabawki i gryzaki, tak aby nie utrwaliła się u niego chęć niszczenia innych przedmiotów, m.in. pantofli czy nawet mebli.  

Co zrobić, kiedy szczeniakowi wypadają zęby? Jak mu pomóc? 

Gdy rozpoczyna się wymiana zębów u psa, wiele zwierząt odczuwa swędzenie, a nawet ból. Objawy te związane są raczej z wyrzynaniem się zębów stałych, a nie z wypadaniem zębów mlecznych, ale procesy te następują w tym samym czasie. Szczenię nawet przez kilka miesięcy może odczuwać dużą chęć gryzienia, co przynosi mu ulgę. 

Koniecznie zapewnij zwierzęciu specjalne gryzaki, które pomogą zmniejszyć dyskomfort. Przed zabawą możesz włożyć gumowe zabawki do lodówki – chłód ukoi ból i złagodzi obrzęk dziąseł. W czasie kilku miesięcy, kiedy pies zmienia zęby, zrezygnuj z zabaw polegających na ciągnięciu sznurów i innych przedmiotów. Tego rodzaju akcesoria mogłyby uszkodzić wyrzynające się zęby i w konsekwencji prowadzić do rozwoju wad nabytych zgryzu. Zwróć również uwagę, czy szczenię nie gryzie zbyt twardych przedmiotów, które mogą naruszyć dziąsła i zęby, szczególnie wrażliwe w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. 

Czy myć zęby szczenięciu podczas ich wymiany? 

Pamiętaj, że od momentu pojawienia się pierwszych zębów stałych do uzyskania pełnego uzębienia u psa mija wiele miesięcy. Nie zwlekaj więc ze szczotkowaniem zębów podopiecznemu. Taki zabieg pielęgnacyjny należy wykonywać od pierwszych miesięcy życia, gdy tylko szczenię pojawi się w Twoim domu. 

Wymiana zębów u psa to bardzo ważny proces. Nie tylko więc w tym okresie, lecz także przez całe życie czworonoga należy dbać o higienę jego jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować czworonogowi codziennie, używając do tego specjalnych szczoteczek i past przeznaczonych dla psów. W przeciwnym razie na zębach pojawia się nalot, który z czasem zaczyna tworzyć kamień nazębny. Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać zwierzę do mycia zębów, tym szybciej stanie się to dla niego codziennym rytuałem.  

Jaką dietę stosować przy wymianie zębów u psa?

Sposób żywienia zwierzęcia zawsze powinien być dostosowany do jego indywidualnych potrzeb, w tym do wieku. Gdy rozpoczyna się wymiana zębów u psa, Twój podopieczny potrzebuje pokarmu, który zapewni mu wszystkie składniki niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju układu kostnego, w tym wzrostu zębów. Istotny jest przede wszystkim stosunek wapnia do fosforu, dlatego zawsze wybieraj pokarm przeznaczony dla szczeniąt. Nigdy nie podawaj kilkumiesięcznemu zwierzęciu pokarmu dla psów dorosłych, ponieważ różni się składem od tego dla młodych czworonogów. 

Poza zapewnieniem podopiecznemu zbilansowanego pokarmu za pomocą diety można również stymulować prawidłowy rozwój uzębienia. Rozgryzanie granulek suchej karmy sprawia, że z zębów ściera się część nalotu, co jednocześnie zmniejsza osadzanie się płytki nazębnej. Psu możesz również podawać przekąski stomatologiczne- stosownie do wieku. Dzięki nim zwierzę zaspokoi potrzebę żucia, a odkładający się na zębach nalot będzie mechanicznie ścierany.   

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Dzieci bawiące się z psem
Zachowanie

A ja mam psa! O dzieciach i psach

Zanim rodzice zadadzą sobie pytanie, czy ich dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, powinni zastanowić się, czy sami są gotowi na zwierzę

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres